Ga naar inhoud

loes

Members
  • Registratiedatum

Moestuin seizoen updates die geplaatst zijn door loes

  1. Juli

    Rondje tuin begin Juli:


    De kolenhoek linksvoor wil dit jaar niet zo. De ruccola is doorgeschoten, verwijderd en opnieuw ingezaaid. De radijsjes deden het wel goed, zijn inmiddels allemaal geoogst en ook opnieuw ingezaaid.
    koolrabi komt niet op net als de meiraapjes. De palmkool kwam wel op maar is opgegeten dus dit is allemaal opnieuw gezaaid.

    Wat het wel goed doet in het kolenvak is deze krop sla:


    In de naastgelegen peulvruchtenhoek gaat het de goede kant op: de opnieuw gezaaide erwten doen het goed en de boontjes hebben de top bereikt!


    Wat het ook goed doet zijn de achterliggende kidneybonen. Dat zouden struikbonen moeten zijn dus ik dacht die zet ik mooi achter want daar hoef ik pas bij met het oogsten. maar ze groeien wat weelderiger dan ik had verwacht dus daar is toch iets van geleiding gewenst. Ik ga nog even bedenken hoe want het extra stokje waarmee ik de boel weer in het vak had geduwd is duidelijk niet voldoende.


    Achteraan het pad het begin van de courgettepalmboom:


    Draaien we verder met de klok mee dan zien we de wortel/knol/blad-hoek waar middenvoor bijna alle pluksla is geoogst omdat het begon door te schieten. Natuurlijk opnieuw ingezaaid nadat het vak is voorzien van een schep compost.


    Bij de wortels is het tijd om de dikste wortels te oogsten zodat de rest verder kan groeien:


    De bieten beginnen te vormen:


    Als laatste de tomatenhoek maar daar is nog weinig speciaals te zien, nog even geduld.
  2. Juni 2025

    De tuin is ontploft!


    Nog niet helemaal zo ver als normaal, het is duidelijk te zien dat het voorzaaien dit jaar wat later is geweest door ziekte maar het is goed groeizaam weer dus dat halen ze wel weer in hoop ik.

    Een ander nadeel van later zaaien was dat half mei nog niet alle plantjes groot genoeg waren om te worden uitgeplant voor de vakantie. De vakantieopstelling op zolder beviel goed dat ga ik standaard zo doen met voorzaaien want zo stonden ze er met thuiskomst bij:


    De eerste aardbeien:


    Egyptische uit in bloei

  3. Mei 2024

    De tuin begint langzaam groen te worden:


    Met speciale aandacht voor de daslook die toch nog is opgekomen en nu mooi bloeit. Links de kiwibes die in het hoekje bij het gaaspaneel omhoog mag groeien. 

     
    Het hoekje aan de andere kant heeft wat opbergruimte gekregen en de aardbeienbakken die eerder aan de schutting hingen hebben een plekje gekregen tegen de muur.


    Aan de schutting een nieuw insectenhotel waar de bijen af en aan vliegen. 

     
     
  4. Start seizoen 2025

    In de tuin is nog weinig groen te zien maar toch is er al een hoop gedaan dankzij de afgelopen warme dagen.
    De aansluitingen van de regentonnen zijn aangepast zodat de tonnen hopelijk niet meer overstromen en ik ben aan het puzzelen geweest met de parelslang. 

    Ik was aan het twijfelen tussen 2 of 3 slangen door de border, voor beide situaties moet ik de slang anders doorknippen dus even testen is er niet bij. Totdat ik bedacht dat ik de slang voor de test ook kon afklemmen ipv knippen:


    Deze manier komt het beste uit met de SFG vakverdeling waarbij de slang en de grondpennen de vakken aanduiden. Nu alleen nog wachten op regen om te zien hoe de bewatering gaat want de tonnen zijn leeg en ik vertik het om met kraanwater te testen. 
    Ondertussen zijn er binnen al wat dingen voorgezaaid maar ook daar valt nog weinig te zien dus nog even geduld. 
  5. Najaars opruiming

    Na jaren weer eens een berichtje voor mijn moestuinseizoen schrijven.
    Afgelopen jaar hebben we de hele achtertuin vernieuwd waaronder ook mijn mini moestuintje en daar had ik nog geen goede foto's van gemaakt. Dit jaar geen najaarsteelt en er staan nog geen vaste planten in dus alle ruimte voor een goede overzichtsfoto. 



    Bijna schoon leeg, achteraan de twee courgetteboompjes die er nog verrassend goed bij staan net als de afrikaantjes.


    Het pad heeft nog wat aandacht nodig, er ligt een reststuk van doorgroeitegels maar ze waren wat zwaarder dan ik dacht dus daar heb ik nog wat hulp bij nodig om goed recht te leggen.  Het plan is om deze in het voorjaar met verschillende kruipende kruiden in te zaaien en dan zien welke het overleven. 
    Verder moeten de egyptische uien en knofook nog de grond in en dan kan het herfstblad mooi op de tuin tot het voorjaar. 
  6. Juli

    Zie nu pas dat ik de vorige maand helemaal geen foto heb gemaakt. De moestuin is inmiddels behoorlijk groen geworden


     
    Na deze foto de N-Z spinazie die achterin het pad overneemt geoogst. 
    Daarbij had ik een kleine hulp :

  7. Mei 2020

    De tuin wordt langzaam groen  
    Hoewel we hier volgens de weersberichten nog regelmatig nachtvorst hebben gehad is daar in de tuin gelukkig niets van te merken. Vooral de druif en de Nieuw-Zeelandse spinazie gaan hard. De aardbeien bloeien en de eerste sla is alweer geoogst. 
     

  8. Mei 2016

    Toch nog maar even alle foto's sinds de vorige update bij elkaar gesprokkeld. ik heb nog steeds mijn eigen laptop niet terug dus alles staat overal en nergens.
     
    eigenlijk had ik het idee dat ik de afgelopen maand weinig in de moestuin heb gedaan. de dag na de vorige update heb ik de bonenstaken en gaas voor de doperwten geplaatst. zelfs de potten voor de tomaten al ingegraven. een aantal vakken ingezaaid en toen begon het lange wachten. nu ik de foto's terug zie valt me pas op hoe groen alles is geworden!
     
    9-april (vorige update):

     
    paar dagen later:

     
    wachten, water geven, nog meer wachten en van het mooie weer genieten
    half mei:

     
    de rabarber is ook gigantisch gegroeid:

     
    zelfs al stiekem een stengeltje van geoogst. mooi rood en smaakt uitstekend:

     
    De lage peultjes na tip van appelvrouw aan het gaas bij de kolen neergezet (inmiddels al een stuk groter):

     
    De druif ontwaakt.
    april:

     
    mei:

     
    Eerste oogst van dit seizoen:

     
    frambozenaardbei van jorieke:

     
    knoflook (wit en roze)

     

     
    Bieslook bloemen:

     
    Inmiddels al uitgeplant maar ten tijde van de foto stonden de tomaten, peper, paprika en courgette nog op het terras onder de overkapping:

     

  9. april 2016

    Vandaag heerlijk in het zonnetje gewerkt.
    man was op het dak bezig en ik moest af en toe wat aangeven. tussendoor in de tuin gerommeld. alle vakken opnieuw uitgezet, aardbeien opgepot, tomatenpotten uitgegraven, enzvoort
     
    de tuin is weer helemaal aan kant.

     
    kruidenhoekje:

     
    rechter deel is dit jaar de kolenhoek:

     
    Nog even aanvegen:

     
    Rabarber in de voortuin:

    hoop dat deze wel goed aanslaat.
     
    De kat is helemaal blij met zijn nieuwe 'kussen'

     
    edit: als het zonnetje zich morgen weer laat zien wil ik een aantal vakken gaan inzaaien. dan hoop ik ook het rekje voor de erwten en de bonenstaken neer te zetten. Daarna kan ik zien hoe ik uitkom met de potten voor de tomaten&paprika's.
  10. Juni 2016

    Om te beginnen een nieuwe overzichtsfoto.
    Eerst even terug naar half mei:

     
    Afgelopen week, Half juni:

     
    Tussen de buien door hebben we niet stil gezeten. de kleine driehoekige border van de frambozen is uitgebreid naar een grotere L-vormige border. Bij het uitgraven werden we er aan herinnerd hoe de grond was toen we hier kwamen wonen: zware vieze vette stinkende klei
    Ik ben super trots hoe ik in een paar jaar tijd de grond heb weten de verbeteren. De tuingrond nu is lekker luchtig en zit vol wormen.
     
    In de border zitten 2 rechthoekige speciekuipen voor de frambozen. in de ene bak de gele herfstframboos die ik al had.

     
    Net als de 2e bak waar sinds vandaag een mooie rode zomerframboos in staat, hier is ook direct zichtbaar waar het gaas voor dient :

     
    De bloembakken op het terras:
    pepers en basilicum

     
    Ananaskers met kruiptijm en oregano

     
    Rondje groentetuin
    Gariguette:

     
    Schaaltje gemengde aardbeien:

     
    Eerste tomaatjes zijn in aantocht (moneymaker):

     
    Nieuw-zeelandse spinazie valt heel erg in de smaak en groeit uitstekend. zeker een blijvertje.

     
    Doperwt meikoningin zou 120-140 cm worden.

     
    Inmiddels over de 2meter heen. las zojuist bij vreeken dat bij veel water en op kleigrond de plant wat groter kan uitvallen. check en check.

     
    Courgette plant:

    Deze courgette "Endurance" lijkt iets groter uit te vallen dan de courgette "Midnight" van de voorgaande jaren.
     
    Met meerder courgettes waaronder een mooie grote:

     
    phacelia in bloei:

  11. April 2020

    Alvast een klein begin in een poging mijn moestuinseizoen weer bij te houden.

    Foto van begin april

     
    Nog niet veel te zien maar alles staat klaar voor het nieuwe seizoen. Een kleine rondleiding:
    Links staan de erwtenrekken en vooraan het kruidenhoekje.
    Tegen de stenen muur zit de druif die inmiddels al mooi uitloopt. 
    Rechts tegen de schutting zijn de tomatenbakken ingegraven. Een beetje vroeg maar zo kan ik het gedeelte daarvoor al inzaaien. 
  12. Winter 2016

    Winter, het moment om de nieuwe planning te maken voor het komende jaar. Mijn 3e moestuin seizoen!
     
    De zadendoos is weer uitgezocht. ik heb zaden geruild met de "blije zaden doos" en enkele nieuwe zaden besteld.
     
    Planning voor het nieuwe seizoen is ook gemaakt. Dit jaar geprobeerd iets meer rekening te houden met de wisselteelt. dat is nog best lastig op zo'n kleine oppervlakte. Met name de koolgewassen hadden iets meer aandacht nodig. het eerste jaar had ik enkel rucola en radijs maar er komen langzaam aan steeds meer koolgewassen bij.
     
    voorlopige indeling voor 2016:

     
    Donkergroen: peulvruchten. die kunnen door de hoogte alleen op de achterste rij staan. door af te wisselen met de tomaten ontstaat er toch een 3jaars roulatie.
    Rood; vruchtgewas, ingegraven potten omdat er niet voldoende ruimte is voor een goede wisselteelt.
    oranje: koolgewas, 4jaar wisselteelt.
    lichtgroen: groenten, gewas niet 2maal op hetzelfde vakje.
    Paars: kruiden, deels vaste planten.
    Aardappels, in tassen/bakken. dit jaar proberen om onder stro te telen ipv aanaarden met grond.
     
    niet op de plattegrond:
    Aardbeienbakken hangen aan de schutting.
    Pepers staan onder de terrasoverkapping
    Rabarber in de voortuin
    en dan ben ik vast nog dingen vergeten.
     

    De labels zijn weer schoon en staan klaar voor gebruik. Nortene plantlabels beschreven met edding 300 stift. al 2 seizoenen gebruikt en meeste labels zijn nog perfect leesbaar. de labels zelf verkleuren wel, vooral de rode kleur.
     
    Nu alle kweekpotjes enzo nog reinigen en dan ben ik er klaar voor.
  13. juli

    Eerste tomaatjes van dit jaar (zuckertraube)

     
    Frambozen plant groeit goed (gele herfstframboos Fallgold)

     
    en enkele framboosjes gesnoept

     
    Courgette. eigenlijk een potcourgette maar hij lijkt te vergeten datie klein hoort te blijven

     
    2ejaars stek van de oude druif. gaat lekker

     
    mini bell paprika

     
    puntpaprika

     
    aardbeienuitlopers in een potje gestoken

     
    wat dit jaar minder goed gaat is de sla. net opgekomen en schiet gelijk alweer door. te warm?

     
    witlof groeit ook als een gek. ik hoop maar dat deze niet gaan doorschieten.

     
    Als afsluiter deze mooie stokroos

     
    zie nu dat ik vergeten ben om de pepers op de foto te zetten dus die houden jullie tegoed.
  14. verwaarloosde tuin

    dit seizoen heel wat minder tijd in de tuin kunnen steken dan ik had gewild
     
    veel planten doen het gelukkig ook met wat minder aandacht maar helaas zijn er ook dingen mislukt.
    Ik heb wel gemerkt dat de basis van de tuin prima is. door de mulchlaag van gemeentecompost is er amper onkruid. vorig jaar was ik daar al blij mee, dit jaar helemaal
     
     
    afgelopen week een dagje hulp gehad. tomatenplanten de container in, planten die klaar waren voor dit seizoen in de compostbak en alle lege vakken ingezaaid met groenbemester.
    Deze vriend liet ons schrikken.

     
    Dit soort reuzen krijg je als je even niet in de tuin komt:

     
    verrassing aardbeitjes

     
    Nog wat foto's van de afgelopen tijd (aantal mobielfoto's van slechte kwaliteit/belichting)
    lavendel

     
    diverse tomaatjes, mini paprika, pepers

     
    uien

     
    tomaatjes

     
    reuzen zonnebloem (inmiddels geoogst)

     
    worteltjes, peultjes en doperwtjes

     
     
    nu al jullie moestuinbloggen eens proberen bij te lezen
  15. paarse pepers

    pepers

     
    foto van het plantje voor het verpotten. eigenlijk had ik de plant al naar buiten willen hebben, maar toch besloten om het regenachtige weer nog even af te wachten.

     
    met verlichting of een kas was de plant vast nog mooier geweest. toch best trots op dit vensterbankplantje. ondanks dat de bladen wat ver uit elkaar staan vertakt de plant wel mooi en heeft geweldige paarse bloemetjes en pepers
  16. tomaten naar buiten

    weersverwachtingen zijn goed. dus ik heb de gok genomen en de tomaten buiten geplant.

    Roma met tomatenspiraal, black cherry en zuckertrauben met touw wat vast zit aan de uitstekende dwarsligger van de stokbonen.
    (buiten beeld nog een Roma met touw)
     
    Knoflook

     
    Koolrabi

     
    Gele herfstframboos bloeit op scheut van vorig jaar

     
    Bloemknoppen in de valeriaan

  17. Aardbeien en meer

    De aardbeien stonden dit jaar al vroeg in bloei. vandaag voor de laatste keer de bloemen van de doordragers eruit geplukt.
    al met al een behoorlijke verzameling aardbeienrassen voor mijn kleine tuintje.
     
    onbekende roze bloeiende doordrager voordat alle bloemen werden geplukt.

    bijna zonde om de bloemen te plukken maar de plantjes hebben nogal veel bloemen in verhouding tot het blad.
     
    Ananas-aardbei,

     
    Framboos-aardbei (Frau Mieze Schindler)

     
    Elsanta,

     
    Fragoo,

     
    Kent,

     
    Ostara. ik dacht dat het plantje dood was, toch nog een kans gegeven in de volle grond en warempel hij loopt weer uit.

     
    en niet te vergeten de allerlekkerste: Gariguette

     
    de laatste heeft helaas wel wat last van luizen

    Met de plantenspuit de meesten eraf gespoten. liefheersbeestjes zijn al gespot dus die mogen de rest opruimen.
     
     
     
     
    Verder de afgelopen week nog enkele uitjes gepoot

     
    Potten voor de tomaten alvast ingegraven. De tomaten gaan pas na ijsheiligen naar buiten.

     
    doperwten en peultjes. met op de voorgrond de wedstrijd koolrabi en worteltjes

     
    Overzichtje kruidenhoek (bieslook, basilicum, peterselie, knoflook, sla -> rozemarijn, tijm, knoflookbieslook, oregano, klaver, rucola)

     
    Rabarber vergeet ik telkens op de foto te zetten doordat deze in de voortuin staat. nog even snel naar buiten gelopen voor een foto.

  18. tomaten, pepers, paprika

    De tomaten groeien hard!! elke dag de tray omdraaien omdat ze richting het raam groeien.
    lastig om met de zon op het raam een foto te maken.
     
    Tomaten: 2x Roma, 1x maartens moestuin(zuckertrauben), 1x cherry

     
    jalapeno pepers: fooled you, purple, oranje,
    paprika: rode puntpaprika, mini bell red

     
    En verder was het vandaag heerlijk weer, dus buiten even het kratje met ruilgoed voor de MTDF gevuld.

    ten tijde van de foto moest ik nog een paar frambozenplantjes labelen en in het krat zetten, maar verder heb ik volgens mij alles
    hopelijk vergeet ik zo niets met mijn zeefhoofd.
  19. April

    Het is alweer april. ik heb het idee dat ik gigantisch achterloop maar als ik de agenda van vorig jaar bekijk valt dat reuze mee.
     
    De gemeentecompost die ik had willen halen was helaas al op (er was gewoon veel te weinig ). in plaats daarvan een mengsel van gezeefde tuingrondgrond+compost opgehaald. aangevuld met eigen compost is het toch nog een mooie laag geworden.

    diverse dingen zijn al ingezaaid, zoals sla, radijs, worteltjes, erwten enz. maar daar valt nog weinig van te zien.
    links achter staat nog een zak aardappeltjes, mengelmoesje van speciale soortjes die ik heb kunnen redden uit de blije zaden doos. ben erg benieuwd naar de smaak.
     
    de gewone aardappels komen weer in deze ikea tassen, dat beviel afgelopen jaar uitstekend.

     
    De aardbeien zijn ontdaan van het oude blad en voorzien van een laagje compost. (rechts hangen nog meer bakken)

     
    Kruidengedeelte met:
    knoflook

     
    Oregano, in het najaar was dit 1 takje, nu al een hele pol

     
    knoflookbieslook met daarachter peterselie

     
    Tijm is ook behoorlijk hard gegroeid.

     
    Bieslook. mijn favoriet, hier wordt dan ook alweer dankbaar van geoogst.

     
    De gele herfstframboos. De framboos staat net buiten de moestuin, in de achtertuin. het terrein van onze katten vandaar de houtsnippers. kruiptijm doet al hard zijn best om het hele hoekje te bedekken maar dat is nog niet helemaal gelukt.

     
    vorig jaar helaas nog geen frambozen gehad dus ik heb de 2 takjes van vorig jaar laten staan. ook al heel veel nieuwe scheuten gespot. waarvan enkele scheuten aan de voorzijde van het vak, die zijn opgepot voor de MTDF (er is nog 1 potje over)

     
    Als ik eraan denk zal ik morgen de tomaat/peper/paprika zaailingen nog op de foto zetten.
  20. februari

    Ik merk dat iedereen alweer druk bezig is met de tuin/blog.
     
    Hier gebeurd nog niet veel, ik ontwaak net uit mijn winterslaap. Het is mij ook wel duidelijk dat winterteelt helemaal niets voor mij is. komend jaar zaai ik dus alles in met groenbemester en laat de tuin van november tot maart met rust.
    Wel alvast een globaal moestuinplan 2015 gemaakt.

     
    Voor de pepers moet ik nog een plek voor bedenken. waarschijnlijk op het terras mits de katten er vanaf blijven.
    Voor de katten alvast wat bakjes gras (haver,gerst, tarwe, enz) voorgezaaid. kunnen ze daar mooi van snoepen.

     
     
    Afgelopen week is de regenton weer aangesloten. Perfect moment want inmiddels zit de 250liter ton alweer vol.
    Planning is verder om ergens de komende weken te beginnen met voorzaaien van o.a de tomaten en pepers.
    21maart komt er tuinhulp. hopelijk is het dan goed weer en kan de tuin van zijn winterjas worden ontdaan. En het is dan ook compostdag dus ik stuur de mannen mooi op pad om compost te halen.
  21. September

    Incarnaatklaver in bloei

     
    phacelia komt ook op. mag ik nog wel wat dikker zaaien

     
    de afrikaantjes worden druk bezocht

     
    de aardappel (sarpo mira) in de volle grond doet het nog steeds super, nu zelfs in bloei

     
    de pot Courgette blijft maar doorgaan, we komen om in de courgettes.

     
    De locatie van de plant is alleen niet zo handig gekozen

     
    overheerlijke Roma tomaatjes, deze komen volgend jaar zeker terug

     
    1 van de inmiddels 6 aardbeienbakken. en ik heb nog stekjes over dus het wordt even passen en meten om er nog een bak bij te plaatsen.

     
     
    Gele herfst framboos. nog geen frambozen gespot. wellicht toch te laat geplant.

     
    kruiptijm onder de framboos groeit hard! in het voorjaar was het een klein takje en nu een heel veld

    (houtsnippers liggen daar ivm mijn huistijgers. voorkomt dat ze de tuin als kattenbak gebruiken)
  22. paddenstoelen

    door het natte weer schieten paddenstoelen als ehm ... paddenstoelen uit de grond.
     
    zoals hier bij de tijm (de kruiptijm staat inmiddels elders)

     
    en bij de knoflookbieslook

  23. Juni

    De eerste tomaatjes aan de Balkonstar

     
    Ook de Roma heeft al enkele tomaatjes

     
    Zuckertraube (Maartens moestuin). ik heb deze wat laat gezaaid dus de plant loopt nog een beetje achter bij de rest

     
    De grootste Sarpo Mira plant staat al in bloei

     
    De boontjes klimmen mooi omhoog

     
    De doperwtjes doen het ook goed

     
    Een heel bos parijse worteltjes

     
    afrikaantje

  24. hortensia

    Dit keer geen update van de groentetuin maar van de bloementuin
     
    De hortensia in de achtertuin is knal roze

     
    de hortensia in de voortuin is paars/blauw (vorig jaar was deze fel blauw maar na verplaatsing iets minder)

     
    toch nog een stukje moestuin.
    in de moestuin heb ik snoeiafval van de hortensia gebruikt om de vakken te maken.
    door de zachte winter zijn deze takjes gaan uitlopen. allemaal nieuwe hortensia's