Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (â‹®) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Begin januari 2026 - no dig versus spitten

Op zoek naar de beste methode

Je kunt mij niet omschrijven als een luie moestuinier. Maar elk jaar spitten gaat me toch echt te ver.

Sinds we begin 2025 onze tuin kregen heb ik mezelf ondergedompeld in informatie over het kweken van groenten en fruit. Ik volg inmiddels diverse kanalen op YouTube (waaronder Huw Richards, Charles Dowding en GrowVeg). Verder probeer ik zoveel mogelijk botanisch wetenschappelijk onderzoek te achterhalen wat me zou kunnen helpen bij mijn zoektocht naar de beste weg.

Na wat gesprekken met een vriend die onderzoek doet naar bodemleven kwam ik tot de conclusie dat 'no dig' voor mij de ideale methode is. Dat valt ook nog eens mooi samen met mij aversie tegen spitten.

Old boys

Op de vereniging ben ik niet (meer) de enige die 'no dig' is gegaan. De jonkies doen niet anders en enkele 'old boys', zoals de Britten zo mooi zeggen, zijn ook om. Al is dat eerder vanwege fysieke beperkingen dan dat men zich echt om het bodemleven bekommert.

Veel van mijn buren spitten echter nog regelmatig twee spades diep. De stroken liggen vervolgens maanden braak. En in de lente komt het onkruid dan soms als een malle omhoog.

20260102_145834.jpg

Zware klei

Een groot probleem op ons complex is de zware klei. De drainage is daardoor niet al te best. Maar je ziet ondertussen wel een flink verschil tussen de 'spitters' en de 'no diggers'. Bij de zwaar bewerkte percelen staan regelmatig grote stukken onder water. Op de no dig tuinen is dit veel minder. Ons stuk staat eigenlijk nooit onder. Dit krijgen we voor elkaar door het gebruik van verhoogde bakken, het regelmatig opbrengen van compost en houtsnippers op de paden. En door niet te spitten natuurlijk. Ook op de stukken waar ik nog niet aan toe ben gekomen staat nooit water.

20260102_145852.jpg

Ik vel overigens geen enkel oordeel over welke vorm van bodembewerking dan ook (vooruit, misschien een beetje dan 😉). Ook de spitters halen mooie resultaten. Zolang er geen bestrijdingsmiddelen of kunstmest wordt gebruikt vind ik alles best. Maar voor iemand zoals ik die misschien toch wat luier is dan hij wil toegeven is no dig de ideale weg.

aangepast door No Dig Dave
Spelfout

8 reacties

Aanbevolen reacties

Bernaar

Leden

Geplaatst:

'Veel van mijn buren spitten echter nog regelmatig twee spades diep. De stroken liggen vervolgens maanden braak.'

Rare techniek.Ik heb als jonkie van m'n grootvader zaliger deze manier geleerd :

Voorbereiding voorjaar vóór planten en zaaien :

onkruid en gras 2 spadesteken breed in vierkante vakken van 1 spadesteek breed afsteken

dan met de bats/zandschop juist onder de wortels scheppen en deze zoden in de kruiwagen gooien en die kruiwagen gaan legen aan 't eind van het perceel.

dan 1 spadesteek diep maar even breed hetzelfde doen met de grond die eronder zit,hier in de Noorderkempen noemden ze dat 'dubbel spit'.

daarna van het volgende 'dubbel spit' het onkruid en gras ondersteboven in de spitvoor die je zojuist gemaakt hebt,zodat het snel composteerd en met de wortels omhoog ligt,en daar dan de 'propere' grond van die 1 spade diep over.

En als je aan het einde van je perceel komt,gebruik je de plaggen en grond die je daar eerder met de kruiwagen uitgekapt hebt.

Ná het seizoen:

raapjes zaaien voor groenbemesting

dan een paar weken na de opkomst stalmest over die raapjes en tussen de percelen een spitvoor maken die kan dienen als waterdrainage tijdens natte winters en het vrijgekomen zand gebruiken als afdeklaag voor dat stalmest.

dan de winter erover laten komen en de beschrijving hierboven toepassen om de cyclus te herhalen.😉

De tijden zijn veranderd,en intussen ook de inzichten en methodes.

Ik gebruik zélf altijd een woelvork tegenwoordig.

Maar tóch had opa altijd een geweldige moestuin én opbrengst,ondanks dat die mens NIKS kende van bodemleven etcetera,maar ja,ik praat nu wel over halfwege de seventies van vorige eeuw...😉

No Dig Dave

Leden

Geplaatst: (aangepast)

Mooie beschrijving van je grootvaders techniek @Bernaar !

Mijn vader deed ongeveer hetzelfde met zijn moestuin. Dat had ie waarschijnlijk weer van zijn vader geleerd die landarbeider was op de Zeeuwse klei.

Groenbemesting is hier op het complex nog niet echt ingeburgerd. Toen ik afgelopen zomer wegens tijdgebrek de helft van het perceel inzaaide met bladrammenas en Phacelia kreeg ik verbaasde, maar ook geïnteresseerde opmerkingen. Ach ja, ieder doet het op z'n eigen manier.

Mijn achterbuurman gebruikt ook de woelvork en heeft, net als ik, vrijwel geen last van wateroverlast. Maar ook daar ben ik te lui voor. 😊

Ik klamp me maar vast aan de proefstroken die Charles Dowding elk jaar aanlegt.

Zijn no dig stroken halen over een periode van 10 jaar zo'n 10 procent hogere opbrengst dan de omgespitte stroken.

Kijk hier voor zijn resultaten.

Dat verschil is significant, maar niet heel erg groot. De hoeveel werk is echter aanzienlijk minder bij no dig. Dat vooral trekt mij over de streep.

De kosten van no dig zijn echter, vooral het eerste jaar, wel aanzienlijk hoger vanwege de grote hoeveelheid compost. Ik heb voor de bakken die ik net heb aangelegd 60 kruiwagens compost besteld. Niet iedereen kan dat betalen.

Maar tegelijkertijd verbaas ik me dan weer over het feit dat vrijwel niemand hier een flinke composthoop heeft. Het grootste gedeelte van de plantenresten verdwijnt naar de parkeerplaats, waar het een paar keer per jaar wordt opgehaald door de gemeente. Daar ga ik vanaf komend jaar mooi gebruik van maken voor mijn twee nieuwe compostbakken. 🤭

Onze tuin met tijdelijk groenbemesters, afgelopen zomer:

20250723_093122.jpg

aangepast door No Dig Dave

Bernaar

Leden

Geplaatst: (aangepast)

2 hours ago, No Dig Dave said:

Mooie beschrijving van je grootvaders techniek @Bernaar !

Ik heb 'het geluk' 😉gehad om die techniek zelf uit te mogen voeren in opa's tuin tussen m'n 12 en 22 jaar,want ik ben daar eigenlijk grotendeels grootgebracht.

In onze straat woonden veel oudere mensen,bijna iedereen had een moestuin en deed aan groenbemesting,gecombineerd met half verteerd stalmest.

Vele mannen hielden ook duiven,dus alle 'afval' van het duivenhok werd tussen oktober en maart ook op de groentepercelen gegooid.

Misschien is het de perceptie,maar de regenwormen van nu in de moestuin lijken veel kleiner dan die van vroeger.😉

Dat no-dig concept lijkt me héél interessant,maar komt de bovenlaag van je grond dan niet potvast te zitten?

Voor de prijs van de compost moet ik het niet laten,want ik teel enkel in de serre en in een aantal speciebakken,en m'n compostbakken produceren elk jaar minstens 1 kubieke meter compost.

aangepast door Bernaar

No Dig Dave

Leden

Geplaatst: (aangepast)

1 minuut geleden, Bernaar zei:

Dat no-dig concept lijkt me héél interessant, maar komt de bovenlaag van je grond dan niet potvast te zitten?

Voor de prijs van de compost moet ik het niet laten, want ik teel enkel in de serre en in een aantal speciebakken,en m'n compostbakken produceren elk jaar minstens 1 kubieke meter compost.

De theorie is dat het bodemleven in je grond de bestanddelen uit de laag compost naar beneden trekt en dat deze de bestaande grond verbeteren door de toename van organisch materiaal. Door het niet te beroeren ontstaat er een open structuur die goed water doorlaat, maar ook enigszins vasthoudt in droge tijden. Ook laat je door niet te spitten het netwerk van schimmeldraden (mycelium) intact. Ik heb bij anderen gezien dat na verloop van tijd de grond onder de laag compost echt van structuur verandert en verbetert. Bij mij krioelt de grond ondertussen van de wormen, al zijn ze inderdaad niet zo groot als ik me kan herinneren van vroeger.

De laag compost klinkt elk jaar wat in. Hieraan zie je ook dat deze wordt opgenomen in de grond. Daarom moet je ieder jaar weer een klein laagje opbrengen. Vanaf volgend jaar met m'n eigen compost! 😃

aangepast door No Dig Dave

Bernaar

Leden

Geplaatst:

48 minutes ago, No Dig Dave said:

Vanaf volgend jaar met m'n eigen compost! 😃

Hou er wel rekening mee dat je dan veel meer 'schoffelwerk' gaat hebben dan met die gekochte.😉

Als je je eigen compost gewoon bovenop de teelaarde gooit,ga je na een tijdje merken dat er best nogal wat onkruidzaden inzitten die het composteringsproces overleefd hebben....😉

No Dig Dave

Leden

Geplaatst:

1 uur terug, Bernaar zei:

Vele mannen hielden ook duiven, dus alle 'afval' van het duivenhok werd tussen oktober en maart ook op de groentepercelen gegooid.

Misschien is het de perceptie, maar de regenwormen van nu in de moestuin lijken veel kleiner dan die van vroeger.😉

Dat is iets wat ik nog wel mis in de compost-mix. Ik hoorde laatst dat konijnenkeutels vermengd met het stro waarop de konijnen gehouden worden ideaal is voor op de composthoop. Ik ken alleen niemand die konijnen houdt. 😒

No Dig Dave

Leden

Geplaatst:

3 minuten geleden, Bernaar zei:

Hou er wel rekening mee dat je dan veel meer 'schoffelwerk' gaat hebben dan met die gekochte.😉

Als je je eigen compost gewoon bovenop de teelaarde gooit, ga je na een tijdje merken dat er best nogal wat onkruidzaden inzitten die het composteringsproces overleefd hebben....😉

Ik hoop dat te voorkomen door de compostbakken op hoge temperatuur te krijgen. Ik heb al een thermometer klaarliggen. 😊

Maar of het me gaat lukken... 🤞

Bernaar

Leden

Geplaatst:

8 hours ago, No Dig Dave said:

Dat is iets wat ik nog wel mis in de compost-mix. Ik hoorde laatst dat konijnenkeutels vermengd met het stro waarop de konijnen gehouden worden ideaal is voor op de composthoop. Ik ken alleen niemand die konijnen houdt. 😒

Kan me voorstellen dat dat goed is voor je compost.

Ik heb ook geen konijnen,maar gebruik de inhoud van het kippenhok als ik hun hok reinig en ververs.

8 hours ago, No Dig Dave said:

Ik hoop dat te voorkomen door de compostbakken op hoge temperatuur te krijgen. Ik heb al een thermometer klaarliggen. 😊

Maar of het me gaat lukken... 🤞

Hoop voor je dat het lukt,ik heb de temperatuur nog nooit hoger gekregen dan zo'n 40 graden.Bij de vorige omzetting van een paar weken geleden was het zelfs maar voor in de 30.

Om temperaturen tussen 50 -70 te kunnen bereiken is er voor mij teveel gedoe,én teveel omzetten mee gemoeid.Onkruid schoffelen gaat met een kapotte rug altijd nog beter dan om de paar weken die composthoop om te zetten.😉

Gast
Voeg een reactie toe

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.