Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

eduro

Leden
  • Registratiedatum

  • Laatst bezocht

Moestuin Seizoen die geplaatst zijn door eduro

  1. Dit jaar teel ik weer hydroponic tomaten en paprika dit jaar in een oude 3x6 glazen kas.
    Deze oude kas staat aan de noordzijde van een oude duivenkot.
    de kasplaatsing heeft meetbaar effect op de productie.
     
    beide gebouwen gaan medio september plat vandaar dat ik geen onderhoud heb gedaan en worden vervangen door een foliekas
     
    Overzicht kas en teelt.
     

     
     
    De teelt en korte beschrijving 
     
    striped roman; een saustomaat, groeit goed, goede opbrengst maar veel last van neusrot. met dit type stop ik volledig.
     



     
    Earl edgecombe; mooie tomaat middelgroot 
     
     



     
    Abakanzky Rozoyi; middelgroot goede groeier
     


     
    Grandfather martini; prima groei middelgrote tomaat runderhart type
     

     
    Andine comue andes; forse tomaat goede groeier blijver?

     
    Couer du boeuf russe; snelle groeier redelijke productie slechts 1 mooie tomaat de rest klein en vergroeiingen

     
    Shapka Monomatka; runderhart type, groot, goede groeier, vroeg, als enige al geoogst lichte framboos smaak een blijver


    Todd County; ik denk last van zaadvermenging groei is zo verschillend.
    de rechter tomaat is volgens beschrijving, de linker drie niet.

     
    Maule success; prima tomaat voldoende groot voldoende vruchtsetting een blijver?
     

     
    korol sibiri; middelgrote tomaat goede vruchtzetting zelftopper wat ik niet verwachte volgens beschrijving.



  2. DHZ Propagator

    met een snelle interventie om zaaigoed verwarmd te ontkiemen de navolgende constructie bedacht.
     
    3 euroboxen die ik nog had liggen en een warmtemat.
     
    in de onderste bak de warmtemat
    in de middenbak het zaaigoed
    de topbak omgekeerd er bovenop (zogauw als de zaadjes ontkiemd zijn mag deze er weer af)
     
     
     

     

     

  3. vrachtwagen vol compost

    De aanleg van de (moes)tuin gaat lekker door met nu de climax een vrachtwagen vol met groencompost een laatste stap in de grove werken.
     

     
    14 ton totaal = heb wel mijn twijfels of dat circa 20 m3 kubieke meters zijn lijkt eerder 14 m3
     
    hoe dan ook deze hoeveelheid zelf ophalen is geen optie meer dus aan de slag.
     

     
    Het kleurverschil met een berg compost wat in de tuin aanwezig was en eerder verdeelt is wel erg groot
     

     
    lastig te zien maar de kleur is eerder lichtbruin, kan dat te verklaren zijn dat het zogenaamde koude compost is?
     
     
     
     
  4. regenwater opvang klaar

    Na een berekening en mogelijke plaatsing van een straatje ibc tanks ben ik direct gestart met de aanleg van de regenwateropvang van totaal 5200 liter.
     

     
    hier 4 tanks op rij, nr 5 staat bij de woning. hieronder de aanvoer op zwaartekracht dus zonder pomp via een 25 mm pe slang.
     

     
    door tanks aan of af te sluiten probeer ik wat niveau te krijgen zodat er enige druk komt.
     
     
     

     
    Hierboven zie je de aansluiting om water af te tappen en het vat met voedingswater bij te vullen voor mijn kasteelt tomaten.
     
    op deze aftap aansluiting wordt nog een hydrofoorpomp geplaatst voor algemeen tuingebruik onder druk.
     
    Op drie punten vang ik nu water op, totaal is 160 m2 dakvlak aangesloten.
     
    donderdag was de opbrengst 100 liter en gisteren 1400 liter.
  5. Voor het waterverbruik van de zich uitbreidende tuinhobby ben ik aan het rekenen geslagen om het waterverbruik te berekenen kijkend naar de kostprijs van water hier in België. en besparingen te berekenen in combinatie met regenwater voor huishoudelijk en tuingebruik.
     
    De beste algemene aanpak is alle daken aansluiten op ondergrondse regenwatertanks (hiervoor is subsidie beschikbaar in België) voor gebruik in huis,  maar hoe groot moet de opslag zijn indien gewenst inclusief tuin? En is het financieel haalbaar?
     
    Berekening Tuin
    Online heb ik de volgende vuistregel gevonden welke bruikbaar is om de buffervoorraad voor droge periodes te bepalen. (gerekend met 6 weken aaneen gesloten droge periode)
    Een gemiddelde watergift van 3 cm over de gehele tuin 1 maal per week, met druppelbevloeiing zijn grote besparingen mogelijk.
    Dat vertaal ik naar;
    Siertuin / gras 30 liter per m2 per week / bij druppelbevloeiing circa 10 liter per m2 moestuin 30 liter per m2 per week / lastiger te bepalen maar grofweg bij druppelbevloeiing in een grid van 30cm x 30cm per plant 15 liter per m2 vruchtgroenten 1 liter per dag per plant/pot gemiddeld (eigen ervaring en metingen)  
    Gras sproei ik niet behalve bij nieuwe aanleg
    siertuin krijgt geen water meer bij 60% buffer vol (handmatig nog wel bij nieuwe aanplant)
    moestuin krijgt geen water meer bij 40% buffer vol (handmatig nog wel bij nieuwe aanplant)
    vruchtgroenten en planten in pot krijgen leidingwater bij buffer leeg
     
    De situatie in mijn tuin zou dan zijn (dit jaar aangelegd)
    100 m2 borders x 10 liter x 6 weken = 6000 liter x 0,4 = 2400 liter 100 m2 gras   40 m2 moestuin x 30 liter x 6 weken = 7200 liter x 0,6 = 4320 liter of op drip 3600 liter 130 vruchtgroenten / planten in pot of kuip 130 x 42 dagen = 5460 liter  
    Voor de tuin heb ik dan een minimale waterbuffer nodig van 10.260 liter of eventueel 11.460 liter. ideaal zou zijn inclusief gras (sproeien) maar dan kom ik uit op 48.660 liter zonder druppelbevloeiing voor de border. 50.000 liter opslaan is niet meer te doen.
     
    Waar ik nog geen rekening mee heb gehouden is totaal watergebruik voor vruchtgroenten en planten in pot of kuip die hebben in voor en najaar ook water nodig, stel het gehele seizoen 210 dagen komt er nog 20m3 bij. Het totale waterverbruik per jaar voor de tuin zou dan minimaal uitkomen op 30m3 maar waarschijnlijk op 50m3 uitkomen
     
    Berekening huishoudelijk
    Watergebruik in de woning is gekend op 2000 liter per week
    Regenwater voor koud water na toepassing van UV licht komt in aanmerking voor douche, toilet, was en afwasmachine, vlot 80% van het gebruik.
    keuken, wastafels en warm water aanmaak blijft dan op leidingwater.
     
    Regenwateropslag voor de woning alleen 2000 liter x 0,8 x 6 weken = 9600 liter
     
    Totaal uitkomst
    Grofweg 20m3 opslag is dan nodig voor tuin en woning samen.
     
    Kostprijs bij ondergrondse aanleg
    10m3 tanks €3800 per stuk (online gevonden)
    Schatting totaal aanleg €15.000/20.000 inclusief installatietechniek. (vergunning?)
     
    Kostprijs water €5 per m3 van de rekening overgenomen x besparing minimaal per jaar aan waterverbruik 110 m3 = €550 tot 130 m3 = €650
     
    Heel simpel gezegd niet haalbaar.
     
    Alternatief
    Me richten op de tuin en met name watergebruik voor de vruchtgroenten pot/kuipplanten dat kan dan bovengronds.
     
    Opslag 5,5 m3 met
    6 gebruikte 1000 liter ibc tanks kostprijs €300 afwerking voor net aanzicht €200 regenwater aansluitingen verleggen naar de tanks €200 watercomputer en druppelbevloeiing €250  
    Totaalkost €950 terugverdientijd 1,5 a 2 jaar
     
    Goed haalbaar 
     
     
  6. Tomaten op water

    Eindelijk een bericht waar het om gaat, het tomaten op hydroponics project nadert de voltooiing op alle uitgezette tomaten vormen de bloemtrossen zich en een enkeling staat open. Uberhaupt is het de eerste keer dat ik tomaten gezaaid heb dus extra blij met het resultaat.
     
    Een kritische noot voor mijzelf;
    de temperatuur bij het uitzaaien kan beter het is nu gedaan op kamertemperatuur en van de 78 opgezette zaadjes zijn er 50 volwassen geworden, ook de hoeveelheid licht is te laag geweest op de vensterbank de steellengte van bladoksel naar bladoksel is te lang dus meer licht volgend jaar.
     
     
    Hier een overzichts-foto van de kas met tomatenplanten, goed te zien is het touwtjes ondersteuningssysteem wat ik gebruik, op youtube even gezocht hoe dat systeem werkt en de gebruikte knoopjes afgekeken. Ik gebruik clips om het touw aan de plant te zetten maar draai het touw om de steel dat werkt makkelijker.
     
     

     
    De eerste bloemen.
     

     
    De trosjes hebben 3 tot 10 bloemknoppen verreweg de meeste rond de 5.
     

     
    En zo was de start op 16 maart, 26 rassen elk 3 zaadjes op steenwol pluggen.
     

  7. Tomaten dieven vragen

    De kasteelt van tomaten pepers en paprika's gaat goed, Maar heb wel wat vraagtekens over groeivormen zoals of er een manier om struiktomaten te herkennen?
     
    Overzicht foto kastomaten.

     
     
    Voor het dieven van tomaten moet je uit de oksel de nieuwe stelen wegtrekken tot zover is het duidelijk. Maar wat nu als trosgroei niet op de hoofdstam groeit maar bijvoorbeeld 2 a 3 cm op een bladsteel zoals op de foto hieronder. maar wellicht is dit een opsplitsing in 2 stammen beide vol in knop.
     
    Of zoals hieronder 2 trossen direct na elkaar.
     

     
    Afsluitend de paprika's groeien goed.
     

     
    het peper paprika hoekje
     

     
    Aanvulling soortenlijst;
     
    Eigen kweek op steenwol nu op hydro/perliet
     
    Brazilian Beauty                      doorgroeiend bruine vrucht
    Tondino di Manduria         doorgroeiend 80 cm 40gram roma
    Giant of Siebenburgen      doorgroeiend onbepaald? 250/500gr laat
    Yellow Fire                            onbepaald doorgroeiend roma meerkleurig
    Fresa                                      150 cm 200 gram doorgroeiend?
    Shapka Monomakha         doorgroeiend groot runderhart ijl blad laat
    Ananas noir                         doorgroeiend 150cm biefstuk multikleur donker
    kuldne vihm Golden rain doorgroeiend kerstomaat geel
    Cœur de Bœuf Russe         doorgroeiend ijl hangend blad runderhart 250/1000gr
    Plate de Châteaurenard   doorgroeiend biefstuk 150/250gr vroeg/midden
    Gold Medal                           doorgroeiend biefstuk 200/500 laat koel groeiend
    Fahrenheit Blues                doorgroeiend kerstomaat rood/bruin
    Indigo Apple                         doorgroeiend trostomaat 50/100gr donker vroeg
    Blue green zebra                 doorgroeiend groen/donker midden
    Abakanskiy Rozoyi             doorgroeiend ijl groeiend 250/500gr weinig sap
    Persuasion                            doorgroeiend biefstuk donkere vrucht midden laat
    Osu o Blonde avec Tetons  doorgroeiend 250cm pruim 
    Purple russian                           doorgroeiend pruim 50/100gr bruine vrucht koel groeiend
    Amethyst Cream Cherry  doorgroeiend 200cm+ kers geel donkergevlekt
    Gloire du Rhin                     doorgroeiend tros tomaat hoge productie koel groeiend
    Berkeley Tie Dye Green       doorgroeiend groen/gemarmerd 150/250gr midden laat 
    Cote d' Zebra                           doorgroeiend geel variatie op green zebra
    Barry's Crazy Cherry             doorgroeiend geel kers 150cm+ hoge productie
     
    Ingekocht op potgrond herplant in hydro/perliet
     
    Cristal F!
    Noir de Crimee
    Buffalo steak
    Coeur de Pigeon
    San Marzano
    Fantasio F1
    Green Zebra
    pink prum cherry
     
  8. online wat gezocht en dit 487 pagina's dikke boek vol met foto's legt he allemaal uit en het mooiste is je mag hem gratis downloaden.
    https://www.bestuivers.nl/publicaties/gasten-van-bijenhotels
     
    Geschreven door Pieter van Breugel waarin alles behandeld wordt over bijenhotels

     
     
    Deze mag niet ontbreken in je bibliotheek.
  9. De kas van steigerbuizen is klaar, folie is besteld het aanbrengen moet even wachten tot de aankomst.
     
    Leuk om te zien hoe de kas uitgelicht wordt door de zon om 08.00 in de morgen.
     

     
    De werktafel is ondertussen ook klaar, en heb er al veel gemak van gehad bij het plaatsen van het kas frame
     
    Leuk om jullie reacties te lezen dat de tafel in de smaak valt.
  10. Een familielid wilde een oud stenen aanrechtblad weggooien uit zijn woningrenovatie, daar heb ik snel een stokje voor gestoken "geef maar aan mij".
     
    Het onderstel ervoor in de maak.
     

     
    En het voorlopig resultaat.
     

     
    Alleen de achterwand nog afwerken / plaatsen.
     
    Lijkt me een leuk resultaat.
  11. Afgelopen week de compostbakken geplaatst gemaakt van sleuf hekpalen met betonnen kantplanken, mooi hergebruik van een hek die begin februari is omgewaaid, maar het geheel was relatief veel werk, in ieder geval meer dan ik vooraf verwachte. afmetingen uitwendig 2x 1 x 1 x 1,2 meter hoog. Ik heb nog voldoende materiaal over om 1 grote bak van 2 x 1 x 1,2 meter er aan te koppelen mocht dat nodig zijn. (de gedachte is om hier het groenafval in te verzamelen en als het vol is om te zetten naar de andere bak met toevoeging van houtsnippers om zo de temperatuur verhoging te kunnen krijgen) maar of dat zo werkt?
     
    er direct achter ligt een enorme berg takken te wachten op de hakselaar dat is uitgesteld werk op dit moment.
     

     
    en in de bak
     

     
    De werktafel voor buiten is ook klaar waar ik al veel gemak van heb, waar ik bij de start van de tuinwerkzaamheden uit ging van een oppot tafel verwacht ik dat het uitgroeit naar een veelzijdig onmisbaar stuk gereedschap in het hart van de tuin.
     
     

     
    Ondertussen gaat de opbouw van de tuin door volgens het zelfgemaakte ontwerp.
  12. Ja mijn eerste opzet voor de moestuin werd afgekeurd door de huishoudelijke commissie na de aanleg van de sierborders snel schakelen door het committee van uitvoering voorkwam erger.... Resultaat een harmonische relatie 😉
     
    de nieuwe maar nu oude moestuin was opgezet met 8x 75cm brede plantstroken met ertussen een steigerplank.
     

     
    De nieuwe moestuin wordt uitgevoerd met 5x 1.20 meter bakken uit steigerhout 1 bak moet wachten wegens gebrek aan hout.
     

     
    En hier de twee types plantvakken naast elkaar.
     

     
    op naar de volgende job
     

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.