Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Jongleren met de grote en de kleine in ruimte en tijd

Deze wil ik dit jaar zaaien en deze ook😍. Die is ook leuk en ik moet van die ook ergens wel wat kwijt kunnen🙃. Veel vruchten maakt deze en oh, wat een mooie kleuren hebben die🥰. Deze moet in de kas en deze kan ook gewoon in pot, dus die kan ook onder het afdakje als het veel regent😁.

Dit gaat over tomaten, maar het hadden ook de pepers of de paprika's kunnen zijn. Of erwten en bonen.

Het is jongleren met ruimte en tijd.

Ik denk alvast graag na over alle soorten en variëteiten die ik wil zaaien in het nieuwe jaar. Bij de tomaten zit ik inmiddels op 23 soorten die ik absoluut kweken. Er zijn oudjes bij, maar ook veel nieuwe. Meer tomaten, wat minder pepers. Jongleren.

Ik vind vaak een thema in wat ik wil zaaien. Vorig jaar had ik een sub-thema van tomaten met een vachtje. Het voorgaande jaar veel streepjes en meerkleurige tomaten.

Dit jaar heb ik bij de tomaten twee thema's: buiten en binnen en de grote en de kleine (waar komen ze vandaan?)

Ze overlappen enigzins, gelukkig.

IMG_20250913_112513430_PORTRAIT_063458.jpg

Het eerste thema spreekt eigenlijk voor zich. Behalve dat het over tomaten gaat, die zijn in Nederland niet zo van het buiten.

Ik kreeg van @appelvrouw via een ruiltje zaad van Sunviva tomaatjes. Het is een open-source variëteit met een resistentie tegen een van de phyt-genen, dus maakt kans in de buitenteelt. Ik heb er nog maar wat andere resistente soorten bijgekocht, zodat ze buiten niet eenzaam worden. Austrian mountain cherry, Duttingold en Rondobella. Ze hebben niet allemaal dezelfde resisitentie, maar misschien heb ik (en jullie dan ook) geluk en wordt 2026 een jaar met voldoende neerslag op de goede momenten............

Voor binnen heb ik Zwergenwunder. Die ga ik gelijk zaaien wanneer ik de zaden krijg. En komt binnen onder een lampenset op de vensterbank, samen met Sibirischer Haustomate. Nu al! Voor vroege vruchten, binnen.

Voor de kas (is ook binnen) is er meer dan genoeg keuze en moet ik wegstrepen. Volgend jaar weer, Atomic fusion, ik beloof het, hou vol!

Maar gelukkig is daar dan het andere thema 😀

"De kleine" kan natuurlijk ook slaan op hele kleine tomaten.

Hoera, daar zijn de multiflora's! Kunnen zowel groot (qua plant, maar ook in aantal) als klein zijn (kleine vruchtjes, lage planten, microdwergen 😯 wot?).

Rose quartz had ik in het slakkenjaar 2024 buiten staan. Werd niet ziek, maar raakte wel heel erg beschadigd door al die naaktslakken in de trossen. Overal glibber en aangevreten tomaatjes. Brrrrr. Gaat volgend jaar dus binnen in de kas. Want er zat ook toen wel een geweldige hoeveelheid tomaatjes aan! Samen met Microberry, Ildi en Legenda Tarasenko, ook multiflora's.

"De grote" in de kas worden vleestomaten (Soldacki, Ananas Noir, Nature's Ridde en iets uit de Ribbed mix) en een paar echte reuzen

(1 tomaat per plant vind ik dan al fijn) Pepe's Gigante, Brutus Magnum (🫢is waarschijnlijk een neef van Biggus Dickus, zie Life of Brian, Monthy Python) en Giant Belgium. Die laatste zaden zijn al 10 jaar oud, dus dat gaat het niet meer worden, denk ik, maar je kunt niet weten, dus ik ga ze zaaien.

Deze enorme tomaat is onze zon, maar is maar een microdwerg in het geheel

stacked_20251226130135796_063453.jpg

Grote foto's zijn afkomstig van mijn dwerg. Dat is een klein slim telescoopje, maar maakt best puike foto's voor het formaat (=broodtrommel) Vond het wel passen bij:

De grote en de kleine, waar komen ze vandaan

De grote en de kleine, misschien wel van de maan

De grote en de kleine, die willen wel weer weg

De grote en de kleine, die hebben altijd pech

Voor iedereen alvast een geweldig groot groeizaam grandioos 2026 gewenst, ook in de kleine dingen!

aangepast door woldistel

0 reacties

Aanbevolen reacties

Er zijn geen reacties om weer te geven.

Gast
Voeg een reactie toe

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.