Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Beukwood

Leden
  • Registratiedatum

  • Laatst bezocht

Moestuin Seizoen die geplaatst zijn door Beukwood

  1. Met een klap het seizoen eindigen

    We zijn weer een paar weekjes verder.

    Ik heb nog een poging gedaan om nog laatste zaairondes te introduceren, maar relatief weinig opgekomen en bijvoorbeeld mijn prachtige paksoiplantjes in 1x weggevreten door een slak.
    Vandaar een beeetje in de eindfase terechtgekomen van het zaaien van dit seizoen...

    Maar ondanks deze 'falende' pogingen om het seizoen nog zo lang mogelijk te rekken....... begint het hier toch echt leuke dingen te regenen...

    Appelboom 1 aardig leeg kunnen plukken....



    De eerste trossen druiven beginnen ook lekker te smaken!



    De eerste meloentjes! (met nadruk op "tjes")









    Van ingevroren aardbeien is jam gemaakt... 4 potjes in gedachten... uiteindelijk met 13 geeindigd.



    Aardappelen zijn inmiddels ook getest of ik ook zelfgemaakte friet kon maken...



    De courgetteplanten zetten nog een eindsprint in:



    Toch een paar hazelnootjes mogen oogsten! Al een stuk beter dan de 4 van vorig jaar ;)



    Ik kon mijn nieuwsgierigheid niet bedwingen rondom de pinda's.... en moest er 1 opgraven....





    De pinda bevatte al een klein nootje maar de pinda was vooral nog 'sappig' en heeft nog een aantal weekjes nodig. Desondanks noem ik mijn eerste poging om pinda's te kweken toch al een succes ;)

    Even de aubergineplanten omgekeerd... er leek maar niks te gebeuren... maar als je dan goed kijkt... met kleine speurneusjes erbij.... dan is het toch raak.



    Tussen de mais laten ook kleurrijke vriendjes zich zien in minstens 5 verschillende varianten..

    d

    Het milde weer heeft ook positieve invloed op de laat gezaaide doperwten!
    Fingers crossed voor een vriezertje vol aan het eind van het seizoen....





    De bloemetjes schitteren ook nog in de laatste maand!





    De tropisch ogende oogst van vandaag....



    En uiteraard zijn we al hard aan het pressurecannen om ook in de winter nog wat na te genieten te hebben.
    Hier 10x pastasaus, 4x appelsap, 5x appelmoes, 4x courgettesoep en 4x mais zichtbaar...nu wachten op meer potjes ;)



    Op dit soort momenten begin ik toch te twijfelen of de herfst niet toch mijn favoriete seizoen is.....






  2. Zoals jullie aan de titel van deze blog kunnen zien, vandaag eens wat anders!
     
    Laten we bij het begin beginnen. In Februari van mijn zwager een mini-ananasplantje gekregen! Nu 4 maanden verder begon deze miniananas wel verdacht veel op een echte te lijken en toen de ananas daadwerkelijk van de plant afviel geurde deze ook wel verdacht naar een echte ananas... Mijn moestuinhart kon het uiteraard niet laten om deze toch te proeven... en verrek! Hij smaakt ook gewoon nog als een normale kneiterzoete ananas ook!
     
    De kroon heb ik inmiddels in de hydroponics gezet in de hoop dat deze weer opnieuw gaat uitlopen(want ik heb in het verleden natuurlijk al 5x een ananaskroon van een normale ananas in het water gezet om wortel te schieten maar dit gebeurde nooit). links zie je op de foto ook nog 2 miniplantjes onder de moederplant zitten... hopelijk kan ik richting oktober hetzelfde geintje x 3 vieren!  Verrassing van de dag met het regenachtige weer!  
     

     
    Daarnaast afgelopen week eens even de moestuin goed opgeruimd. Allereerst ongeveer 100 plantjes (mais, sperziebonen, prei, sla, paksoi) weer neergezet. Zo is ronde 3 van de maisplanten nu uitgezet om verspreid over 2-3 maanden mais te kunnen gaan oogsten (ipv 70 kolven tegelijk zoals dat vorig jaar gebeurde) en is het onkruid volledig weggetrokken op tweederde van de oppervlakte van mijn tuin. 
     
    Hieronder een mooie foto van de 3 generaties mais op de achtergrond, snijbiet en de 2 generaties bieten op de voorgrond. Hier zullen komende week nog pompoenplantjes tussen worden geplaatst die langzaamaan dat gebied mogen gaan overnemen. 
     

     
    Naast het onkruidvrij maken ook het nodige kunnen oogsten. De helft ging naar een vriend van me die dag: 
    Wel de eerste lenteuitjes en knoflookscheuten van het seizoen kunnen oogsten! Daarnaast linksboven sugarsnaps en linksonder de helft van de peultjes van die dag. 
    De groentenla was nog vol met andere items dus hier bleef het bij deze week  
     

     
    En 's avonds zag de maaltijd er zo uit: Bietensalade met wortel, paprika en sla uit eigen tuin. 
     

     
    Daarnaast die dag even in alle anti-insektenkooien gedoken om het onkruid weer te wieden.
    2 Foto's van de koolsoorten: Op de bovenste foto bloemkool, broccoli, rode en witte kool, spitskool en venkel zichtbaar. 
     

     
    Koolrabi op de foto hieronder!
     

     
    Daarnaast ook trots op de eerste prei ooit die het in mijn handen van zaadje tot potlooddikte heeft gehaald: 
     
    Nu mijn vraag aan jullie: Om een lange witte schacht te creeren aan deze preiplanten, zou je normaal gesproken de preiplantjes uitgraven en ze vervolgens 10 cm dieper in een gat stoppen. Nu ben ik zelf geen fan van overplanten en wil ik dit eigenlijk voorkomen. In mijn beleving krijgt een plant er altijd een klap van. Nu had ik zelf in gedachten om het tegenovergestelde te doen en ipv de plant uit te graven, er PVC moffen omheen te schuiven. Hebben jullie hier ervaring mee of ideeen over? 
     
    In mijn hoofd zijn er 2 opties: Op dit moment zitten er ongeveer 4 preiplantjes per gat van 9 cm in diameter. Nu kan ik óf een pvc buis van 75 mm om de 4 planten heenschuiven (eventueel met een stukje donker plastic met een gat erover om de schacht van de prei niet aan licht bloot te stellen) óf ik kan toch de prei per stuk uitplanten en dan een pvc buisje van 40 of 50 mm eromheen schuiven om het beter passend te hebben op 1 individuele prei. 
     
    Mijn gedachte/hoop met het idee van de pvc buisjes is dat ik deze zou kunnen stapelen en per 3-4 cm kan ophogen zodat ik met de tijd een kunstmatig idioot lange witte preischacht zou kunnen creeren. Ik hoor graag jullie ideeen erover! Het idee dat het meest ondersteund zal worden zal op deze 80 preiplantjes worden toegepast   
     

     
    Ik bedoel dus zoiets: 
     

     
    Tijdens het dieven van de tomatenplanten en paprikaplanten, heb ik 2 weken geleden ook wat dieven opgevangen en deze in water gezet. Ik denk dat ik totaal van 20 verschillende soorten tomatenplanten de dieven heb opgevangen. Er zitten geen bordjes meer bij dus het gaat een verrassing zijn welke dieven ik heb opgevangen  De dieven hebben inmiddels wortelgeschoten en op aarde gezet en nu 5 dagen later zien ze er zo uit: 
     
    Een vriend van me heeft 25 m2 in zijn achtertuin gecreeërd en ik wilde hem even een later lentestart geven  Deze planten gaan naar zijn tuintje. 
     

     
    Net als wat ander spul dat ik al 3 weken geleden heb voorgetrokken voor hem: Sla, lenteuitjes, Andijvie, Koolsoorten, bietjes, stokslabonen, prei, courgette, komkommer en pompoen. Een paar plantjes zijn voor mijn eigen tuin bestemd. 
     

     

     
    Owja... een laatste plantje die erg traag op gang kwam heeft het hydroponicssysteem in de broeikas niet gehaald maar groeide stilletjes op mijn eigen vensterbank leuk verder: Stiekem wel heel trots op deze mini-aubergine "white egg". In mijn eigen geheugen was een plant uit hetzelfde zaad toch echt 3x groter ipv deze 20 cm, maar desondanks wel schattig. Als je goed kijkt zie je al 2 mini witte aubergines zitten die niet groter dan een kievietseitje gaan worden. 
     

     
    Het laatste item van deze blog: 
     
    Om ook het maximale uit de tuin te halen richting de herfst en winter, heb ik deze week even nagedacht over hoe de tuin er in 2025 uit gaat zijn. Uiteraard zoveel mogelijk rekening gehouden met de wisselteelt en hoe het praktisch uitkomt als bijvoorbeeld winterprei of knoflook mooi nog heel wat maanden in 2025 op hun plek staan. 
    Als basis daarom eerst even mijn tuin schematisch getekend en de 2024 situatie in kleurtjes uitgezet:
     
    Elk stipje is een plantgat in mijn tuin:
     
    Aardappelen: bruin
    Peulen: blauw en paars
    Koolsoorten: donkergroen
    Bladgewassen: lichtgroen
    Wortel gewassen/uien: geel en oranje
    Aardbeien: rood
    Vruchtgewassen: grijzig
     
    Het grote vierkant: mijn anti-vogelkooi van 5x 5 meter
    De rechthoek: mijn hydroponics broeikas (met altijd tomaten & paprika's hierin)
    het rechtervierkant: mijn koude bak
     

     
     
    Vervolgens bedacht dat het er zo in 2025 uit gaat zien: 
     

     
     
     
  3. Gewoon even wat foto’s

    De planten zelf zijn een beetje ‘op’, maar ik denk dat we met 20 meloenen eindigen tussen formaat tennisbal en iets boven een grapefruit:



    6 liter tomatensaus gemaakt en gepressurecanned:



    Wie heeft de grootste? ;) Misschien nog een idee voor de moestuinforumwedstrijd voor volgend jaar?



    Courgetteplanten geven verrassend veel courgettes nog aan het einde van het seizoen: hier mooi de 4 verschillende soorten te zien:



    De rest van het mandje ook gevuld:



    Worteltjes: geoogst voor in de tomatensaus..



    Zo staan ze erbij in de plantgaten:



    En de rijen tussen de wortels (waar in juni nog uien stonden heb ik ‘erg laat’ nog Ingezaaid met wortels… (ik denk trouwens dat hier nog minstens 6-8 kg aan wortels staat.). Over 3-4 weken plastic erover om het seizoen te rekken en kijken of we nog een winteroogst kunnen produceren.



    Trouwens… de foto van de pad is binnen de wortel anti-insektenkooi gemaakt! Ik vermoed dat hij een hoop ongedierte op afstand heeft gehouden in de afgelopen weken en als bedankje heb ik hem vrijgelaten… in ‘Apple paradise’


  4. Raad het plaatje…

    Vanavond nog even snel naar de moestuin, om de plantjes op de warme dagen voor te bereiden:

    Meloenen een plens water gegeven..

    Hoeveel meloenen zijn hier zichtbaar aanwezig op de eerste foto en hoeveel heb ik er totaal gespot in de 4m2 waar de meloenen kunnen groeien?



    Hier wat andere foto’s:







    Daarnaast zoals beloofd de foto 2 weken na het zaaien van de doperwten:

    Before:


    After:


    Erg tevreden met de opkomst!

    Hopelijk trekken ze de warme dagen een beetje en gaan ze volgende week genieten van stabiel 22 graden!






    Bijzonder mannelijk exemplaar tomaat



    En als laatste nog een foto van de kas… het is nog niet klaar met de tomaten… wel tijd voor een snoeisessie!



    Aankomende week zoveel mogelijk inmaken! Nu 10 maïskolven geoogst die in potjes gepressurecanned gaan worden.

    De 3 witte kolen (7,4 kg bij elkaar) zijn inmiddels ook niet meer herkenbaar ;)





    En hopelijk kan ik over 3 weken laten zien hoe ze er als zuurkool uitzien ;)
  5. De laatste dagen intens mogen genieten van de moestuin!

    Naast het feit dat ik afgelopen zaterdag spontaan 3 uurtjes op de moestuin heb kunnen brengen met een vriend die zelf spontaan aanbood om daarnaartoe te gaan, heb ik ook vanavond met mijn dochtertje oogstavond gehad! Hierbij een korte samenvatting van zaterdag en vandaag.. ;) Je snapt dat met 3 van mijn grote liefdes (dochter, hond en moestuin...je mag zelf invullen in welke volgorde ;)) een avond direct niet meer stuk kan!

    Afgelopen zaterdag de overige aardappelen mogen oogsten: ik denk dat ik de 50 kg wel heb mogen aantikken. Daarnaast de prei uitgedund, 4 plantjes per gat laten staan en er meteen een pvc buis met aarde omheen geschoven. Op de achtergrond boven de hond, alle prei die is uitgedund... Totaal 4 gaten van de 55 van de meest volgroeide prei geoogst om genoeg pvc buisjes te hebben voor het jongere grut. Dat klusje is afgevinkt.



    De aardappelen staan inmiddels in de schuur redelijk afgedekt in het donker en met een flinke ventilator ervoor te drogen.



    Zelf was ik wel trots op deze kanjer... dat gaan mooie frietjes worden!



    De prei (ongeveer 5kg) was ik ook erg tevreden mee! zichtbare sporen van de preivlieg, maar de schachten lijken allemaal minstens 15 cm ongeschonden te zijn.



    Daarnaast zaterdag ook de eerste stap gezet met 110 potjes om de aardbeienscheuten op te vangen. Dat ziet er inmiddels zo uit...



    Vanavond met mijn dochtertje aan het oogsten gegaan:

    Eerst het fruit: Ongeveer 1,5 kg aardbeien, kinderappeltjes op verzoek van onze dochter en de eerste bramen komen ook tevoorschijn.



    Onze dochter trots op de zelf-gezaaide zonnebloemen die het zwaar hadden met de wind van de afgelopen dagen! Inmiddels samen weer opgeknoopt zodat ze recht overeind staan.



    Daarna de mais geoogst: ;) Voor de kids is het als een kadootje uitpakken.... wat zou erin zitten!....



    En zelf ben ik stiekem elke keer net zo nieuwsgierig...te vroeg geoogst...precies op tijd... of te laat?

    Alletwee blij ;)





    Met pijn in mijn hart er een paar opzij gelegd waarvan de korrels het zaaigoed voor volgend jaar zijn...



    Samen even in de koude bak gekeken naar de meloenen! Afgelopen dinsdag 1 dakplaat losgemaakt om bevruchtingen wat meer te stimuleren:



    En dat lijkt te zijn gelukt...

    Deze onderste jongen is inmiddels 5 cm groot...



    Snow Leopard meloen lijkt zich uit te sloven (net als voorgaande jaren).... Hier 1 van de >6 in beeld....



    Hieronder nog 2 verstopt...



    Een ander ras.... hariger dan ik gewend ben...



    Hieronder denk ik een "Klondike" watermeloen...



    En ik vermoed dat dit een "blue ribbon" of "charleston grey" is ;)



    Tot nu toe 10 meloenen mogen tellen, maar ik gok/hoop dat dit aantal nog harder gaat oplopen!

    3 Witte kolen kunnen oogsten, die morgen gepekeld gaan worden en hopelijk de eerste 6 kg aan zuurkool gaan worden.





    Het zaad van een mosterdkool plantje (van het laatste, wel 7 jaar oude zaadje...) opgevangen:



    Voor de komende 7 jaar weer genoeg voorraad ;) Ook minstens 300 zaadjes niet in het zakje kunnen parkeren ;) dus ik denk dat volgend jaar hier spontaan wat op gaat komen :P



    Tussen de maisplanten ook de eerste duidelijke signalen van pompoenen zichtbaar:



    Ball courgettes:



    Daarna wat kievietsnijbonen geoogst! Besef dat afgelopen dinsdag om mijn dochter heen in alle gaten doperwten en nieuwe lichtingen snij- en sperziebonen is gezet... Je ziet ze al opkomen!



    Als laatste kreeg ik het verzoek om toch echt alle rijpen tomaten weg te halen..



    Handig zo'n tophulpje die een stuk soepeler tussen alle planten door kan bewegen....



    De eerste 'fatsoenlijke' paprika's ook mogen oogsten! (Stiekem vind ik ze half rijp altijd het allermooiste)








    En uiteraard zijn we niet vergeten een bloemetje voor het thuisfront mee te nemen...

    Had ik vorig jaar kansgemaakt met de amaranthuscompetitie trouwens? ;)



    Eindresultaat van vandaag: een topherinnering rijker!





  6. Een hele dag op de tuin! Jeuh!

    Na maanden de kantjes op de tuin eraf gelopen te hebben, gisteren dan toch stiekem een dag vrij genomen en mezelf opgesloten op de tuin om de boel recht te trekken.

    Allereerst het bonenveld rechtgetrokken:
    Before:



    En after:



    (Over 2 weken zal ik de plaatjes laten zien wanneer de 500 doperwten zaadjes als het goed is zijn opgekomen voor een late oogst dit jaar ;))

    Daarna het dak van de glazen bak losgemaakt zodat de bijen wat makkelijker het meloenenveld in kunnen vliegen:



    Er is hoop want de eerste bevruchten meloenen zijn zichtbaar!





    Het fruitbos vervolgens een beetje op orde gebracht. Elk jaar verwaarloos/vergeet ik compleet mijn druif die ik ooit bij iemand uit de tuin op mocht graven… en wat een onvoorwaardelijke liefde krijg ik toch steeds van hem terug!!



    De gekregen braam van vorig jaar begint zich ook uit te sloven! Heerlijk



    20 kg frietaardappels, 3 kg tomaten, 2 kg afgevallen appels, 1 kg aardbeien en wortels rijker:



    Ow en we waren al 3 dagen, 12 maïskolven rijker ;)



    Naast wat andere oogst van die dag:





    Ondanks 9 uur aan 1 stuk door op de tuin doorgebracht te hebben, toch tot de conclusie gekomen dat er nog veel op de to-do lijst staat:

    De rest van de prei van pvc schachten voorzien
    150 potjes onder aardbeien neerzetten om minstens 250 scheuten op de vangen
    Wortels voor winter zaaien
    Alle aardappelen oogsten (nu 45 kg van de 100 kg ongeveer geoogst)
    Witte kool oogsten en verwerken tot zuurkool.
    Zaailingen augustus in trays zaaien
    Anti-vogeldoek over fruitbomen en mais.
    Afwaterende constructies maken in alle anti-insektenkooien als voorbereiding op alle plastic winterkassen
    De nieuwe versie van de broeikas het houtwerk verder afmaken met schilderen en alle ruiten snijden

    Genoeg te doen nog dus ;)
  7. Hier een samenvatting van 1,5 week op de moestuin (direct na de vakantie)

    De tomaten in de kas beginnen te kleuren en dag na dag komt er meer oogst. Winnaar van 32 soorten tomaten was "First Mate" waarvan ik de eerste tomaat zelf kon proeven. (eigenlijk was "Tiger Striped" de eerste, maar die is geconsumeerd door mijn vader.)







    Tot nu to nog geen uitval van tomatenplanten. (Wel af en toe een random tomaatje met neusrot die ik dan meteen weggooi in een vroeg stadium.
    Kas ziet er zo van binnen zo uit uit: hier een trosje "oso x blue" waarvan ik zelf onder de indruk ben.



    Daarnaast nog nooit zoveel Pepers op 1 m2 gehad in Juli:



    Een kleine update van 5 overgebleven paprika's die ik 4 weken geleden met zijn hydroponics wortels hybride in 2 potjes had gezet... voor de helft met water... voor de helft met aarde.
    Inmiddels hebben ze mooie aardewortels gevormd (zie beneden) en zijn ze inmiddels zelfstandig 'aardeplanten' geworden! Je ziet wel dat het ongeveer 3-4 weken groeiachterstand oplevert! Desondanks toch succesvol.



    De bloementuin staat 'aan' en levert mooie vaasjes op:









    De gladiolen zijn de volgende in de serie.



    Over bloemen gesproken.... ik had vorige week wat artisjokken geoogst.... niet wetende dat deze gewoon rustig doorontwikkelen zonder verdere ondersteuning van de plant zelf... werd ik ineens even verrast door 4 enorme prachtige bloemkoppen op de fruitschaal ;) Toch sneller opeten de volgende keer:



    Wat plekken die jullie op het forum minder vaak hebben gezien:

    De komkommers en augurken zetten nu ook hun groeispurt in en ik heb er vertrouwen in dat het daadwerkelijk oogst gaat opleveren dit jaar. Ik ben relatief 'laat' met het zaaien en planten ervan omdat ik in het verleden altijd zag dat mijn komkommers aan het vechten waren tegen de kou... daar hebben we dit jaar duidelijk geen last van :)





    De 10 extra gekregen aubergines worden ook 'volwassen' en ik verwacht de eerste bloemetjes over een weekje of 2:



    De kolen gaan volgens plan. Venkeloogsttijd en Spitskool oogsttijd!
    Iemand trouwens nog een goed recept voor Boerenkool in de zomer? (die liggen een beetje te vroeg op schema)





    Lente/Stengeluitjes oogst ik altijd naar behoefte om maximaal van de groei te profiteren.... Deze jongens zijn van een flink formaat. Zelf zie ik geen achteruitgang in smaak.



    Mais/pompoenveldje begint te bloeien... Binnenkort afdekken met antivogeldoek. Hier zien we planten van 1 april (achter) samen met 1 mei en 1 juni plantrondes staan.



    De meloenen in de koude bak hebben genoten van het warme weer en willen de links pinda's verdringen ;) Inschattingsfout van mij hoe hard de meloenen dit jaar zouden groeien! De meloenen gaan waarschijnlijk over de pinda's groeien, maar dat probeer ik even af te houden



    De pindaplanten zelf schieten al uitlopers naar beneden om de daadwerkelijke pinda's hopelijk te vormen:



    Verder wordt er naar behoefte geoogst..

    Aardappels waren bijvoorbeeld op thuis en ik heb 4 van de 80 plantgaten opgegraven... Relatief vroeg (en daarom wat kleiner) maar desondanks was ik al onder de indruk van de hoeveelheid aardappels van 4 planten.
    Waar ik vorig jaar altijd te vroeg was met het poten van aardappels en daarom vorstschade opliep... is het dit jaar zo warm en was ik laat met planten. Daarom weet ik nu al dat dit het meest succesvolle jaar ooit gaat worden met aardappels... ik verwacht 60-100 kg aan aardappels (wat ik nooit kan consumeren)



    Ijsbergsla, Andijvie en nog meer lenteui.



    En de koolrabi's zijn er in overvloed.



    Daarnaast zijn er thuis inmiddels weer 8 zaaitrays met sperzie, snij en doperwten, sla, andijvie, boerenkool, koolrabi, spitskool, bloemkool, lenteui en paksoi gezaaid. Deze komen nu op.

    Volgende taken op de to-list:

    Zakjes over de preibloemen nu ze zijn bevrucht om zaad op te vangen.
    Eens kijken of de uien en worteltjes geoogst willen worden.
    Laatste halve tray bietjes even uitzaaien.
    Laatste onkruid weghalen op de tuin om het 'ideale' plaatje te proberen te creeren.
    100en aardbeiuitlopers opvangen in potjes met potgrond zodat ze later uitgeplant kunnen worden! :D
    Meer PVC schachten rond de prei plaatsen voor extra lange prei
    De anti-insektenkooien van extra hout voorzien zodat we een aflopend dak krijgen als voorbereiding voor de winter als ze veranderd worden in 50m2 aan plastic broeikasjes.


  8. Terug van vakantie!

    Gisteren ongeveer tegelijk met Trump geland op Schiphol. Daarna snel terug naar huis om de kids op bed te leggen en daarna onze groentela te vullen ;)

    De meloenen hebben genoten van het mooie weer en zijn ongeveer 40 cm in 1 week gegroeid:

    De pinda’s eronder zijn de eerste bloemetjes zichtbaar en het onkruid ook flink ;)



    In de kas niet zo spectaculair als ik dacht dat ik direct kilo’s kon oogsten, maar alles staat er top bij en de kleur komt erin:







    Verborgen zijn er ook nog ongeveer 60 paprika’s. Hieronder de ‘corno di torro’


    En de 2 Habaneroplanten doen het top:



    (Let op de hoeveelheid bloemen bij de 2e ;))


    De bloementuin staat aan:







    Daarnaast even de kolen kunnen oogsten. Jammergenoeg 4x bloemkool en 3x broccoli te ver heen maar desondanks nog eetbaar! 2 koolrabi wel in goeie toestand.







    Lente-Uitjes:



    Shot vanuit mijn kolenvak:



    En de eerste artisjokken:



    Vanavond hopelijk nog even de boel onkruidvrij maken en dan kan alles er weer mee door! Op 1 pompoenplantje na eigenlijk geen uitval deze week.


  9. Vanavond toch nog naar de moestuin kunnen glippen om van zoveel mogelijk plantjes in trays af te komen:
     
    Dit veld, waar gisteren de doorgeschoten pastinaken stonden, even omgespit. 
     

     
    Spruiten, boerenkool en laatste overtollige kolenplantjes van de 1 mei lichting neergezet: 
     

     
    Vervolgens anti-insektenkooi van voormalig aardbeienveld er weer overheen:
     

     
    Voor de oplettende kijker:
     
    Dat was dus de kooi rechtsonderin waar zowel anti-insektengaas als ook plastic overheen zat. 
     

     
    het plastic zit als extra laag over deze kooi… met 16 van dit soort zwarte ijzeren plaatjes met daaronder weer EPDM als rubber om de druk te verdelen:
     


    Ik wil niet naast mijn schoenen lopen, maar vond dit persoonlijk wel ‘slim’ van me uitgedacht:

    het plaatje dat het plastic op zijn plek houdt zit precies op eenzelfde plaatje dat het antiinsektengaas op zijn plek houdt… 
     


    2 schroefjes los en het plastic kan van het anti-insektengaas af… de 2 gaten die je achter laat vallen precies in het plaatje van het anti-insektengaas waardoor deze nog steeds volledig functioneel is! 
     

     
    Vervolgens dus plastic eraf en daarna kon de kooi weer gebruikt worden voor het afschermen van de kolen! 
     
    Minder slim was trouwens al het water dat in het plastic stond en zoveel spanning op het plastic heeft gezet dat het alsnog weg is gescheurd bij de schroeven en de verhogingen om het water weg te laten stromen moeten ook absoluut beter! Van de herfst als alle 7 kooien in een broeikas veranderd worden gaan we daar wat mee doen. 
     
    Beetje vierkant aardbeienveld nu hè  
     


    Verder vandaag nog de rest van het maisveld aangeplant:
     
    Zo zag het er gisteren uit:


     
    Vandaag de aardappelplanten van verdwaalde aardappels van vorig jaar gerooid en hier de mais die vorig week zaterdag is ontkiemd neergezet:
     
    Nu ziet het veld er zo uit:
     

     
    En een giller dat ik nog 1,5 kg aardappel van de planten wist te oogsten  het onderste rijtje plantgaten zullen trouwens pompoenen worden neergezet. Deze zijn wel ontkiemt maar had ik geen tijd meer voor. 



    Verder nog paar augurkjes uitgeplant. 
     
    De komende dagen geen tijd voor de tuin maar hopelijk kan ik in het weekend de laatste plantjes uit trays uitplanten: in voorraad nog 10x pompoen, 6x komkommer, sla, andijvie, bietjes, 80 prei en wat zoete aardappelscheuten. Verder hoop ik de komende dagen de verlengbuisjes voor de prei allemaal in te zagen zodat deze op de prei kunnen worden gezet om de schachten met 10cm te verlengen  
     
    to be continued.. 
     
  10. Weer een avondje op de tuin door kunnen brengen, waarbij ik zoveel mogelijk heb proberen uit te planten.
     
    10 soorten meloen en totaal iets van 18 plantjes in de glazen bak kunnen zetten. De pinda’s staan rechts. 
     


    Zoete aardappel veld is bijna vol met scheuten die stapsgewijs van 4 zoete aardappels komen. 



    kievietssnijbonen die vorige week zaterdag gezaaid zijn uitgeplant: 
     

     

     

     
    Daarna de wortels uitgedund in de wortel/ui kooi. 
     


    En de avondsnack is ook weer een feit: weer eens wat anders dan met een bak chips op de bank  
     

     
    De grote broertjes ook kunnen oogsten van zaad van september 2024 dat random op plekken was opgekomen: 
     

     
    Daarna het toekomstige kolenveld voor de spruiten/boerenkool alvast vrij gemaakt. Ik hoopte eigenlijk pastinaakzaad te winnen maar dat gaat mij nog te lang duren. Hopelijk morgen (voor de echte warmte) de kolen in de grond hier.
     
    Before:
     


    After: 
     

     
    Daarna nog aardbeitjes geoogst: totaal 12 kg inmiddels aangetikt en de sessie vandaag 1,5 kg 
     

     

     
    Zie ook de eerste broccoli hierboven! 
     
    Ook de eerste aalbessen, kruisbessen en gele frambozen:
     

     

     
    In de kas gaat het ook rustig verder:
     


    Tiger striped:
     

     

     

     
    Artisjokken… ik had liever wat minder bloemknoppen gezien maar grotere  hopelijk groeien ze nog even door… 
     

     

     
    En hier een shot van de hele tuin:
     

     
    Hopelijk morgen de tijd om de rechterkooi naar linksvoor te verplaatsen en daaronder 50 kolenplantjes te planten.. 
  11. Afgelopen week druk bezig geweest om het huis vrij te maken van net ontkiemde plantjes! Afgelopen juni zijn alleen de kolen nog niet gezaaid voor die ‘batch’ maar verder is alles gezaaid, ontkiemd en binnen 8 dagen uitgeplant op de moestuin.

    Gisteren toch nog als laatste ‘piece of mind’ actie snel de tomaten gesnoeid zodat ik niet terug ga komen in een oerwoud:

    Before:


    En after:


    Verrassend genoeg was ook de eerste gekleurde tomaat zichtbaar: Tiger Striped stelt nooit teleur! Verder weet ik dat met dit warme weer en precies deze timing dat ik waarschijnlijk volgende week als ik terugkom van vakantie een kg of 2 aan tomaten
    Kan oogsten! Spannend!



    De meloenen zijn goed aangeslagen links in de glazen bak en de pinda’s lijken ook van de warmte te genieten.



    Avondsnack van 4 handen gele frambozen:



    Het mais en pompoenen veld is compleet en de pompoenen hebben de 1e 3 dagen overleefd ;)


    De eerste bloemen beginnen te bloeien:



    45 bollen knoflook is geoogst en is aan het drogen:



    IJsbergsla en broccoli nog net kunnen oogsten en eten voor de vakantie:


    En de koolrabi’s gaan de eerste slachtoffers na de vakantie zijn ;)



    Ik kan niet wachten om terug te keren van vakantie ;) hoop dat jullie veel posten deze week! :D
  12. Inmiddels zijn we weer een weekje verder en hebben we wat op de tuin kunnen doen. In voorbereiding op mijn vakantie en met het heerlijk regenachtige probeer ik nog zoveel mogelijk uit te planten. 
     
    De tomatenplanten zijn gesnoeid en zijn inmiddels de 2 meter in lengte voorbij: 
     

     

     

     
    Pinda’s zijn uit de trays in een schoongemaakte glazen bak gezet: 
     

     
    Ik heb daar met pijn in mijn hart het worteldoek opgerold zodat de pinda’s kunnen wortelen  de enige 2 m2 op mijn tuin nu zonder worteldoek. Aan de andere kant zet ik de 14 meloenplantjes. 
     
    Tijdens het schoonmaken van de bak kwam ik nog een verdwaalde aardappelplant tegen: 
     
    De ‘grootste’ aardappel ooit? Mijn hart maakte een sprongetje… 
     

     
    Nee helaas… een woning van een paar mieren denk ik. 
     

     
    Gelukkig wel andere eetbare oogst:
     

     

     
    De aardbeien stelden wederom ook niet teleur. De vroegdragende aardbeien geven nu op maar worden overgenomen door fantastisch producerende doordragende aardbeien. 
     


    zo staan de doordragende er nu bij:
     

     
    Thuis de spruiten en boerenkool en prei. 
     

     
    Augurken die nog weinig liefde hebben gehad: 
     


    Zaaironde 3 mais die 1 week geleden is geplant. 
     

     
    Kievietsnijbonen, sla en andijvie. 
     

     
    En op de tuin nog wat plantvakken kunnen ontdoen van het laatste onkruid zodat er tijdschriftplaatjes ontstaan  
     

     


    de eerste paarse broccoli laat zijn koppie zien.. 
     

     
    en mijn persoonlijk favoriete shot:
     

  13. Hydroponics naar grondkweek

    Hier weer even een statusupdate:
     
    inmiddels 6,5 kg aardbeien mogen oogsten! 
     
    Het veld van 55 doordragende aardbeien zit elke 3 dagen met blozende wangetjes op mij te wachten… ondanks de regen eigenlijk verrassend weinig rot.
     

     

     

     

     

     
    het eenmalig gevende veld van 165 plantjes brengt wat logistieke uitdagingen met zich mee… vooral omdat ik nog een anti-insektenkooi erachter heb gezet die alles blokkeerd.. 
     

     
    De antiinsektenkooi is van de sla en andijvie af en staat nu op de uien/wortels. Ik vrees wel aan de stengels van de uien te zien dat de uivlieg helaas heeft toegeslagen.



    Artisjok met zonsondergang:
     

     


    hieronder de overtollige aubergineplanten van een vriend die voor het eerst een moestuin heeft en iets meer dan de 2 planten heeft kunnen ontkiemen die ik in mijn hoofd had  weggooien is ook zonde hè 😛 
     

     
    De kolenplantjes gaan richting eetbaar formaat:
     

     


    Koolrabi al zichtbaar. 
     

     
    Daarnaast zijn thuis de boerenkool en spruiten goed ontkiemt in 2 zaairondes..
     
    Binnenkort gaan die ook naar het laatste veld kolen op de tuin. Hiervoor gaat de antiinsektenkooi van de eenmalig gevende aardbeien gebruikt worden voor de bescherming. 


     
    Je ziet hierboven ook wat andere kolen van de mei zaaironde, niet zo goed opgekomen als gehoopt maar ik had dan ook geen warmtematje gebruikt. 3 augurken en nog een volle tray prei.
     
    Binnen nog dit: restjes peper en tomatenplanten. Pinda’s, watermeloenen zoete aardappel en wat bietjes. 
     

     
    Deze restjes paprikaplanten zien er daadwerkelijk zo uit: dus zonde om weg te gooien maar ze passen ook niet meer in mijn hydroponics systeem. En ze elke 3 dagen water geven is ook zoveel gedoe. 
     

     

     
    Daarom hier mijn poging om de hydroponics planten om te zetten in grondplanten…
     

     

     

     
    ik heb de planten in een aardepotje gezet met een deel van de wortels in water met voedingsstoffen. normaal (en helemaal met dit formaat) hebben de wortels een hydroponics instelling en kunnen ze een overgang in aarde niet aan omdat ze niet voldoende vocht en voedingsstoffen uit de aarde kunnen trekken. Hier de hybrideinstelling dat de planten zowel in aarde staan als ook in water met voedingsstoffen. In de komende 2-3 weken ga ik de hydroponicsvoeding en water eigenlijk alleen toevoegen als de planten het niet trekken. Hopelijk kan ik ze dan toch nog in de grond zetten. (Goede test voor de toekomst )
     
    De onderste foto laat trouwens de 1 juni zaaironde zien van de laatste mais, snijbonen en sperziebonen en nog 12x pompoen en 8x komkommer, sla en andijvie. Ditmaal wel op warmtematjes en vanuit de schuur! (Ik begin de strijd de verliezen om de planten in mijn slaapkamer te hebben)
     
    Verder ga ik vanochtend naar de moestuin om de tomatenplanten flink te snoeien en zodat de wonden een hele dag bij warm droog weer kunnen indrogen. 
     
    Tomaten zien er op dit moment zo uit:
     


    En prei van vorig jaar schiet nu in het zaad. Links ervan de wortels en uien die inmiddels wel overkapt zijn met een antiinsektenkooi. 
     

     
     
  14. De eerste aardbeien: 1,8 kg & statusupdate

    Hier weer een statusupdate van de moestuin: na 8 dagen eindelijk de tijd weer gevonden ernaartoe te gaan tussen het naverhuizen door
     
    Doodsbang dat het reservoir van mijn hydroponics leeg zou zijn ging ik met lood in de schoenen naar de tuin: 
     

     

     

     

     

     

     
    Gelukkig alles nog in topvorm. Slechts 100 liter van de totaal 300 in het hele systeem verbruikt. Totaal gok ik ongeveer  200 bloemen nu in bloei en de eerste
    tomaten krijgen aardig vorm (ongeveer 3 cm groot nu). Eerste pepers en paprika’s ook zichtbaar.
     
    Verder kreeg ik gisteravond een berichtje van iemand die ik wel 100 aardbeienstekken had gegeven dat de eerste aardbeien bij haar heerlijk waren…  dat zijn duidelijke hints!
     
    Op mijn tuintje dan dus ook 1,8 kg aan de eerste aardbeien mogen oogsten:


     

     

     



     
    Hier verder nog wat foto’s van de tuin:
     
    Mais gezaaid op 1 april:
     


    Rode sla als ‘onkruid’ tussen de tegels
     


    De kolen nemen formaat aan. Ik denk 5 van de 63 planten weggevallen als gevolg van onbekende redenen.
     


    Sla en Andijvie: vrijdag op werk maar wat weggeven!
     


    Bietjes en Snijbiet
     


    Aardappels zijn meesterlijk opgekomen:
     


    De eerste artisjok ook zichtbaar.
     

     
    En thuis is er nog heel wat moois in ontwikkeling zoals 20 pindaplanten en 12 soorten meloen  
  15. 26 soorten tomaten naar de kas ;)

    De tomatenplanten waren inmiddels 90 centimeter hoog op de vensterbank en ik werd zenuwachtiger en zenuwachtiger....
     
    Van de week het voor elkaar gekregen om de kas schoon te vegen en vervolgens met een dompelpomp de prut in de buizen eruit te blazen.. Resultaat na de schoonmaaksessie:
     

     
    Vanavond de kans gevonden om de grootste planten naar de kas te verplaatsen.... 2 uur later zag het er zo uit: 
     

     
    Ook een symbolische dag want de eerste 3 tomatenplanten hadden al bloeiende bloemen... precies 6 weken na uitzaaien: 
     

     
    Nog 18 paprikaplanten en 14 tomatenplanten staan op mijn vensterbank, klaar om verplaatst te worden zodra ik tijd heb. 
     
    Verder op de moestuin het stuk waar de aardappels terecht moeten komen, omgespit en direct 160 pootaardappeltjes neergezet:
     

     
    Als laatste staat hier alles lekker te kiemen op het dakterras.  
     

     
     
     
     
  16. Snelle update..

    Hier een hele snelle update: 
     
    De laatste tulpen kunnen plukken: 
     

     

     
    De planten binnen gaan als een raket: 
     
    Komkommers en courgettes komen net op: 
     

     
    De tomatenplanten en paprikaplanten inmiddels 60 cm hoog.... Ik voel de druk om de broeikas klaar te hebben binnen 1,5 week... anders ga ik de planten beschadigen als ik ze in de hydroponics zet... Mijn 3D printertje is al een week non-stop aan het printen om alles gereed te krijgen  
     

     
    Hoogtepunten zijn dat er al bloemknoppen zichtbaar zijn: 
     

     
    Op het dakterras zijn de plantjes van 1 maart vrijwel allemaal weg en de 1 april batch is goed in ontwikkeling: 
     

     
    Bietjes vermaken zich: 
     

     
    Deze avond extra kolenplanten uitgeplant... Nu totaal 63 kooltjes op de tuin staan (gezaaid op 1 Februari en 1 Maart..) ze lijken allemaal goed aangeslagen: 
     
    Before: 
     

     
    After: 
     

     

     
    Vorig week had ik toch de aardbeienplanten overdekt met plastic... Dit is het resultaat...
     

     

     
    Nog wat extra slaplantjes en andijvie (1 maart lichting) toegevoegd aan de plantjes van 1 februari... 
     

     
    Een paar verdwaalde pastinaken kunnen oogsten  
     

     
    En als laatste een foto van de voor mijn gevoel redelijk laat bloeiende appel en perenboom... Vorig jaar gaf de perenboom 2 peren en appelboom een stuk of 30 appeltjes... een beetje een off-jaar.... Als ik dit zo zie.. dan proberen de bomen iets te compenseren... ik krijg er tranen van in mijn ogen van... zooooo moooi..
     

     

     
    Aankomend weekend nog 10 trays van 24 cellen zaaien met de 1 mei zaaironde  
    Owja en als laatste: een verdwaald kropje sla opgekomen... 
     

  17. Inmiddels ben ik 1 week verhuisd naar ons nieuwe huis en begint het hier langzaamaan normaal te worden. Nu het internet gisteren is geinstalleerd, durfde ik het huishouden ook even alleen te laten en snel naar de moestuin te gaan om EINDELIJK mijn plantjes uit te planten!
     
    's avonds 20:00 aangekomen.. 22:00 natuurlijk te donker om nog iets te doen, maar ik heb gelukkig nog rond de 125 plantjes uit kunnen planten!
     
    Huidige status: 
     
    Het aardbeienveld van de 165 vroege aardbeien ziet er goed uit en inmiddels is deze overkapt met de anti-insekten broeikas rechts op de foto. Idee is dat de aardbeien dan net wat vroeger gaan komen! (dat wilde ik al 2 maanden geleden doen trouwens ;)) 
     

     
    Het nieuw aangeplante aardbeienveldje van doordragende aardbeien is goed aangeslagen en de eerste bloemen zijn al in bloei... Ik denk dat ik ze wel ga verwijderen om grotere planten te verkrijgen. 
     

     
    De kolen uitgeplant: 
     

     
    Sla & Andijvie
     

     
    Lenteuitjes:
     

     
    Op het veld waar ooit de prei stond, komt nu wortel en ui. Niet ideaal rondom wisselteelt, maar vanaf dit jaar kan ik dan mooi in een cirkel blijven circuleren met mijn wisselschema: 
     

     
    Dit is hoe de prei onder het plastic/antiinsektenkooi vandaan kwam na 5 maanden daaronder vertoeft te hebben zonder water. Inmiddels is het grootste gedeelte van de prei geoogst. De boel omgeschept en zijn de plantuitjes geplaatst. Morgenavond hopelijk nog de worteltjes ertussendoor zaaien. 
     

     
    Verder erg trots op mijn tulpen: 

     

     

     

     
    Een verdwaalde koolrabi nog tegengekomen: 
     

     
    Ow heeel goed nieuws! Mijn vriendin werd zooo gek van de dozen in huis dat ze uiteindelijk voor rust in haar hoofd toestemming gaf om dan maar mijn tomatenplanten dit jaar op de vensterbank van de slaapkamer te huisvesten en niet meer in de woonkamer!!! Victory!!! De 35 soorten tomaten en 20 paprikaplanten zien er nu zo uit:
     

     
    Op het/mijn dak van de aanbouw is productie in volle gang met 500 plantcellen in ontkieming:
    Hier staan o.a. Mais, Doperwten, Kolen, Sla, Andijvie, Bloemen, Pinda's, Courgette, Komkommer los te gaan. 
     

     
    En nu de zon wat feller schijnt zien we in de grote labeltest ook wel duidelijk winnaars en verliezers optreden! De labelprinter heeft zich ook gevoegd bij de verliezers  
     

     
  18. Hier even een snel berichtje vanaf mijn kant: 
     
    In de afgelopen 7 weken ons nieuwe huis van onder tot boven verbouwd! 
    Vol trots even een sneak preview hoe de woonkamer er nu uitziet..... plintjes op de muur, stopcontacten monteren, kozijnen verven en daarna weer klaar voor een nieuw moestuinseizoen!
     

     
    Voor de mensen die opletten: Ja... helemaal achterin die tuin zie je rechts de kruidenbakken...
    En in die kruidenbakken staan al sinds eind November,  6 plantenlabels die door weer en wind gaan... 
     
    Zo zag het er eind november uit: 
     

     
    Hier een tussentijdse preview, die in mijn beleving al weinig ruimte voor interpretatie over laat  
    @redzebra @appelvrouw Zijn jullie het ermee eens als ik de volgende conclusies trek?
     

     
    1.: Dure Pen (Edding Permanent Marker) is veel beter dan goedkope pen (gratis bij mijn 3D printer bestellingen ;)) 
    2.: Plakband/tape beschermt flink tegen de elementen. 
    3.: Labelprinter doet het verrassend goed, hoewel de dure pen ook acceptabele resultaten laat zien  
     
    Voor morgenavond staat in de planning om de eerste pepers weer te gaan zaaien trouwens!  Yeah! New Season, here we come! 
  19. Terwijl ik mijn verhuisweek zit, hier even een hele snelle statusupdate:
     
    Gezaaide sla, andijvie, prei, lente-ui en kolen van februari zijn aan het afharden in de buitenlucht:
     

     
    Binnen staat de maart batch die ook redelijk is opgekomen:
     

     
    15 maart zijn 35 soorten tomaten gezaaid. 33 ervan zijn opgekomen en ik ben nu als een gek netpotjes aan het 3D printen zodat ze ook in een potje met hydroponics voeding kunnen komen te staan:
     
     

     

     
    Gelukkig zijn we al een heel eind hiermee:
     

     
    De paprika’s waren wel slecht opgekomen (waarschijnlijk door ontsnappend vocht in mijn afgesloten broeikasjes op een warmtematje tijdens het ontkiemen). Een tweede zaaironde en late ontkiemers lijken toch te resulteren in een stuk of 20 plantjes totaal. 
     
    Hopelijk kan ik van het weekend toch ergens tijd creeëren voor een 1 april zaaironde van courgette, komkommer, al het voorgaande, mais en een hoop bloemen. 
  20. Na 2 maanden weer op de moestuin!

    Na 2 maanden hard verbouwen en het even negeren van de moestuin, was vandaag toch echt de dag daar.
     
    Zoontje van 1,5 jaar ziek en daarom kon er niet geklust worden…maar wel even gluren hoe de tuin eraan toe was.
     
    Onderweg naar de tuin, was ik me op alle negatieve scenario’s aan het voorbereiden: Broeikas ingestort, de met plastic bedekte anti-insektengaas kooien door het regenwater ingestort, de hele tuin vol met onkruid of dan de prei toch beschimmeld of verdroogd… niets was minder waar!!
     
    De tuin was nog redelijk vrij van onkruid en de tulpen zijn al druk aan het opkomen:
     

     
    Aardbeienveldje even ontdaan van de oude bladeren:
     


    De met plastic bedekte anti-insektenkooi stond nog overeind! Wel een plasje met water erin… wel genoeg getest zodat ik weet hoe het helemaal top kan voor dit seizoen:
     


    En erin: (besef dat deze planten 2 maanden geen actief water hebben gehad, maar goed voor zichzelf hebben gezorgd met grondwater!)
     


    Avondeten geoogst:
     

     
    Nog meer meevallers:
     

     

     


    Uiteraard heb ik toch een poging gedaan de bloemkolen… die 3 weken te laat zijn geoogst en al aan het wegrotten waren toch nog te consumeren…
     


    Mijn poging om preizaad te winnen en op te vangen was wel mislukt trouwens  Concept van opvangen werkte, maar dan moeten natuurlijk wel de bijtjes er eerst bij kunnen 😛
     

     
    Ow en stiekem heb ik toch nog tijd kunnen vinden om rond de 300 plantcellen te vullen met zaadjes… de eerste bewoners van ons nieuwe huis..
     

  21. Zondag toch nog even 30 minuten naar de tuin kunnen glippen, om te kijken hoe alles er nog bijstond!
     
    Zo:  
     

     
    Even mijn eigen beleving kort samengevat: Retetrots op mijn spruiten, de grootste knolselderij ooit (voor mij) uit zaad en zo trots op mijn bloemkooltje midden december 😜 
     

     
    Daarnaast De dahliaknollen weten te rooien: 
     

     
    De laatste bloemetjes van de dahlia's op een vaasje gezet:
     

     
    En uiteraard weer heel wat latten van de toekomstige nieuwe broeikas in de verf gezet...
    Inmiddels zijn er totaal ongeveer 110 latten van de 150 latten totaal geverfd. Daarna even kort schuren en dan de laatste lik verf. 
     

     
    Op 27 december gaan we (hoogstwaarschijnlijk) ook ons huis passeren en zal bovenstaande garage daarna 100% ons eigendom zijn  
    Stiekem hoop ik tegen die tijd ook uitgeverfd te zijn met de broeikas en zoals je ziet moet er duidelijk ook wat opgeruimd worden daar  (en nog heeeel veel andere dingen)
     
    Spannende tijden! 
  22. Klussen met kijkers ;)

    Hier even een snelle update: 
     
    De hele week overal uurtjes vandaan gesprokkeld om aan de broeikasupgrade te werken!
    Nog even een tekening hoe de kas eruit moet gaan zien:
     


     
     
    Helaas is mijn schuurtje niet heel groot en daarom zijn er bepaalde dingen die buiten moeten plaatsvinden! Hier houdt op dit moment de regen me het meeste tegen om verdere voortgang te maken: 
     
    Kort samengevat: 
     
    1. Alle latten van de hele nieuwe broeikas zijn voorzien van sleuven (de "groef" waar het glas in gaat passen of de horizontale latjes) 
    2. Alle latten zijn op lengte gezaagd: 
     
    Vervolgens is er een malletje gemaakt om de kopse kanten een tand/groef verbinding te kunnen maken.
    Hiervoor heb ik op de bovenfrees het volgende malletje gemaakt om makkelijk hout te kunnen wegfrezen. 
     

     

     
    De eerste test hoe deze verbinding daadwerkelijk in de sleuf/groef past zag er zo uit: 
     

     

     
    Daarna binnen 1,5 uur de overige 'tanden' kunnen frezen in ongeveer 110 latjes.
    Nu ziet al het hout van de kas er zo uit: 
     

     

     

     
    Als laatste wil ik nog gaatjes voorboren zodat ik de tand/groef verbinding vast kan zetten met 2 schroefjes. 
    Waarom schroefjes: omdat ik nog de ruiten wil kunnen vervangen wanneer nodig... Ongeveer de helft wordt verlijmd en geschroefd... de andere helft uitsluitend schroefjes!
     
    Hiervoor het laatste malletje aan het maken... Het malletje bestaat uit 2 delen: 
     
    Deel 1: Rondom de nieuwe kolomboor een frame gemaakt zodat ik de gaatjes in de kopse kant kan boren van de horizontale latjes.
    De mal ziet er als volgt uit. 
     

     
    En werkt als volgt... Als ik een latje heb en ik druk hem tegen de rechterkant van de mal dan kan ik een gaatje boren in het midden van het latje:
     

     
    Druk ik hem tegen de linkerkant van de mal dan boor ik nog een 2e gaatje voor de vertikale latten in de 'hoekjes'. 
     

     
    Op die manier verwacht ik consequent in 150 kopse kanten dezelfde gaatjes te kunnen boren.
     
    Deel 2:
    Om vervolgens in de vertikale latten van de kas de 14 gaatjes te boren waar deze latjes in moeten passen... heb ik een 2e malletje gemaakt... 
    Deze ben ik nog aan het afstellen... maar hoe werkt dit:
     
    Links de mal.... rechts een lat van 2,40 meter die precies hierin past. 
    Besef dat ik ongeveer 48 van dit soort latten heb voor alle zijkanten van de kas die geboord moeten worden = 672 gaten
     

     
    Even in detail:
     
    Aan de kopse kanten zien de blokjes er zo uit:
     

     
    En in het midden zo:
     

     
    Als ik vervolgens deze mal op de mal van deel 1 leg... zoals hieronder:
    Dan kan ik alle 14 gaten consequent boren in deze lange latten..
     
    Hier geldt weer dat als ik een blokje naar rechts in de mal positioneer, dat ik een gaatje in het 'midden' boor.  Naar links betekent het een gaatje aan de rechterkant. 
    Met de middelste latten wordt er slechts 1 gaatje geboord en heb ik ervoor gezorgd dat zo'n blokje slechts op 1 manier in de mal pas om nog consequenter te zijn. 
     

     
    Je ziet dat dezelfde mal voor zowel de horizontale als de vertikale latten van de kas gebruikt kan worden... waardoor de afstand tussen 2 gaten altijd hetzelfde gaat zijn. 
    Daarnaast kan de mal voor enkele en dubbele latten gebruikt worden. 
     
    Eerste resultaat aan de kopse kant was dit: Redelijk accuraat... maar ik zag nog iets van 0,5 mm speling. 
     

     
    Daarom nu nog een afstelblokje gemaakt om de afstand tussen 'boven' en 'onder' altijd hetzelfde te kunnen maken: 
    Het afstelblokje (in de vorm van een T) is precies haaks... In het bovenste open 'sleufje' stop ik een bepaalde afstandhouder... e.g. 1,50 cm of 1,55 cm.
     
    En die opstelling kan dan gebruikt worden op de andere 5 punten om overal het inspringen van de blokjes hetzelfde te hebben en dus precies op dezelfde plek de gaatjes te boren. 
     

     
    Zodra het stopt met regenen kan ik dit testen, afstellen en daarna de gaatjes boren in alle 150 latten! Daar verwacht ik nog 2 uurtjes mee bezig te zijn  
     
    Daarna schuren en verven in mijn toekomstige verwarmde garage, zodat ik weer ruimte in mijn schuur krijg en dan het glas kan gaan snijden in de avonduurtjes!
     
    To be continued.... 
     
     
  23. Hier weer even een update,
     
    Tussen de buien door het toch voor elkaar gekregen het malletje voor de broeikas af te stellen zoals ik wilde en de helft van de "vertikale" latten te boren. 
     

     
    Het resultaat van het fijnstellen was na 10 testen de onderstaande foto rondom het gaatjes boren... om het in perspectief te zetten... de diameter van de 4 gaatjes is 2 mm, dus ik denk dat we nu wel duidelijk tot ongeveer 0,5 mm nauwkeurig konden boren. 
     

     
    Zo passen nu de "vertikale" en "horizontale" latten in elkaar trouwens en worden de "ramen" gevormd... Hierin worden dan weer de glazen ramen geplaatst. 
     

     
    Daarna uren aan het schuren geweest en vervolgens begonnen met verven: 
     

     
    Daarnaast even de gladiolen opgeschoond: 
    Allereerst de wortels eraf gedraaid en alle kralen verwijderd. 
    Daarna de kralen nog uitgesorteerd op grootte door een paar zeefjes... De grote bollen gaan weer de moestuin in volgend jaar,
    De kleine kralen belanden in mijn tuin en krijgen een jaartje de kans om wat groter te groeien  aan kralen iig geen gebrek. 
     

     

     
    Ook wilde ik toch nog even delen hoe de Dahlia's er in december bijstaan, de bollen zullen van de week gerooid worden en droog opgeborgen: 
     

     

     

     

     
    Voortbordurend op jullie geweldige tips rondom de plantlabels... hierbij de "grote labeltest" 
     
    Ik heb 6 labeltjes (links met plakband eroverheen en rechts zonder) in mijn toekomstige kruidenbak gezet op 1 december.... om het verweren van de labels te testen de komende maanden... (Omdat ik stiekem liever met een pen dan geprint de labels beschrijf).  Ik vermoed dat de linkerkant leesbaar blijft en rechts (zoals ik al jaren heb ervaren) over 5 maanden niet meer te lezen is. 
     

     
    De komende avonden schuren, schuren, schuren en verven  
  24. We zijn weer een weekje verder en de plassen zijn gelukkig weggetrokken. Ondanks het uitdagende jaar met alle slakken en het water lijkt het er toch op dat we de  vruchten langzaamaan kunnen plukken van alle arbeid!
     
    In de broeikas staan de planten nog steeds in de hoogste versnelling: De tomatenplanten zijn inmiddels over de 2 meter en moet ik langzaamaan toppen. 
    Zo zag het er voor mijn 2 uur snoeisessie uit: 
     

     
    En zo erna: 
     

     
    In detail: Puntpaprika's nu richting de 20 cm in lengte. 
     

     
    Een scorpion met een 7-pot gekruist door een Zweedse collega en de zaden vervolgens uitgewisseld. Benieuwd hoe die uitpakt qua intensiteit...
     

     

     
    Ik denk wel 500+ tomaten nu al in de kas: 
     

     
    Buiten overzichtsfoto: 
     

     
    De meiknol en radijsjes: inmiddels is dit bedje onkruid- en uitschietervrij
     

     
    De peultjes hebben wel van het water kunnen genieten en staan spectaculair in bloei!
     

     
    Sommige aardbeienplanten laten ook zien dat ze een topjaar willen beleven!
     

     
    Wel valt het me tegen wat er allemaal is opgekomen van alle planten van vorig jaar! Ik denk dat toch 40% het loodje heeft gelegd als gevolg van winterse natte voeten: 
    Vorig jaar stond namelijk in elk gat een mooie plant. 
     

     
    Knoflook laat eerste verschijnselen zien van oogstrijpheid. Op de achtergrond in de kooi de laagblijvende doperwten.
     

     
    Toch nog groot gedeelte van de aardappelen die na vorstschade terug zijn gekomen: 
     

     
    En Channa's bloementuin begint langzaamaan serieuze vormen aan te nemen! Hier de gladiolen en lathyrus die toch is opgekomen bij het hek te zien. Zoals je ziet is het slakkenparadijs bij mijn buurman! 
     

     
    Ander gedeelte van bloementuin met uitgebloeide tulpen, ajuinen op de achtergrond en nog wat leuks vooraan  

     
    En de oogst van deze week: Aardbeien, Peultjes, Paprika's, Meiknol, Bietjes (rood en wit), sla en andijvie. 
     

     
    De eerste worteltjes! Jeuh! 
    Wel moet er bij gezegd worden dat ik duidelijk ben afgestraft dat ik de koeienstront, waar ze op groeien, niet gezeefd had en te grof was van structuur! (was ook eigenlijk niet echt mogelijk) Allemaal krom en soms als drietand! Ondanks dat ben ik er wel heeeel blij mee want ze stonden onder het anti-insektennet en daarom zijn ze van binnen nog puntgaaf! Normaal moet ik alle slechte plekken eruit snijden. 
     

     
    De avondsnack was dan ook om van te genieten! 
     

     
     

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.