-
FreyaS startte met het volgen van De Plannen
-
De Plannen
Zoals ze op zen amerikaans zeggen ‘dream big or go home’, heb ik ook grootse plannen! Voor de winter onze kleigrond steenhard maakt wil ik graag het volgende doen: de laatste fruitbomen en frambozen die nog in potten staan uitplanten (volle grond voor de bomen, kuipen in de grond voor de frambozen) De frambozen die ik net bijbesteld heb in een nieuwe afgemaakte frambozenstrook planten Mijn blauwe bessen strook waarin al mijn blauwe bessen gestorven zijn herbeplanten met blauwe bessen eens ik het probleem gevonden heb (vermoedelijk grond te zuur of net niet zuur genoeg) Ik wil mijn net aangelegde bloemborder samen met de kruidenbak volledig herbekijken Onkruid onkruid onkruid weg Moestuinbakken plaatsen en vullen met takken, stro, bosgrond, compost etc… Klimop verwijderen voor de 20000e keer Paden misschien nog aanleggen of toch bedekken, want opnieuw: onkruid onkruid onkruid Dan is er nog een hoop dat ik vergeten ben, maar jullie zien: plannen à volonté! Wat we effectief gedaan krijgen…. Tja dat zien we nog wel!
-
Wat heb je net (in)gemaakt? (uit eigen tuin)
Ik weet niet of passata telt als een ‘ga het nog eten’ met dat het geen volledig afgewerkte saus is, maar ik heb voor het eerst passata gemaakt van 100% tomaten uit eigen tuin. Ik had zo’n 10 liter en heb het meeste in bokalen ingemaakt, een deel vriezer en een deel frigo om morgen bollognaisesaus mee te maken.
-
-
Advies aanplanting frambozen: rassen + begrenzing
En vind je de uitlopers gemakkelijk in toom te houden in de volle grond?
-
Advies aanplanting frambozen: rassen + begrenzing
Hoi iedereen, 1e vraag, planten: ik was dit jaar gestart met langs onze scheidingsdraad grote metselkuipen in te graven (met gaatjes in de bodem), om zo een 8-tal frambozenrassen en bramen te kunnen zetten zonder dat deze onze draad voorbij groeien (wil niet dat de mensen naast ons hier last van krijgen). Voorlopig zit er 1 gele herfstframboos in (ken het ras helaas niet), 1 tayberry en 1 loganberry. Nu vond ik de opbrengst dit eerste jaar maar mager, er komen nu wel nog nieuwe bessen aan maar ik merk dat vooral de frambozen wel snel last krijgen van schimmels. Ik heb draden gespannen maar ook niet laag genoeg precies want veel van de stengels worden niet zo groot. Dit kan uiteraard allemaal met de droogte te maken hebben (maar dan vind ik de schimmels wat vreemd), maar misschien ook omdat de voeding in zo'n kuipen niet optimaal is... Nu wil ik voor de rij kuipen, met ongeveer 1m20 tussen, nog een rij uitsluitend frambozen zetten, en twijfel ik of ik deze niet beter toch in de volle grond zet (we hebben kleigrond). Denken jullie dat dit beter zou gaan? De rij zou zo'n 10m lang worden, en mag een meter breed zijn. 2e vraag: Ik zou 3 kuipen, en de 'volle-grond strook', moeten beplanten met frambozen en had gehoopt dat jullie misschien wat advies hadden. Ik wil enerzijds met momenten véél frambozen zodat ik er genoeg heb om zaken mee te maken, maar ook over een langere periode verspreid frambozen om vers te eten. Ik hou liefst van frambozen die toch nog een zuurtje hebben, maar nu ook niet té zuur zijn. In de kippenren heb ik een prachtige gouden framboos staan die mierzoet is en niets meer heeft van zuurtje en dat vind ik toch minder lekker om vers te eten. Wat zouden jullie aanraden qua rassen en aantal planten? Bedankt alvast!
-
Opnieuw voorstellen na lang weg te zijn
Hoi iedereen, Ik ben om allerlei redenen lang niet actief geweest op het forum, en er is veel veranderd, vandaar dat ik mij even opnieuw voorstel. Ik ben Freya, 36, woonachtig inde Belgische 'druivenstreek', waar we nog steeds bezig zijn om ons zelfgebouwd huis af te werken. Hierdoor werd mijn droom om van onze tuin een voedsel- en zintuigparadijs te maken steeds uitgesteld (op terraspotten na), maar ik heb besloten dat ik lang genoeg gewacht heb en om van de tuin een hogere prioriteit te maken! 🥳 Mijn interesses zijn: zelfvoorziening, voedselbossen, ook wel wat 'cottagecore' geïnspireerde bloemborders, fruit en groentenrassen die je in de winkel niet vind, wecken en andere manieren om eten te bewaren, en dan vergeet ik nog véél 😅 Wat we in totaal hebben (of gaan hebben) aan beplantbare oppervlakte, is: een grote achtertuin, die nog wel 1/3e overgroeid is met klimop, 2 lange maar smalle zijtuinen waar we nu nog niks kunnen doen zolang de gevel niet is afgewerkt, anders moet het toch weer weg, maar op 1 van de zijtuinen staan nu wel onze kippen die ik van plan ben om naar de achtertuin te verhuizen De 'voortuin' zou allemaal berijdbare oprit moeten worden, maar ik wil er wel voor zorgen dat we tegen zowel de keerwanden aan weerszijdes van de oprit, als tegen de voorgevel met leifruit en klimfruit kunnen werken. Vermoedelijk druivelaars, misschien passiebloem, of waaiervorm van abrikoos of perzik We huren een druivelaar (tafeldruiven) in de volkserres van de gemeente en staan op de wachtlijst om hopelijk vanaf volgend jaar een halve volkserre te huren. Wat ik dit jaar al gedaan heb: Als je de foto's ziet ga je het misschien niet geloven maar ik heb al grote stukken tuin klimop en onkruidvrij gemaakt. Ik heb voor het eerst in de achtertuin in volle grond geplant (tomaten, paprika's, pompoenen, augurken, zoete aardappel...) De meeste fruitbomen die ik in pot staan had heb ik uitgeplant Ik ben begonnen aan mijn frambozenkuipen Een stuk van onze talud tussen terras en achtertuin werd worteldoek over gelegd En nog wel meer dat ik vergeten ben... Belangrijkste: wat staat er nog op de planning! Eens alles geoogst is en het genoeg geregend heeft ga ik aan mijn moestuinbakken beginnen! Ik ben fan van de no-dig methode, maar met onze hond is het handiger om zaken af te bakenen zodat hij niet over de planten loopt 😅 Ik ga dan ook de rest van de fruitbomen en frambozen planten Verder klimop verwijderen en hopelijk aan de nieuwe kippenren beginnen! Etc... etc... etc.... Zo! Ik denk dat dat wel al veel info is, ik zal bij de start van de werken zeker nog foto's posten 😉
-
Wat heb je net (in)gemaakt? (uit eigen tuin)
Vorige week heb ik, op vraag van mijn man, 3 potten augurken in zoetzuur ingemaakt met ahornsiroop. Dat was vorig jaar bijzonder goed gelukt, alleen heb ik natuurlijk het recept niet opgeschreven dus of het dit jaar weer een succes zal zijn wordt afwachten...
-
Alles over Dahlia's
Hoi iedereen, Heb dit jaar voor het eerst dahlia's, om te gebruiken als snijbloem voor bij ons thuis af en toe een mooi vaasje te kunnen zetten. Vind het alleszins heel leuke bloemen, merk alleen dat ze wel bomvol beestjes zitten die je eerst niet ziet in de bloemen. Hoe krijgen jullie die er uit? Had er eerst mee geschud masr blijkbaar zaten er toch nog veel in en veel verschillende (kevertjes, oorwurm,...). Stoort me nu niet zo veel maar als er een oplossing is hoor ik het graag!
-
Je nieuwe aankopen
@marcelru ik hoop het! Ik heb alleen niet kunnen terugvinden of de bloeiperiodes overeenkomen... hopelijk wel 😅
-
Snoeiadvies nieuwe appel
Hoi iedereen, Ik vrees dat we het onszelf wat moeilijk gemaakt hebben door bij de aankoop van onze nieuwe appelboom onvoldoende te kijken naar de vorm die hij al heeft. Heb wat foto's genomen, maar komt op volgende neer: hij splitst in een V waarbij de linkse tak goede bladvorming lijkt te hebben maar kleiner is ennlijktvte eindigen in een vrucht?punt (ben een leek dus kan mis zijn). De rechtse tak is langer en dikker maar heeft in zijn eerste helft geen bladvorming, en eindigt op opnieuw een splitsing. Nu staat hij nu nog in een pot, en vraag me af of het uberhaubt al een goed idee is om hem nu al te snoeien. Maar heb schrik dat als we het te laat doen, dat het boompje er tevveel onder zou leiden. Nu denk ik dat het, induen jullie aanraden van wel te snoeien, het het interessantste zou zijn van de rechtertak weg te halen. De kaalheid van de helft van de tak maakt me wat ongerust. Dan zou ik de linkertak een mini stukje kunnen toppen zodat er zijtakken gevormd worden? Vind het echter riskant omdat ik dan meer dan de helft van het boompje weg snij... Wat raden jullie aan?
-
Je nieuwe aankopen
Vandaag naar het verkoopweekend van de Zoetewei geweest, is zeker een aanrader, was veel meer dan verwacht! Helaas was ik natuurlijk mijn zorgvuldig gemaakt lijstje vergeten waardoor het héél moeilijk en verwarrend was om de juiste rassen te vinden, gewoon omdat er zoveel stond en ik niet al die Latijnse namen ken). Alles stond ook niet gegroepeerd waardoor je heel lang moest zoeken (of aan het infopunt gaan vragen, maar wou die mevrouw niet te veel ambeteren er stond continu volk). Uiteindelijk heb ik 1/5e gekocht van wat ik daar wou kopen, omdat er zoveel was waar ik niet aan gedacht had met het maken van mijn lijstje, was dus fier dat ik mij toch heb kunnen inhouden! We hebben ook waarschijnlijk de helft overgeslagen omdat ik schrik had te blijven kopen, en ik ben met de verkeerde vlier buiten gegaan en we hebben een appel mee wat we helemaal niet van plan waren te kopen... Maar goed ben alleszins heel tevreden en gaan volgend jaar met een bestelwagen! Kochten: limoenverbena, mandarijnsalie, zwarte framboos, 2 kaki, 2 nashi, een roodvlezige appel, en een citrusplantje
-
Stomme tuin
Begrijp je volledig, het ka echt ontmoedigend zijn als je last hebt van ongedierte! Wij ziten sinds dit jaar met een rattenplaag en de mormels hebben al mijn tomaten aangevreten! Na maanden werk, en net voor je ervan kan genieten is dat zoooo triest! Maar goed ik probeer me dan te focussen op de dingen die ik wel kan oogsten, maar is niet altijd gemakkelijk! Toch leuk dat je nog zoveel andere dingen kan oogsten, hou de moed er in!
-
Zieke druif, met foto's
Hoi iedereen, Ik heb 2 druielaars, dit jaar in grote kuipen overgezet en volledig terug gesnoeid tot 20 cm stam. Deze waren gigantisch gegroeid en leken het fantastisch te doen, dacht ze wel net terug bij te snoeien, maar nu gebeurd er dit. Wat denken jullie? Een tekort aan iets, last van het wisselvallige klimaat, of een ziekte? 1 heeft er meer last van dan dd andere. Staan enkele meters uit elkaar in kuipen van 60 liter. Bedankt!
-
moeten fruitbomen meteen geplant worden
Bedankt iedereen voor al jullie reacties! Ik denk dat ik het qua perzik en abrikoos voorlopig zo ga laten, mijn tuin is sowieso beperkt in plaats, zou dus andere boompjes die ik ook wel wil moeten laten voor het planten van perzik en/of abrikoos, waarbij de kans dan toch wel vrij groot is dat het moeilijk zal gaan... Voor de nashi ben ik nog de ervaringen op het forum aan het lezen voor een 2e boompje als bestuiver. Kan ook zijn dat ik daar toe kom en met hele andere boompjes buiten ga ... tja zou niet de 1e keer zijn Wel goed om te horen dat het gekend is als een goede kwekerij, we zijn er namelijk toevallig op uitgekomen maar nog nooit geweest. Ik zag ook dat ze granaatappelboompjes zouden hebben, met 'lekkere' vruchten, maar lijkt me toch eerder vreemd dat deze er in ons klimaat in zouden slagen om volwaardige vruchten te produceren? Wacht nog vol spanning tot wanneer het in ons klimaat warm genoeg is dat we succesvol passievruchten kunnen kweken, hoewel ik al gehoord heb dat ook hierin sommige mensen wel slagen!
-
Fallgold nog geen bloemen?
Bedankt! 2 van mijn 3 nieuwe stengels hebben nu knopen en zien er vrij goed uit, maar de 3e stengel ziet er maar ziekelijk uit. Van beneden uit zijn de bladeren geel beginnen verkleuren. Heb bijgemest met meststof voor kleinfruit, maar lijkt niet geholpen te hebben. Zal er straks een fotootje van nemen en posten. Deze framboos staat wel in de kippenren, waar een paar andere frambozen (tegelijk geplant) het niet overleefd hebben. Kan dat door een teveel aan iets komen dat in de kippenmest zit? In dat geval zou ik hem terug kunnen uitgraven om te verhuizen naar een kipvrije zone...
-
moeten fruitbomen meteen geplant worden
Bedankt allemaal voor alle tips! @HerbalX Super, ben heel nieuwsgierig naar je ervaring met deze perzik! @marcelru sommige van de soorten die op mijn lijstje staan zijn wel ook bij andere kwekers vindbaar, maar er zijn er enkele bijv. de chojuro nashi peer, die al lang op mijn verlanglijstje staat, die ik enkel daar, in België, en op voorraad heb gevonden, samen met de vlier 'Black Lace', die ik wel in Nederland vond, maar niet in België, moerbeien zijn de Chinso en Gerardi Dwarf etc... Ze hebben nog heel wat meer waarin ik wel geïnteresseerd ben, zal denk ik een interessante zondag worden! Gaat over kwekerij 'De Zoetewei'. Zal zeker ook posten wat ik uiteindelijk aangeschaft heb, zal mezelf een limiet moeten opleggen vrees ik!
FreyaS
Leden
-
Registratiedatum
-
Laatst bezocht