Kimchi voor de moestuin
Bokashi. Ik had er wel vaker van gehoord, maar altijd wat terzijde geschoven. Pfff, je moet er weer vanalles voor kopen. Emmertjes en essentiële microben of was het nou existentiële microben? EM nogwat 🤔 We hadden op de jaarvergadering van de volkstuin zelfs al eens een lezing. Ik was nog steeds niet overtuigd. Absoluut de oplossing voor alle tuinkwalen. Maar daar geloof ik niet in. En compost maakt zichzelf, toch?
En toen moest ik zonodig groenten fermenteren en kimchi maken. Ik bedoel, ik maak al minstens 20 jaar wijn van eigen gekweekt fruit. Daar zoek je dan een geschikte gist bij en hup, fruitgerelateerde alcoholische drank (wijn is alleen van druiven, eigenlijk).
Maar kimchi en zuurkool en ander spul fermenteren vooral met behulp van melkzuurbacterieën. Zonder zuurstof en in een pekelbad. Die melkzuurbacterieën zijn al aanwezig. Als het zoutgehalte maar voldoende is en niet teveel, als het maar zonder zuurstof is, verzuurt het vanzelf, zonder dat andere kwalijke bacterieën een kans krijgen. Hoera LAB! (lacto acid bacterium). De menselijke darmen houden van dergelijke bacterieën, dus hoera kimchi! En derhalve dus bokashi; de voorverteerde compost voor de tuin.
![]()
Het mengsel voor bokashi komt van een samenspel van lacto acid bacteria, bier en/of brood gist, een schimmel en fotosynthetische bacteria.
En die laatste is de meest lastige. De eerste twee laten zich blijelijk vermeerderen en de derde komt ook als het leuk is . Geef ze de goede omstandigheden en ze belonen je met yoghurt, zuurdesem brood en bier en meer van zichzelf. Die laatste fotosynthetische is weliswaar overal aanwezig, maar laat zich eigenlijk allen vermeerderen in gecontroleerde omstandigheden. En vandaar die EM strooisels.
Ik gebruik nu ook een dergelijk strooisel. Tenslotte zoek ik bij de fruitjes ook de goede gisten uit bij de brouwwinkel.
Het is redelijk zuinig in gebruik.
Maar ik ga vast nog wel eens proberen om bijvoorbeeld mijn bokashi te maken met de restanten van mijn waterkefir, ofzo 😁
Ik heb ook speciaal ontworpen emmertjes gekocht. Niet te groot. Luchtdicht, zoals de potten waar ik kimchi in fermenteer, of zuurkool. Er zit een binnendeksel bij om aan te stampen en een reservoir voor de vloeistif die ontstaat tijdens de fermentatie, met een kraantje om de vloeistof af te tappen die ontstaan tijdends de fermentatie.
![]()
Die vloeistof is wat zuur, dus flink verdunnen en dan gebruiken als meststof. Er gaat kleingesneden keukenafval in. Koolstronkjes, koffiedik, uischillen, restjes gekookt eten etc.
![]()
De geur van de materie in de emmertjes ruikt al snel naar een mengeling van kimchi en kuil. De geur van kuil is waarschijnlijk heel herkenbaar voor plattelanders zoals mijzelf. Wel sterk, maar niet onaangenaam. Er gaat hier veel koffiedik in en ook dat ruik je terug.
Maar buiten het emmertje ruik je niks.
Ik heb op internet ook al veel zelfgemaaktevemmer in emmer constructies voorbij zien komen. Die zijn echter niet luchtdicht. Niet doen. Zal niet fermenteren, maar gewoon rotten, want niet luchtdicht.
![]()
Ik heb inmiddels het eerste emmertje ingegraven in een strookje op de volkstuin. Zou nu vrij snel omgezet moeten worden in compost. Ik ben benieuwd. Tenslotte gaat niets verloren.
Aanbevolen reacties