Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

appelvrouw

Leden
  • Registratiedatum

Moestuin Seizoen die geplaatst zijn door appelvrouw

  1. 29 augustus

    Ons feest was erg leuk voor mij..ik had het enorm druk aan mijn kraam en veel respons, van jonge mensen en van oude dametjes...ik geloof dat ik nog wel bezoek ga krijgen van een enkeling die graag mijn tuintje wil zien
     
    De hele dag heb ik uitleg gegeven over zaden oogsten, stekjes maken, pompoenen graveren, calendula-tinctuur, kruidenthee, gier maken enz...
    Zelf heb ik geen tijd gehad om door de rest van het dorp te lopen, en dat het dus minder druk was heb ik niets van gemerkt..er blijken "maar" 1300 betalende bezoekers gekomen te zijn.
    Ik had mijn kraam wel aan een entrée staan waar ik ook op moest letten/ hem bemannen, samen met mijn invalide dorpsgenoot Mathieu die een flinke brul gaf als er een klant kwam.

     
    Er staat een oproep van mij hier op `t forum om mee te denken over de opzet van onze jardinades..wie wil neemt er een kijkje? Graag.. ( https://www.moestuinforum.nl/topic/6220-jardinades-17-ooit-meedenkers-jardinades/ )
     
    Het opruimen na het feest is hard werken maar ook een feest op zich..de grootste tent blijft tot in de middag staan en om 12 uur gaan we met zijn allen eten..glaasje wijn erbij, en veel gelach. Daarna met zware benen en een goed humeur verder tot alles weg is.
    De criminaliteit slaat helaas hier ook toe..dit jaar waren er 5 banken verdwenen( die in consigne zijn van de drankhandel) en enkele grote korven met maiskolven die waren geëxposeerd en die de eigenaar al had gedroogd voor zijn kippen
     
    Als het opruimen klaar is worden de groentes die over zijn verdeeld onder de vrijwilligers..ik kwam thuis met een mand Butternut pompoenen die het bij mij niet zo goed hadden gedaan, en verder met 5 kg tomaat en enkele kilo`s aubergines, waaronder de mooie aubergine Beatrice...
     
    Ook kreeg ik witte bonen met de naam haricots coco..deze eet je demi sec (halfdroog)..wachten totdat de peul geel wordt, en ze dan doppen en koken..
    we hebben ze meteen gegeten en wat in de vriezer gedaan, ik vond ze heerlijk.

     
    Ik heb een grote pan ratatouille gemaakt met wat ik nog meer had uit eigen tuin..paprika`s in vele kleuren, courgettes, uien natuurlij. Die gele en rode knolltjes op de tafel zijn gekleurde navetjes( raapjes, meiknolletjes of hoe ze mogen heten in het Ndlnds..) ik heb er nog geen recept voor.

     
    In de rest van de tuin ben ik nog niet veel geweest. vandaag staat wecken op het programma..bietjes en snijbietstengels. Vorige week heb ik weckketel en potten gekregen van mijn oude buurvrouw, die in ruil daarvoor af en toe bij mij groente komt halen..een goede deal!
     
    In de kas beginnen de tomatenplanten langzamerhand te stoppen met hun mega-produktie..er hangen er nog genoeg aan hoor..maar de grote tomatengolf is voorbij..nu kleine golfjes..dat is nog heerlijk voor flinke salade`s! Ik ben erg blij dat de geelwortel die ik begin juli heb gekocht in de toko het toch gaat doen..blijkbaar moest ik het plastic zakje wat er een maand op heeft gezeten eraf halen. De citroengras lijkt wel vast te zitten en dus geworteld te zijn, maar hij wordt steeds bruiner. Hier de geelwortel op de foto, wie heeft het ook wel eens geprobeerd?

     
    In de boomgaard groeit de kweepeer goed ( wel is de onderste laag geplukt door de kleine ridders "maar oma we mochten toch alle vieze en slechte appeltjes aan de paarden geven"..) gelukkig zit er nog genoeg in. Ook de mispel die voor de deur staat geeft enkele mooie vruchten..het boompje is nog klein .
     
    Ook voor de deur, de wortel van de vlier die we er een maandje geleden hebben uitgetrokken..nu nog naar achteren slepen
     
    Mijn wedstrijd aubergine was allang afgeschreven..zo zie je maar weer...in een kleine twee weken 20 centimeter..ik hoop op meer!
     
    Last but not least een foto van mijzelf en de boerenkooltjes die ik heb gezaaid dank zij Jorieke die zo vriendelijk was mij zaad op te sturen..Was het een grapje Jorieke dat er ook groene tussen zitten? Ik ben er blij mee, want ze doen het allemaal erg goed.
    Daaaaag, groetjes uit mijn tuin

  2. Daar achter in de hoek

    Daar ergens achter ligt Knarrestein, de herfst is duidelijk ingezet ;in tuin en omgeving wordt geoogst en opgeruimd.
    Vandaag de laatste tomaten van de planten gehaald..de planten zijn nog goed maar de tomaten zullen buiten niet meer afrijpen. Ook de enige vijg van de boompjes uit het bos gehaald. Hopelijk komen er volgend jaar meer vruchten, ik denk eigenlijk dat het erg moeilijk wordt vanwege het licht en het tekort aan water. De enige vijg dus die in de vier bomen was gegroeid heb ik stiekem alleen opgegeten (ik moest aan jou denken @Mellie 😉) Lie wist van geen vijg en wat niet weet..hij was trouwens errug lekker dus ik had wel een beetje spijt. Daar in het paarse rondje zat ie. Merk op hoe pielig de boompjes zijn..ik hoop dat de vijgen deskundigen me tips kunnen geven voor snoei.



    Deze bloem gekregen, staat hoog op de been, iemand de naam paraat?



    In de bakken groeien de bieten nog steeds..ik heb er 6 golfbal grootte uit gehaald, de rest haalt een flinke knikker. Ik hoop op een septemberspurt. De snijbiet groeien goed, zo ook de tetragon. De pompoen op de foto’s is al geoogst..het is een unknow en wordt verdacht van smakeloosheid. Verder veel basilicum en een enkele peper..niet veel. De palmkool is voor de bloemen in het voorjaar.









    Aubergine Barbetan..en Golden Egg natuurlijk!





    Zo zie je maar dat ik behalve dat wij zo heerlijk en dankbaar uit de tuin van Jorieke meeaten ook nog een beetje oogst uit eigen bos haal.
    Binnen al weer lekker bezig met van alles. Jammetjes gemaakt (en een pan perkeljam aan laten branden..zo jammer😭)
    OI kers op Himalaya zout met rozemarijn en broodjes gaan er regelmatig in de oven..soms met bietenpoeder en tijm..de laatste broodjes vooral met kurkuma.. nuet!





    En dan als laatste nog de krenteboom Amelianchier Lamarkii dit voorjaar geplant. Alhoewel solitair en vaak water gegeven heeft het struikboompje het moeilijk. Hopelijk komt hij volgend jaar goed terug het is een grote favoriet van mij.

  3. Tomaten in potten

    De tomaten in pot zijn mee naar het stadhuis. Het gaat heel voorspoedig met het afrijpen en ik heb alweer spijt dat ik niet nog in mei een tweede keer gezaaid heb, hopelijk vergeet ik dat niet volgend jaar.

    De turboreactivnyy gaf snel en flink grote tomaten en ook lekker. Die blijft er zeker in.


    De Venus natuurlijk, zoet en sappig en veel klein maar heel fijn!

    Balkonnoe ook een lekker tomaatje. Iets groter dan de Venus en de Kam…van Vincent


    De Maskotka van Vincent. Een slanke plant met stijvigheid stammetjes waarvan de zijstammen gemakkelijk afbreken, voorzichtig behandelen dus. Lekker tomaatje, lijkt niet helemaal zoet zoals de Venus maar groeit wat langzamer en krijgt nu de oogst dat is ook leuk.



    Dwarf Mohamed. Absoluut lekker, mooi tomaatje, iets groter dan de gele die ik heb, elegant puntje, heerlijke smaak mooi tussen zoet en zuur in.



    De vruchten, rechts Venus, links balkonoe rood is de Mohamed en de eenling de maskotka



    @Yuras de ooit van jouw gekochte boom moet flink zijn best doen zich staan de te houden tussen wisteria, vijg, magnolia, winterkamperfoelie en een andere appelboom maar doet zijn best en de vruchten komen ( iets met gelbe…)
    Er wordt hier niets gedaan met de bomen, geen voeding of vormsnoei blijkbaar is de oude heidegrond hier voedzaam genoeg.



    En dan deze verassing in de stad, een Lorrainse rode perzik boordevol met vruchten. Zoals al ergens anders aangegeven we moesten ondersteuning bedenken. Hopelijk doet de boom geen “Arjaatje”.
    Zie een deel van de vruchten:


    Ook hier geplant de Japanse wijnbes. Lie gaat er iedere dag een flinke hand zo van de struik eten.

  4. Summertime

    Zomer in het bos 😎
    De tuinbonen zijn al geoogst (We hebben er twee x lekker van gegeten ) en de planten bij de grond afgeknipt dus is er plaats voor nieuw spul. Dat nieuwe spul is voor de middelste bak voornamelijke pepers die verdrukt waren onder de courgette en dus heel magertjes en slecht ontwikkeld zijn, een paprika en ook een van de wedstrijd aubergines. De bieten die er tegelijkertijd stonden zijn ook helemaal niet echt goed gegroeid, misschien dat ze het beter doen met pe en pa als buren.



    De bietjes zien er wel aardig uit hier maar het is echt niet veel en geen knolvorming te zien. De aubergine staat er goed bij hoop ik, ik zal wel wat bijvoeding moeten geven maar geen stikstof neem ik aan omdat de tuinbonen die wel hebben afgegeven aan de grond.


    Ook de bestrijders weten hun weg te vinden naar het hart van de plant dat is mooi want er was wel wat luis op de planten, grappig genoeg gele luis hier..( bruine op de pe en zwarte op de digitalissen)


    De courgette groeit goed maar ik heb ( nog) geen tweede courgette en dat is te zien aan t aantal vruchten dat zich ontwikkeld..mijn theorie hoor, dat je minstens twee planten moet hebben. Enfin er staan twee zaailingen klaar die, als ze op slakwerende grootte, zijn het voedselbos ingaan. Hier ook een Hokkaido pompoentje en een aubergine barbetan. Ook de geënte komkommer van de mtfd staat er die doet het helaas ook nog niet goed maar dan kan nog wel komen. Deze bak is dit jaar pas gevuld en de aarde is misschien nog niet echt harmonieus/ te weinig bodem leven.





    Bak nummer drie daar groeit de snijbiet prima het is alleen een beetje weinig. Nu ook daar de tuinbonen eruit zijn is er plaats voor tetragon waar ik verschillende planten voor klaar heb staan. De courgettebladeren liggen er even met de hoop er vannacht wat slakken onder te krijgen. Een palmkooltje heeft er ook een plekje gekregen.



    De Tetragon



    In het voedselbos heb ik vandaag flink huis gehouden onder de digitalissen die vrijwel uitgebloeid zijn en begonnen om te vallen. De meesten eruit! Bloemstengels van de planten afgeknipt en apart gehouden om langs het grasveld verderop te strooien, blad en wortels fijngeknipt voor de compost.

    Op de vrijgekomen plekken komen de courgettes en heb ik vandaag al een pompoentje geplant. Fingers crossed..de aarde is erg schraal en de bomen er omheen statig en hoog en schaduw gevend. Maar wie niet waagt die niet wint.



    Helaas of Hoera afhankelijk van het moment of mijn stemming: er leeft van alles in het bos. Zo is er een eeuwig moesbeestje die de blaadjes ter plekke verorberd ( ”ik eet het hier op dank u”) een aalbessenliefhebber, een kersenpikker die en passant grote gaten in het blad van de jonge boom eet.





    Zo is er altijd wat te zien en ik kan heerlijk dwalen in mijn bosje. Vandaag zag ik dat er een nieuwe deur in de grond was gemaakt..het wordt echt de hoogste tijd voor een wild camera, iemand een tip voor een leuke betaalbare?



    Het kweken in de pot voor wat voorjaarsgroen is best redelijk gegaan..volgend jaar moet ik wel wat meer aarde in de potten doen. Van de slauitjes hebben we al heel wat gegeten, wortels en bietjes moeten nog komen maar het blad is veelbelovend.



    Ook de tomaten in pot gaan naar wens. Hier de Balkonoe Chudo en de Venusjes



    Gember munt in pot wordt wat aangevreten, morgen maar eens kijken wat het is



    En dan nog de Veronica Nogwattius. Past mooi op de voorgrond van de roos Naheglut!



    De tweede wedstrijd eggplant, in ieder geval al bloemen!


  5. Ondertussen in het voedselbos

    Heel heel langzamerhand valt er wat groei te bekennen in mijn kleine voedselbosje en kan ik een enkele foto maken van aanstaand eetbaar goeds en mooi bloemenspul

    Terwijl ik dit typ kan ik niet echt zien hoe de uitgelichte foto eruit zal zien, ik heb geprobeerd een panorama foto  te maken waar je dus eigenlijk niet eens zoveel op ziet, ja veel blad op de grond en een rare kromming door de manier van fotograferen en een stukje van het chateau. Maar het is iets. 

    In ieder geval is het zo dat zich in het linker deel voor de bakken het voedselbos bevindt; vooraan een lange rij frambozen en daarachter tot aan de rhododendron links een stuk of zeven fruitbomen, nog klein maar hier en daar wel te zien door een rondje donker spul rond de stam. 
    Ook een stuk of 8 bessenstruiken op dit stuk verdeeld tussen de fruitbomen door en een poging om eetbare wilde planten en gewoon mooie bos planten te laten groeien.
    Er staat in kleine hoeveelheden: hondsdraf, brandnetel, daslook, wilde knoflookbieslook, sleutelbloem, wilde oregano, onze lieve vrouwe bedstro, aardbeien, oerprei, kruipend zenegroen, kleine veldkers. Ook bloemen, paarse dovenetel, longkruid, elfen bloem, akelei, corydalissoorten.
    Van de meeste planten maar 1 exemplaar. Het is nog erg kaal want een groot terrein. Ik hoop nog veel van deze planten te kunnen vermeerderen, kijk bij anderen in de tuin of er wat te stekken valt, in de bermen en vraag natuurlijk op de mtfd. Het bos komt wel vol, als alles zal groeien misschien wel té vol dat lijkt me alleen maar superleuk! If you can’t beat it eat it!
    Ik heb ook veel zaad gestrooid, maar daar geen extra handelingen bij verricht, niet ingeharkt. We zullen zien. Zaad o.a. Van Penningkruid, malva, weegbree en vergeten wat nog meer dus misschien komen er leuke verrassingen. 
    Het idee van een voedselbos is natuurlijk dat je in verschillende lagen iets te plukken vind voor in je keuken. De hoge boom laag hier daar kan ik niets meer aan doen, die was al aanwezig Het eetbare daarin is vooral voor de vogels en de eekhoorn. Maar ik kan er wel wat gebruik van maken, naalden van de grove den voor de kruidenthee bijvoorbeeld. 
     
    Hier enkele foto’s van vandaag, helaas geen zon dus de foto’s zijn niet super en mijn telefoon is oud en doet zijn werk niet meer goed. 
     
    Brandnetel was een van de eerste planten die ik heb geplant, onder een afgezaagde boom waar ook een druif en een Tayberrie aan groeit. Ik hou het goed in de gaten maar heb al wel ontdekt dat bosgrond zacht is en de wortels gemakkelijk loslaat. Deze topjes komen van de week in de soep.
     

     
    De perenbomen vorig jaar gekocht doen het erg goed en 1 heeft wat bloemknoppen
     

     
    De eerste zwarte bessen bloemen
     

     
    En aalbessen
     


    En blauwe bessen
     

     
    Corydalis; er staan drie soorten, de verschillende Latijnse namen heb ik even niet voor handen
     

     

     
    Elfenbloem is goed aangeslagen daar ben ik zó blij mee😀


     
    Als laatste want die emmer staat toevallig ook daar, een nine star perennial en samen met een koolplant die spontaan opkwam tussen gezaaide mini paksoi. Het kan van alles zijn, die kool. Deze worden nog wel in de grond gezet als we een beetje kunnen zien waar er nog kale plekken zijn..dat geldt ook voor de eeuwige moesjes die ik nog ergens in de pot heb.
    Dat was het voor vandaag!
     

  6. Pottenzaai 2 maart

    Behalve het voedselbos met de drie bakken aan de rand ga ik ook nog wat groente kweken in grote potten..een beetje. Ik heb voorlopig op stapel staan: sla waaronder de rode kropsla het zaad nog uit Frankrijk, verder slauitjes, Parijse worteltjes en knipkruiden zoals venkel, koriander en dille. De laatste drie heb ik samen in een pot gezaaid met de koriander en venkel langs de rand, die kan ik dan eventueel nog verspenen. 
    De potten heb ik eerst onderin een dikke laag van dennennaalden en dennenappels gegeven, daar kan ik heel wat van bij elkaar harken in het bos hier. Dan wat oude aarde uit een grote pot, en de bovenste helft bio aarde uit de winkel. 
    Ik twijfelde over water geven, vannacht vriest het in ieder geval nog aardig. Maar niet gedaan. De potten staan op een ijzeren tafelen zullen nog een zonnigere plek moeten krijgen..daar is het nog wat vroeg voor, veel schaduw hier op Knarrestein in de winter.
     

     

     

     
     
     
    Verder waren we ook wel lekker bezig..Lie heeft weer een lading varens stukgestoken en de brokken aan de rand van ons deel van het bos gelegd. Zodat ik nog wat meer plek heb om bessen en onderbegroeiing te planten onder de fruitbomen..dat zijn er nu 10, 3 vijgen ( en nog twee stekken in de wacht) twee appels, twee peren, twee kersen en een pruim. Er kunnen nog zat bessen bij maar er staat al aronia, een aantal zwarte bessen, een jostabes en een krentenboompje. Ook een trosvlier maar die is errug klein.
    Tussen de varens staat ook mooi sterremos dat we transplanteren naar het mos hoekje..
     

     

     
    we eten zowaar een beetje uit de tuin, er stonden wat grote paardenbloemen die we een berg aarde op hun kop hadden gegeven in het najaar..deze week hebben we ze uit gegraven en hebben we een beetje molsla wat heerlijk is én gezond. 
     

     
    In huis heb ik het nog wel moeilijk met de jonge zaailingplanten. Ik heb een beetje spijt dat ik vorig jaar mijn door Lie gemaakte kweek kast heb weg gegeven aan een dankbare buurvrouw..nu ben ik op zoek naar een redelijke warme en lichte plek voor mijn zaailingen. Het is ook even weer leren hoe dat te doen zonder warmte en daglicht lamp. De eerste fouten zijn gemaakt en ik geef ook teveel water. 
    Eerst had ik de planten beneden voor de schuif pui maar dat was gewoon onhandig.
    Nu staan de planten voorlopig op de slaapkamer in het grote raam. Wel licht overdag, maar eerst slapen wij smorgens wel uit. En ik zou nog een handige (op een voet staande?) daglicht lamp moeten hebben voor de avond bv? Die ik eroverheen schuif..want ik zie dat de grote tomaten licht beginnen te fileren. 
     

     
    Enfin. 
    De Koninginneplant der gouden eieren staat er ook tussen. Nu nog een ielige plant die met haar bleke armpjes naar de hemel reikt. Maar straks gaat ze los..hoop ik.
     

     
     
     
  7. Kruidentuintje op de schop

    In een van mijn eerste updates dit jaar vertelde ik over de Jap. Duizendknoop in een perk aan t terras. Lie en @Joep123 hebben daar nog behoorlijk diep gegraven naar de wortels van de JD,  de kruiden en bloemen die ik daar geplant had heb ik allemaal met pot en al in de grond gezet voor het geval dat er toch weer veel groei van de Knoop zou zijn in de zomer. Dat viel erg mee, ik heb wel iedere week enkele scheutjes weggehaald maar het was heel wat minder dan waar ik bang voor was.
     
    Dat heeft me doen besluiten de kruiden nu in de volle grond te zetten. Het was duidelijk te zien aan de planten dat én in een bos, én dan ook nog n een krap potje niet hun favoriete groeiomstandigheid was.



    Gisteren dus alle potten opgewipt. De dahlias waren er al uit en opgeborgen. 
    Nu staan alle planten even buiten het perk op het terras. Lie heeft geschoffeld en geharkt en het is een mooi schoon stukje. 
    Een dezer dagen ga ik de planten er over verdelen, de kruiden allemaal op dat stuk, de enkele bloemen die er ook stonden op het perk ernaast. Om de aarde wat te ontzien heb ik ook weer eens veel dennennaalden opgeveegd die ik over de kale aarde zal verspreiden tussen de planten.
     

     
    Mijn Romeinse voorvader Caius Slampampus zal trots op me zijn denk ik zo:
     

     
    In het minivoedselbosje hebben we nog de zure kers bijgeplant en verder ook nog enkele zwarte bessen, een jostabes, Gelderse roos en krenteboompje. 🥰Lie zijn rugspieren doen het nog goed!

    Vanaf nu zal de aandacht meer gaan naar de kruidlaag..de afdekking van de grond in het bosje is voornamelijk mos en varens en dat zal vervangen worden door wat eetbare of bloemen gevende planten. Ik heb er nog niet echt ruim zicht op wat het gaat worden, eetbaar is een ruim begrip. In ieder geval denk ik aan weegbree, veldkers, hondsdraf, kruipend zenegroen, paardenbloem. Voor de bloemen pelargoniums bv. 
    Alle tips zijn welkom!
     

     

     

     
    Met de storm van de week hadden we een scheefgewaaide dode boom, die rust hier op een ander dood stuk boom. Ondertussen ligt het allemaal op de grond gelukkig.
     

     
    O, over de roos Naheglut hierboven nog even: ooit geplant op de as van mijn moeder, uitgegraven en  meegesleept van daar, met een tussenstop van een jaar in een pot in Groesbeek en nu hier in de aarde sinds een maand of twee. 
    Helemaal blij ben ik😊 
  8. Van kompost tot pompoen..

    Vandaag samen met Lie de kompost ( even over de schrijfwijze van het woord kompost.ik weet dat het met een c moet..ik blijf het lekker eigenwijs met een k schrijven) korf leeg gehaald en de inhoud naar de grote nieuwe bak gebracht waar ik dit jaar pompoenen in ga telen..in ieder geval een plant👍 misschien wel twee.
    Aan deze bak heb ik al een eerdere update besteed.. De bak is gevuld met veel vermolmd hout onderin, varens, blad, kooltjes, wol, zaagsel en nog meer blad. Hierop dus in drie lagen de kompost uit de korf. We hebben de korf een jaar lang gevoed, helaas was ik vergeten een foto te maken van de korf nog gevuld tot ongeveer een derde van zijn inhoud. Op de uitgelichte foto zie je wel Lie enige tijd terug met links de korf naast het houthok. 
    Nog even vermelden, de korf had ik gemaakt van een stuk gaas dat ik bij Gigagaas ( https://www.giga-gaas.nl ) vandaan heb, ik ben er net zo tevreden mee als ik met de getimmerde kompost bakken was in mijn vorige tuin! 
     
    Laag een is de bovenste 1/3 van de inhoud..voornamelijk keuken afval van de laatste drie maanden ongeveer. En er groeide in het warme binnenste een avocado en een olifantenknoflook😀
     

     

     
    onder de eerste 1/3 een behoorlijke hoeveelheid kompostwormen. Mooi!
     

     

     

     
    De lagen waren losjes opgebouwd en door het gewicht van de kompost zakte het geheel wat naar beneden.
     

     

     
    De eerste laag erop, dan de middelste laag waarvan nog wel wat groentes herkenbaar waren en daarna de onderste laag eigenlijk geheel vergaan met alleen nog wat stokjes en takken herkenbaar.
    Zoals Midas Dekkers zou zeggen een bak vol wormen poep!
     

     
    Het zal nog wel meer inzakken denk ik maar ik ben toch tevreden. Eventueel leg ik er nog een paar zakken tuin aarde uit een aanbieding bovenop. 
  9. Omdat we hout kregen en óók de pallet randen kunnen gebruiken om bakken te maken ben ik meteen begonnen met het maken van bak drie. Meer bakken zullen het niet worden, ik denk trouwens dat ik dat bij de tweede bak ook zei 
     
    We hebben in ons bosje veel “loslopend” hout in de vorm van uit de bomen gevallen takken en twijgen en verder door eerdere bewoners in stukken gezaagde grove den. De laatsten beginnen al wat te vermolmen prachtig materiaal om de onderste helft van de bakken mee te vullen. Deze derde bak wil ik van 4 randen op elkaar maken en ik heb geen haast, de hele winter kan ik er nog materiaal, sintels uit de kachel, blad, takken, keuken afval, afknipsels van de hagen en waar ik nog meer mijn hand op kan leggen, om aan het eind van de winter, of misschien eerder de nu nog half gare compost erop te leggen.
     
    Hier de eerste foto’s het gaat dus om de achterste bak.
     

     
     
    Ik heb twee dikke takken aan de achterkant geplaatst waar ik dan weer een rek van kan maken voor bv pompoen of peultjes.
     

     


     
     
    Hier zitten alle vier de randen er al op, de bovenste ga ik nog vervangen voor een ander want die begint al te rotten.
     

     
    Wordt vervolgd.
     
    Piet brutaaltje zal de bak misschien ook wel leuk vinden, misschien begint hij (of zij) al met het zaai werk .
     

     
     
  10. Oerprei en voedselbos.

    Mijn twee palletbakken hebben het aardig gedaan van de zomer er komt dus een derde bij. Eens even kijken hoe ik daar aarde in ga krijgen, ik heb in ieder geval veel spul voor de onderste laag, half vergane stukken hout, takken, blad, as en compost. Omdat op de plek waar de bak moet komen nog een kluitje lijsterbes takken op stronk groeien moet ik nog wel even voorbereidend werk doen.
     
    In de andere bakken: eentje daar groeit de oerprei heel erg goed in, Thanks @Arja er zaten echt heel veel plantjes in die potjes. Ook de olifanten van @Jorieke123 en @jootje zijn goed aan de groei, die voor de prei beginnen zich al te laten zien ondanks het planten in de diepte.
     

     
    In de andere bak de eeuwig moes van @Anna3 die de hele zomer als een afgekloven stammetje in de bak heeft gestaan maar nu in het slakvrije deel van het jaar de kans heeft om uit te groeien. Verder zeer goed groeiende aardbeien, je kan wel zien welke planten het goed doen op bosgrond!
     

     
    De Appletini lijkt ook goed te zijn aangeslagen..gemulched met stukken afgestoken varen, de kluiten daarvan dat is bijna veen joh, mooi spul.
     

     
    De frambozen, ik hoop dat ze in het voorjaar losgaan..het is nog niet wat het zou moeten wezen. Naar Franse traditie heb ik vandaag 20 à 30 cm van iedere verse stam afgeknipt, en het oude hout natuurlijk op de grond weg gehaald. 
     

     
    Op de foto hierboven ook een grote ijzeren plaat die ik onder het groeiende gras vond, hij ligt daar alleen maar omdat daar nog plaats is voor een fruitboompje..ik weet alleen nog niet welke. We hebben nu twee appels en twee peren. Pruim doet het volgens mij niet al te best in een voedselbos, mispel is leuk maar ik eet het fruit eigenlijk niet. Iemand een tip? Misschien @Frank Houweling? 
    Een boom die niet te hoog is, snel vrucht geeft en tegen wat schaduw kan plus zure grond.

    Deze drie zwarte bessen die gekregen zijn op de laatste MTFD hebben zich nog geen plek veroverd. Ik laat ze sowieso nog even flink doorwortelen in de pot
     


    De vijgen staan nu vlak voor/ tegen de takkenwal. Het zijn er drie ik heb nog wat stekken in de pot.  We zullen zien of we ze hier to vruchtzetting kunnen verleiden. De grote links is een Afghanistanica , de anderen ronde uit Bordeaux en Bruine Turk.
    Je ziet dat mijn tuin bestrooid is met blad van de Amerikaanse eik. De zaailingen daarvan trek ik uit maar ze mogen eerst nog wat blijven om kleur te geven.
     

     

     
    Overal heb ik zaad gestrooid oa wat ik van Arja heb gehad, ik hoop dat ik er iets van terug zie in het voorjaar.
     

     
    Enne kijk: wat is er mooier dan een kopje cappuccino te krijgen met een appeltje.
     

     
  11. MTFD 28/9

    Heerlijke dag hebben we gehad, een buitje hier en daar die weer zo over waren en de stoelen waren ook weer zo droog. 
    Wat een leuk volk toch, moestuiniers😎
     
    Nu maar zien dat alles een plaatsje krijgt in het bos en het bordertje, tegen de takkenwal en in de voortuin. 
    Ik heb al wat planten klaar staan want uit de Costerustuin in Hilversum kreeg ik een pindakaasboom, een Rodgersia (Schout bij nacht) en een herfstkastanje. Samen met de Aronia’s van @Arja moet dat een mooi geheel gaan vormen met wat er al staat, wat naald struiken, een camelia, mahonie en een polygonum.
     
    We hadden in de voortuin dit seizoen vooral groente in gegooid om de tuin een beetje bedenkt te houden nadat de pitrus eruit was gehaald. Dat leverde nog een klein en enkele nog kleinere pompoentjes - de bladeren zijn nu wel erg meeldauwerig- op en straks nog enkele auberginetjes.
     

     
    Smeerwortel Bocking 14 komt al aardig bij in het water
     

     
    De appletini! We zijn heel erg benieuwd hè @jootje voorlopig vind ik het al een beauty met dat rode blad. Die gaat van de week een plaatsje krijgen, we moeten eerst even goede aarde gaan halen om de boom een goede start te geven.


     

     
    Kratten vol planten nam ik mee naar huis, oa mooie potjes met oerprei, hondsdraf, tijm, ijzerhard, verschillenden vlinderstruiken, roze bes, zwarte bessen, de eerder genoemde aroniaas enz enz. Nu maar zien dat er snel een plek gevonden wordt in de bosjes..zal wel lukken! 


     

     

     
    Ook een fijne voorraad jam, piccalilly chutney. Bij de gekregen oogst  oa stekelige chayote. Ik ga er in ieder geval een proeven en een bewaren,  waarschijnlijk om door te geven ik weet dat mijn Franse tuin vrienden ze graag telen. Hier op Knarrestein geef ik ze eigenlijk geen kans..alhoewel, in de voortuin🧐😉
     

     
    De boerenkool heeft vannacht slakvrij naast de deur gehangen en de blaadjes liggen nu gewassen op tafel te drogen totdat ze vriezer klaar zijn.  Wat een mooie kool zonder gaas geteeld @bonnie f!
     

     

     
     
     
    Dank dus behalve aan Arja, Jootje ook aan @Goldfish @angela @Claudy @Jorieke123 @Mevrouw Groen @Nasuada en @Joep123
     
    Wat we ons nog afvroegen..Wie heeft er behalve Goldfish ook minder mee naar huis als op de heenweg? Want dat gevoel hadden we bijna allemaal toch, zo verwend, zoveel mee terug.


     
  12. We hadden van @bonnie f enkele aardappels gekregen op de voorjaarsmoestuinforumdag. Cammilo een vroege soort.
    Die hebben we geplant in een zinken emmer en idem wasketel. Onderin een laag half vergaan hout dat hier overal ligt. De opbrengst, niet gewogen, is best aardig we hebben er verder niet zoveel aan gedaan, 1 x gemulched met grove dennennaalden en een paar x vanuit de verte de waterstraal erop. Ze stonden gewoon aan de rand van het bos de laatste 5 weken in de schaduw omdat we er niet waren.
    Niet gewogen maar toch wel goed voor twee x eten denken we.
    We zijn er blij mee en ook met de aarde die we terug hebben gedaan in de potten. Barstensvol met bodem leven, grote en kleine beestjes.
    Het is potten en bakken kweken met hout onderin levert beste aarde op!
     

     

     

     
    Verder was het tijd om ons dak schoon te maken, daar krijgen we gelukkig hulp bij. Het dak lag vol met dennennaalden en mos, hier en daar groeiden er winterpostelein op het dak zagen we in het voorjaar.
    Onze hulp heeft het stoer eraf geboend met een schrobber, en Lie heeft de kruiwagens gevuld en aan t einde van de tuin op een stapel gegooid. 7 kruiwagens!
     

     

     
     
    Daar hebben we goed gebruik van gemaakt, we hebben de frambozen, een dikke laag gegeven, zo ook de twee peertjes, het appelboompje. Alle zwarte bessen ( ik heb er nu 6) en ook de Tayberrie en de druif, de vijgen en de rodondendrons aan de takkenwal.
    En toen was het op.
     

     

     

     
    De takkenwal waar je een stukje van hierboven ziet proberen we nog een beetje hoger te krijgen..ondanks dat Knarrestein in een gebied ligt waar weinig verlichting gewenst is snachts voor de beesten is er verderop een bedrijfspand met lelijk blauw licht..dat zien we nu niet maar in de winter vast weer wel.

    We blijven schapenzuring uittrekken, daar hebben we eigenlijk meer last en werk van dan van de Japanse duizendknoop. Rustig doorgaan en steeds een stuk, hier vanmiddag weer daar waar ook mooi sterrenmos groeit.
     

     

     
    De uitgelichte foto: ondanks dat we geen echte moestuin hebben eten we regelmatig iets uit de tuin, hier enkele blaadjes basilicum, vaak kruiden, kleine tomaatjes en een enkele minicourgetje. Nu gaan we dus ook nog een paar aardappels eten! We hebben ook frambozen gegeten uit de tuin en blauwe bessen. En we zijn erg gesponsord met groente door @Jorieke123 en Joep daar zijn we dankbaar voor🙏er gaat toch niets boven groente en fruit zo uit eigen tuin!
     
     
  13. Lie aan t werk

    We hebben een stuk met mooi sterretjesmos dat overgroeid is geraakt met jonge esdoorns, robertskruid en ander spul dat er ook nog schimmelig uitziet. 
    Lie is begonnen dat stuk vrij te maken. 
    Hij hield er ook een tijdje mee op vanwege kleine bijen die uit de grond kwamen zoeken..iemand een idee van de soort? De foto’s zijn niet erg scherp, het was geen stilzittende soort zeg maar

     
    Lie is nog heel soepel in de rug😎
     

     
    Er zit daar ook een gat, we weten niet wat daar heeft gewoond/ woont. De doorsnee is iets van 15 centimeter en het is echt behoorlijk diep. Geen ratte- of konijnenkeutels er omheen. Lie heeft er nu takjes en blad op gelegd, eens kijken of we er beweging kunnen spotten. 
     

    Helaas heeft een foto van het schone mos stukje het niet gered, die komt later.
  14. Kumquats en lijsterbessen

    Ik maak regelmatig een foto om een update te doen maar dan komt het er niet meer van. Zo ook vandaag en ik sla meteen toe, een kleine update uit mijn bosje.
    Zoals op de uitgelichte foto te zien is de kumquat vruchten zijn extra groot dit jaar. Nog niet rijp, ik trek regelmatig aan de meest gekleurde maar tot nu toe houdt het vruchtje zich stevig vast aan zijn moederboompje. 

    We hebben in het stukje dat we tot voedselbosje willen omtoveren bijna alle lijsterbessen die een jaar of drie oud zijn schat ik uit getrokken. Het waren er teveel maar, erger, er zit een soort roest op het blad. Niet mooi. De grotere bomen lijken er vooralsnog geen last van te hebben. 

    Nu is er op dat stukje ruimte voor zeker 4 à 5 laag stam boompjes..als iemand een uitverkoop weet hoor ik het graag. Er staan nu nog veel varens maar die probeer ik voor een deel te vervangen voor lage eetbare en inheemse bos planten; weegbree, ooievaarsbek, kruipend zenegroen, klaver, melde, chicorei, heemst wilgenroosje, de planten worden nog gezocht.
     

     
    De frambozen rij die Joep en Jorieke er langs hebben geplant doet het redelijk..de grond is er ondanks het vele water nog wel droog, we geven nog maar wat meer water. Behalve Lie en ik zijn er verschillende kapers op de kust.
     

     
    Natuurlijk zijn er ook wel wat vruchtjes die de eekhoorn over het hoofd ziet👏
     

     
    De bakken ernaast: de bak met de pompoen en de courgette gaat redelijk. De courgette heeft las van meeldauw terwijl er amper een vrucht aan t groeien is (de eerste beginselen zijn er wel) de pompoen groeit maar heeft nog geen bloemen.
     

     
    De andere bak heeft wat peultjes gegeven en er staat nu andijvie door te schieten, gek genoeg hebben de slakken dat niet opgegeten, ik heb ze blijkbaar teveel verwend met pastinaak, bleekselderij en sla waar helemaal niets meer van over is. Ik ga er nog bieten in proberen.
     
    Die bietjes staan hier op tafel als jonge zaailingen en ook de tomaten staan er. Ik heb alleen de dwerg tomaten gehouden, die sleep ik regelmatig naar binnen en zo blijven ze aardig goed. We eten ook af en toe een lekkere kerstomaat. De grotere toma5en heb ik weg gegeven aan mensen met een kas.
     

     
    Als laatste mijn kruidenperk. Het staat er wel mooi bij, in gedachte gehouden dat dit een veld Japanse duizendknoop was. Ik ben blij dat ik besloten heb alle kruiden in potten in te graven zo kan ik het perk goed surveilleren. 
    Ik heb wel moeite met de uitstraling van dit nette stukkie keurige potjes en kale aarde erom heen maar voorlopig is dit de beste optie!
     


    En dan de Dahlia cassis of crème de cassis..wat een bjoetie 😍


  15. Drieduizendknoop

    Zoals al eerder gezegd, we hadden geluk dat een deel van de duizendknoop in onze tuin wortelt in een dikke zachte veengrond laag. Daar waar ik tweejarige bomen zonder moeite de grond uit trek lukt dat ook met flinke duizenknoopwortels. 
    Dat is vooral bij het huis in de zandgrond wel anders. De knoop is daar ook nog in gezelschap van Vinca en gele dovenetel die gedrieën een extra knoop hebben gelegd. Lie heeft daar met kleine hulp van mij heel veel werk verzet..steeds een stukkie. Eerst alle bovenste wortels eruit en daarna naar de diepere lagen. Alhoewel dit werk verboden terrein is voor hem was hij niet te stuiten en hij heeft er behalve wortels ook wel enige voldoening uitgehaald, dat is mooi meegenomen, en het heeft geen problemen opgeleverd😅
     
     

     

     

     
    we hebben alles bij elkaar wel zo tien zakken afgevoerd:
     

     
     
    We hebben de wortels van de DK eerst een tijdje laten liggen op een dikke kokosmat die in de tuin ligt en hebben het erna in zakken gedaan. Deze vandaag afgevoerd naar de restafval. 
     
    De mosterdsla en andere gekregen slaplantjes heb ik uitgeplant in een van de bakken, helaas heb ik daar slakjes( ik kon ze vanavond nog niet vinden met de zaklantaarn) en is een deel van de sla en de mosterd helaas weg. Weten we dat ook weer, daar moeten steviger/grotere planten in. 
     

     
    De bak met koolrabi zaailingen is uitgeplozen en de plantjes hebben een eigen pot of samen een grotere bak. Voorlopig eerst maar even groeien voordat ze de bak ingaan. 
     

     
    En dan de tomaatjes, die worden afgehard. De paprika en de pepers nog niet, die zijn alleen even buiten om wat water te krijgen, daar begin in morgen of nog iets later mee.
     

     
    Al met al is het heerlijk hier op Knarrestein!
     

     
     
     
  16. Leren observeren

    En niet meteen van alles uittrekken dat is nog een mooi leerproces. 
    Zo loop ik iedere dag wel een rondje of twee door mijn bosje om nieuwe planten de ontdekken en de grenzen te verkennen.Er zijn voorlopig vooral veel digitalissen en een flinke lading uitgezaaide lijsterbessen en acertjes. In de twee perken veel dovenetel, en duizendknoop, maar ook tulpen, ornithogalum en iets waarvan ik denk dat het een lelie is, zie foto boven dit stukje,  iemand een idee?
     
    Joep en Jorieke zijn komen helpen om te kloven, het hout ligt tegen het huis aan hopelijk blijft het deze keer wel “ hangen”. 
     

     

    Maar ik ben hier wel op een moestuinforum en niet op een wilde bostuinforum dus er moeten toch wel enkele groente de tuin in, ook al zijn het bv alleen pompoenen en kruiden en een appel en peer enne enzovoorts..het bloed blijft maar kruipen waar het niet gaan kan. 
    De zuil appel begint uit te lopen
     

     
    De trosvlier voor de vogels is geplant, deze foto is van een al volwassen struik
     

     
    Met wat overgebleven schors heb ik een driehoek rond een plek met varens gemaakt zodat die niet plat getrapt worden tijdens de aankomende werkzaamheden aan t schuurtje. Er moeten nog veel meer varens zijn maar we hebben heel wat rond gestampt.
     
     

     

     
     
    Daar vlak achter twee bakken van pallet randen die we van @Jorieke123 hebben gekregen.die hebben we tot de helft ongeveer gevuld met half vergane stukken hout die hier overal te vinden zijn. Ik kan nog wel drie bakken vullen als ik dat zou willen. Maar zo is het mooi. Erop komt aarde/ bosgrond die we weg gaan graven voor het plaatsen van het schuurtje.Eventueel nog wat zakken tuin aarde erop als dat nodig is.


     
    Lekker bezig dus. Achter de bakken is een flink stuk vol met zaailingen van lijsterbes( ik wist het niet en heb er ook nog een gekocht 😂) en acer en van die rare laurier en hulst. Voor zover ik het nu kan zien. 
     
    twee enorme rodondendrons in mijn tuin, de kleur volgt nog ik heb geen idee
     

     
    En toen ik het allemaal had gezien vandaag een eerste rondje door de nabije omgeving gemaakt op de fiets. Daar wordt ik dan ook heel blij van.
     

     
     
     
     
     
     
     

  17. Yoga in de tuin/ voedselbosje.

    @Jorieke123 en @Joep123 kwamen Lie en mij vandaag helpen met het planten van allerlei fruit dat we sinds enige tijd verzamelen in pot, flink aangevuld op de laatste moestuinforumdag. Wij waren de middag al gestart met het opruimen van een rij Japanse duizendknoop planten aan t eind van de tuin. Daar is de aarde zo los en rul door het bos dat de planten er met flinke wortels zonder al te veel moeite uit te halen waren, een gelukkie.
     
    Behalve hulp kwam er een een twintigtal stekken zomerframboos mee plus een flinke stucton met vette compost met lekkere rode compostwormen die werd voor onze deur uitgeladen en de tuin ingereden met behulp van meegenomen kruiwagen, zo georganiseerd!


     
    De frambozen zijn in een lange rij langs het bosje met twee/drie jarige boompjes geplant, het bosje aan de ene kant van de frambozen en plek om te lopen/ in de zon te zitten aan de andere kant van de rij.
     

     
    Het grootste deel van de boompjes is lijsterbes, maar er staat ook Hulst, vogelkers, berkjes, esdoorn en we hebben er ook een paar vliertjes ingeplant. Verder in het bosje ook aalbessen van @Ciska  @Nasuada en langs de rand nog wat aalbessen en zwarte bessen van @StanW.
     
    Dan langs de achterste rand van de tuin waar ik de takken wal heb een vijg die ik al langer geleden per post heb gekregen van @Flup en ook nog een van Jorieke, respectievelijk een Afghanistanica en een ronde de Bordeaux.. eronder een pol Lievevrouwe bedstro uit Groesbeek en een in drieën gesplitste lavas plant van vorig jaar MTFD ik meen van @redzebra.
     
    Meer bij het huis drie blauwe bessen geplant, oa degene die @Goldfish zaterdag voor ons mee had genomen. Ook door Vincent in het najaar gekochte druif en tayberrie hebben een plekje gekregen tegen een half dode spar..als dat maar goed gaat🧐
     
    Daar bleef het allemaal nog niet bij want er zijn veel vervelende prikbramen uitgetrokken langs de rand van onze tuin, we kunnen een leuk rondje lopen nu om en tussen de bomen door, lauriers en ligusters zijn verplaatst en ook de Japanse duizendknoop is heel erg gewaarschuwd..dit was het beginoffensief maar het is zeker niet het einde ( wel voor jou straks invasief en vervelend plantje😤🤺) 
     
    De hulp wordt enorm bedankt voor al dat werk, het bukken en het strekken..de tuin is al weer iets meer van onszelf💚💚
     

     

     

     
     
  18. Ff rust

    Er valt nog niet zoveel te doen voor mij als ik dat vergelijk met bv Patrijs of anderen. Even wennen dus, de rug houd me al snel bij de les als ik wat wil doen en dan nemen andere dingen vanzelf de drang tot tuinieren over. 
    Dan ga ik lekker zitten in de serre en kijk uit op het stukje grond waar oa gele dovenetel.duizendblad, kattekruid, zuring en nog een lelie staat waar ik de naam nog niet van weet.

     
     
    Nadat ik deze foto had gemaakt heb ik nog wat stronken uit dat perkje gehaald..vandaar die rug nog, eigenwijs geweest.
    Maar het was wel goed. Meneer muis was daar net plannen aan t maken om uit te breiden. Op dit stukje is ie nou net niet welkom. 
     

     
    Deze planten groeien er ook, Jorieke dacht bij de eerste Kuiskruid en de tweede..een van jullie weet t vast.
     

     

     
    we hebben een lekker kacheltje binnen en kregen dus hulp en zelfs droog hoot van onze onvolprezen vrienden😊💚
    daar kunnen ook ook lekker op koken ( op de kachel dan hè)  wat een heerlijkheid!
     

     

     
    Kijk @Goldfish de boomtomaat heeft nieuwe aarde. Ik hoop dat hij het red want vanwege de rouwvarenmug-gang heb ik de oude aarde eraf geschud, de wortels gespoeld maar daardoor ook wat beschadigd..de blaadjes hingen vrijdag bij het verlaten van het huisje behoorlijk slap. Hopelijk tref ik weer een happy plant aan. 
     
    Lie heeft nog even wat invlieg plaatjes gekocht en op de nestkastjes geschroefd zodat de eksters of ander vliegend gespuis de kleintjes niet kunnen roven. 

  19. De eerste stappen

    De eerste stappen in mijn nieuwe tuin, voorlopig is het grotendeels alleen maar observeren, wat komt er op ( veel grove dennen, vogelkers, wilde braam en digitalissen) en waar staat en schijnt de zon. We hebben een aardig aantal van die dennen in de tuin maar sinds twee dagen eentje minder die met de hulp van @Joep123 en @Jorieke123 is omgehaald. Waarvoor nogmaals dank! Deze boom was twee jaar geleden bij een bomenschouw tot omzaagbaar bestempeld samen met een ander die helaas bij de buren blijkt te staan. 
    Maar goed, onze boom is om en zal ons hout leveren en ook een beetje zonlicht. Niet heel veel want de kruin was niet superbreed zeg maar.
    Kijk daar gaat ie:
     

     
    Er zat nog een mooi nestje in met veel schapenwol. De vorige eigenaresse spon heel heel wol en je vind nog plukken in de tuin (van die strontstukken😉)
     

     
    Dit is een stukje uit de tuin met veel Duizendknoop. Het knoopwerk is niet erg hoog geweest, het zal het hopelijk niet super doen op deze zure grond en ook op andere plekken in de tuin staan wat plukken. Dit stuk ga ik in ieder geval aanpakken, eerst maar eens kijken wat er nog meer opkomt en wat ik wil redden voor het op de schop gaat.
     

     
    Er wonen op ditzelfde stukje met duizendknoop rechts van de voedertafel ook kleine muisjes, ik denk een rossige woelmuis en een veld- of bosmuis. Het is heel ontspannen om naar die beestjes te kijken die zich nergens anders druk over maken dan om een hapje eten. Af en toe schrikt er een een merel op van een muisje die ook komt kijkt wat de meesjes laten valen van de voedertafel of de schrik is andersom. 
     

     
    Een doorkijkje richting het pad en de weg daarachter. Er is een 80 km weg die ik wel redelijk hoor, maar ik merk nu we al bijna twee weken hier aan t werk zijn dat ik er steeds minder last van heb..
    Jan Wolkers die vroeger een tuin vlakbij de snelweg had zei: denk dat het de zee is die je hoort🌊
     
    Hier op het terras wil ik graag een flinke pottentuin maken met tomaten, zuil- en terrasfruitbomen, paprika aubergine en kruiden. Verderop wil ik allerlei bessenspul aanplanten, zwart, blauw, rood kruis etc. 
     
    Er staan ook heel wat struiken in de tuin, ik heb er geen verstand van. Maar er zijn mooie bij, verschillende grote rododendrons en deze bijvoorbeeld: 
     

     
    overal hangen we nestkasten op en voeren we de vogels ( en dus ook de muizen)
    Voorlopig is de natuur hier de baas💚
     
  20. Op naar 2024

    Mijn moestuin werkzaamheden liggen al een jaar stil. Niet gek zonder tuin. Saai en unheimisch op tuingebied was dit jaar, maar er waren zat lichtpuntjes en niet in de laatste plaats door de steun in de vorm van lekkere eigen kweek groente van @Jorieke123 en @Joep123.  Dozen vol zijn onze kant opgekomen, gebracht, soms opgehaald, zelfs enkele keren per post! 
    Lekker lekker lekker!

     
    Nu gelukkig hebben we weer een tuin om naar uit te kijken. Begin februari wordt dit plekje van ons.  De verschillen met mijn landje kunnen misschien niet groter zijn, om te beginnen geen vette klei maar zandgrond, er staan vooral dennen en wat sparren, er is al jaren of misschien al een tiental jaar niets anders gedaan dan het bos maar zijn gang te laten gaan. Minder zon. Geen moestuin met moestuin grond. Er wonen eekhoorns en veel vogels en vast ook ander leuk bos gespuis. . De dennen zijn hoog, van die plukken op een lange stam, parasollen. Er zijn wat lage uitgezaaide Amerikaanse eiken. Ik denk ook vlier en er is zeker hulst, acer ed maar heb dat nog niet goed bekeken. enkele plukken lage Jap. Duizendknoop. 
     

     
    Vanuit mijn landje heb ik sinds maart al een vijg in de pot en enkele kumqats, verbena en zoethout. Deze mogen van de winter in de kas in Zelhem. Verder heb ik wat rozen en een azalea meegenomen, die staan hier in het gemeenschappelijk plantsoen te wachten tot ze mee mogen. Ook hier de frambozen van @Mellie en enkele aankopen zoals een druif, zwarte bes en tayberrie.
     

     

     
    In de loop en vanaf de MTFD heb ik nog wat kruiden verzameld die mee mogen, die hoop ik hier van de winter in leven te houden, eventueel tegen de muur van ons huis. Selderij, kuif lavendel, laurier, tijm, rozemarijn, majoraan, lavas, bieslook en peterselie. 
     

     
    De viooltjes zaaien zich straks vast wel uit. Een paar weken geleden heb ik in de super een bos selderij gekocht met wortels er nog aan die is redelijk aangeslagen. Hopelijk blijft ie ook in de pot buiten goed bij erge kou maar naar binnen in de schuur.
     

     
    En het eerste zaai werk is al gedaan. Deze Szechuanpeper. Dan moet er nog wat fijn grind op dat is de aanrader van @Brabantse Tuinprins..daarvoor moet ik even langs de begraafplaats denk ik🤔🤫.
     

     
    Jullie begrijpen dat we erg blij zijn dat we vooruit kunnen kijken en dat we erg nieuwsgierig zijn wat we kunnen gaan doen in een ons bosje!
     

     
     
     
     
     
  21. Tomaten

    Mijn tomaten zitten in potten en dat gaat heel best, het zijn natuurlijk mini tomaten en een enkele grote. 
    De mini tomaten die ik van @redzebra heb doen het goed, vooral de minibel rood en de Tiny tiger. Er zal genoeg zon komen want helaas is de Zuid-Oost boom aan t eind van mijn tuintje dood, zie boven.
     
    Mijn kruiden in potten groeien goed, ik heb een kleine kruidenpottentuin staan. En 1 x twee planten zwarte pepertjes. 
    Enfin het is niet veel, maar veel meer dan niks.
     
     

     

     

     

     
    De drie balkonstarren van @henkg willen niet echt. Ze zijn al even geleden verpot, ik spreek ze iedere dag opbeurend toe. Misschien willen ze liever een balkon dan een muurtje onder een dode boom. We geven ze nog niet op!
     


    Ik heb zelfs een huis insect in de tuin, een hommel ging hier steeds naar binnen, en nu is het deurtje dichtgemetseld…
     

     
  22. Verhuisd naar Gelderland!

    Verhuisd dus enkele weken geleden van mijn landgoed naar een huurappartement. Met tuin dat wel, een tuin die onderhouden wordt op contract dus het is niet de bedoeling dat ik er wat in doe..behalve erin zitten of liggen. Ik heb aan mijn woonkamerraam een soort plantsoen perkje met alleen maar Nepeta en van dat stijvige gras erin. Ik heb dat al gekraakt door het planten van drie uitgelopen uien.


     

     
    De kruiden die ik zo fijn op de mtfd van medetuiniers heb gekregen zijn buiten afgehard en gisteren ook verpot. Ik moet er een plekje voor zoeken vanwaar ik ze niet iedere keer hoef te verslepen als de maaier op donderdag op zijn veel te grote maaitractor langs komt scheuren:
     


     
    Hij was not amused dat hij het hele gazon niet kon doen..dus a.s. donderdag zorg ik dat hij uit zijn dak kan gaan op mijn grote gasveld


     
    De kruidjes dus in grote potten gezet met behulp van champost, cadeau van Redzebra. Ik had het nog nooit gehad!
     

     
    De Jiaogulan was mooi bijgekomen in de kas van Jorieke samen met andere planten.
     

     
     
    Kijk zo staan de meeste kruiden nu, de kleinere staan nog op het tafeltje. Nu maar hopen dat er geen slakken zijn. De tomaten en de zaailingen basilicum e.d. Staan nog lekker warm binnen.
     

     
     
    Last maar zeker niet least! Op deze foto staat mijn huisje ook. We wonnen echt aan de rand van een prachtig bos en met enkele minuten sta ik tussen de enorme beuken (beuken zaailingen als uitgelichte foto) en de uit volle borst lentezingende geveerde vriendjes. Ook dat is een cadeautje!
     

     

  23. Januari

    Een snelle update met vooral wat foto’s in de kas genomen. Verbaasd was ik, de temperatuur in de kas is -6.9 geweest en de meeste planten leefden nog, zelfs enkel kleine OI Kers zaailingen die toch eigenlijk niet tegen de vorst kunnen. Er is in de kas een duidelijk verschil tussen lucht  temperatuur en die van de grond, die zich bij mij dan ook nog op plusminus 50 cm bevind. Ik ben wel blij, de sla leefde nog en er is groeiende postelein! Merci @Jorieke123.
     

     

     

     
    Buiten zat de regenmeter zo vol er kon geen drup meer bij, ver over de 100 l/m2 van 10 december tot 10 januari. In de tuin een mooi bed waar de rode sla volledig was weggevroren en daardoor langs de randen alweer ruimte voor postelein.  
     

     
    De nine star was zo mooi,,ik vermoed dat er weinig stronken aan deze kool komt à.s. Voorjaar..-12/14 is teveel voor deze plant.
     

     
    De beek stroomt wel weer fijn!
     

     
    Enne zouden de vogels al die tijd geen honger hebben gehad? Ik snap er niks van
     

     
    Om mee te eindigen, bevroren Robertskruid, tenminste ik denk dat de plant door de vorst deze mooi kleur heeft gekregen.
     


  24. Moestuin in de vreemde

    Ik ben dan ook zelf niet thuis, daar zorgen anderen voor mijn ijskoude tuin. Hier in de regio Valencia mag ik op een huis en poes passen. De moestuin is klein, de grote tuin is hier in aanleg met perziken, citrusvruchten, granaatappels etc. Verder cactussen allerlei bloeiende struiken zoals jasmijn, bougainville in vele kleuren, mimosa en andere bloeiende struiken waar ik de naam niet van weet. vooral de bougainville vind ik geweldig wat een kleurenpracht! 
     
    in de moestuin groeien nu aardappels tuinbonen sla knofloken uien en kruiden, niet veel. Sla en aardappels kan ik oogsten als ik wil, ik doe het niet, ik vind dat de moestuin vrouw ze zelf ook nog kan eten als ze terug is. Vandaag zag ik onderweg al bloeiende tuinbonen’ verder zie ik enorm veel artisjokken in de moestuinen. Ik heb trouwens nog niet veel moestuinen gezien..sinaasappel bomen des te meer! Ik heb een verzoek gestuurd aan Crowdfarming om een van hun boeren die hier vlakbij zitten te bezoeken, nog geen antwoord gehad.
     
    Enfin, volgend jaar weer een update van eigen tuin.
     

     

     

     

     

     
     
     
     

  25. 1 December tijd voor sla

    Ik schrijf tijd..maar neem op dit moment helemaal geen tijd voor de tuin..al even niet. Wegens sterfgeval gesloten zeg maar. Lie en ik hebben ons gegroepeerd rond de warme kachel en maken plannen voor vertrek naar warmere oorden. Normaliter geen probleem want in december is er dus niks meer te doen in de tuin..een beetje opruimen en uit trekken wat bevroren is. Niets is minder waar zoals ik ook al in de klaagbaak heb aangegeven. 
    De tuin bedankt me voor de aandacht door overal sla op te laten komen, nou, bijna overal, alleen op de lasagna niet. Zelfs de Keyhole, die toch met dik stro bedenkt was dit jaar heeft op het aan stro ontsnapte stuk een jas van sla aan.
    Ook de paadjes vol met sla, en met onkruid dat al veel in de bloei staat. De mest die we een maand geleden op 2 bedden in de tuin hebben gegooid ( paardenmest van een bevriend paard) staat vol met gras en ..tja,mhet lijkt iets brassica achtigs. Rucola is het niet, maar er stond zoveel in de bloei in het najaar. En misschien heb ik zelf ook wel enthousiast met planten vol met zaden lopen rondzwieren. Daar heb ik behalve aan het enthousiast  slaplantenzwieren weinig aktieve herinneringen aan. Oost Indische kers, borage, mosterd blad goudsbloem en juffertje in het groen (o.a.)   komt overal op. De oerprei en de olifanten die we op 12 oktober hebben geplant en staan er al stoer bij..laat de winter maar komen stralen ze uit. De Nieuw Zeelandse spinazie geniet ook van dit weer, groeit geweldig! Zodra er zon is dartelen er nog steeds bijtjes en  koolwitjes door t groen.
     
    Enfin bekijk de foto’s en geniet van al het groen:
     

     

     

     

     

     

     

     

     
     
     

     
     

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.