Jump to content
  • entries
    284
  • comments
    581
  • views
    25,848

Nog te oogsten, eenjarig; vast; wijndruiven


henkg

28,869 views

De allerlaatste Cayenne pepers

Herfstprei, is nu nog klein

Pompoen butternut, nog niet gekeken onder het bladerdek

 

Knolselderij, die gaat perfect, nog wel. Nog 21 stuks te gaan:

2018082518384860321535225443.jpg

 

Winterpeen, nog erg klein

2018082518393400152891535225441.jpg

 

Habanero pepers (de laatsten moeten nog even afrijpen aan de plantjes):

2018082518310220231535225444.jpg

Met deze erbij nu 250 gram in de vriezer, dat zal wel 400 gram gaan worden. Veel meer dan genoeg voor sambal en hot sauce.

 

Meerjarig / vast:

De herfstframbozen geven de laatste vruchten.

Goudreinet: pluk: nog niet getest

Elstar, pitjes zijn al donker, pluk over een a twee weken

2018082518351996581535225690.jpg

 

Gieser Wildeman, pitjes zijn nog vrijwel ongekleurd, pluk over minstens een week of drie

2018082518344422521535225692.jpg

 

En natuurlijk de wijndruiven. Zonet weer even een aantal Brix metingen gedaan, gemiddelden:

Rondo: 19,1 Brix, geeft 10,7 % alcohol. Daar hoeft dus nu al nauwelijks suiker bij.

Cabernet cortis: 19,0 Brix, geeft 10,7 % alcohol. Idem.

Pinotin: 14,0 Brix, geeft 7,2 % alcohol. Moet nog wel even.

Oogstzakjes heb ik liggen, maar nog niet toegepast, want geen wespen of vliegen in de buurt. Afdekken tegen de spreeuwen is ook (nog!) niet nodig.

 

Handig hoor, een refractometer. Proeven op zoetheid is namelijk niet objectief (voor directe consumptie maakt dat niet echt uit: lekker is lekker). Voor wijnmaken wil je wel weten hoeveel suiker er in zit. Daarmee weet je of en hoeveel suiker erbij moet voor een wijn van b.v. 12%.

 

Meten met een hydrometer (een "dobber" met schaalverdeling) kost je per keer meten ruim 100 ml sap, meten met een refractometer slechts twee druppeltjes per keer.

Zoiets zie je dan, met een refractometer (foto genomen met mijn smartphone):

2018082518523100146051535225801.jpg

Deze meting: Brix 21,0. M.b.v. een tabel kun je de Brix waarde converteren naar SG, Oechle, suikergehalte, en het percentage te verwachten alcohol.

 

De Rondo en de Cabernet cortis ga ik komende week plukken, afhankelijk van het weer.

De Pinotin pas over een week of twee (of vier?). Die gaat er trouwens uit: late rijping, vrij weinig opbrengst, niet heel bijzondere smaak. Wordt vervangen door Rondo en Cabernet cortis.

 

En dan is het dus tijd voor het maken van wijn. Van die druiven, dat moet direct na de pluk.

Maar ook van appels (nog te plukken), en van bramen (daarvan ligt ongeveer 6 kilo in de vriezer). Beide hebben geen haast.

 

Verder wordt het tijd om “mijn” externe teelt in de gaten te houden.

De zure appels van buren (voor appelwijn).

De te rapen aardappelen, en uien.

Uien: ik heb toch nog een veldje van 6 hectare met uien gespot. Gelukkig maar, want ik heb al een bestelling van forumlid A. binnen.

Aardappelen: Daarvan staan er dit jaar heel veel. Jammer dat de boeren er geen bordje bij zetten, met het ras, en de precieze datum en tijd van rooien.

Dus goed de omgeving in de gaten houden, en ook het weer: als het binnenkort weer een paar dagen droog geweest is, dan zal het zo langzamerhand wel los gaan.

 

Groet, ook van Arie:

2018082318235953701535225693.jpg

 

O ja. De afgelopen 24 uur in totaal ongeveer 40 mm regen gehad, en er komt nog wel wat meer. Eindelijk.

3 Comments


Recommended Comments

Prachtig!

Die knolselderij ook! Waarom lukt dat bij jou zo goed?

Zelf gezaaid dit seizoen, ging goed, planten zien er ook goed uit....maar er staat alleen groen boven de grond....en niet zo'n leuk bolletje!

Ach...kan niet alles hebben.

 

Oja, en ik wil ook mee aardappls en uien rapen......lijkt me nou zooooo leuk!

Edited by henkg
Link to comment

Hier het zelfde Jootje ook mijn knolselder heeft geen zin die ik van Henk had niet maar ook de plantjes die ik gekocht heb niet.

Volgend jaar ga ik ze eerst eens wat verder opkweken in een potje.

In alle jaren dat ik een moestuin heb is het mij pas een keer goed gelukt om mooie knollen te krijgen. En ik zou al blij zijn met een of twee van die dingen.

Link to comment

En ook hier de reaktie over de knolselderijen..(alhoewel dit jaar ze het beste gaan van alle afgelopen jaren)..Het zal toch wel wat met grond en vocht te maken hebben. Voordat die van mij zo groot zijn als die jij nu laat zien is het seizoen al ten einde.

Hij smaakte prima trouwens!!

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...