Ga naar inhoud

Zure pruim (can erik/persian sour plum)


Aanbevolen berichten

Geplaatst:

Hallo,

 

Heel lang geleden had mijn buurvrouw  een pruimenboom in haar tuin, ze plukte de onrijpe groene zure pruimen en deelde dat uit. Het was heel lekker (als je van zuur hield). In de turkse winkel zie ik ze weleens verschijnen onder de naam "can erik".

Weet iemand waar ik zo'n boom kan kopen?

 

Mvg,

 

255407690_613y871EEL._AC_SL1376_.thumb.jpg.e81c9e68f1220114e8926e4b21ee887b.jpg

Geplaatst:

Even zitten zoeken, het zou gaan om de Prunus cerasifera, a.k.a. myrobalan of kroosjespruim/kerspruim.

DE kenner op dat gebied is Thijs Banken in Boven-Leeuwen. Verkoopt ook bomen.

  • Like 1
Geplaatst:

Wikipedia biedt hulp. https://en.wiktionary.org/wiki/can_eriği

 

Kroosjes/mirabellen/myrobalans zijn allemaal woorden voor hetzelfde en ze worden door elkaar gebruikt. Soms is dan de myrobalan de wildere vorm en meestal ook bekend als onderstam voor nauw verwante Europese pruimen, waarvan de meeste rassen o.a. uit kroosjes zijn gekweekt. Het is een verzamelnaam voor heel veel verschillende varieteiten. Kan zowel een wilde soort zijn als een hele goede gekweekte...er zijn zelfs officiele rassen. De smaak kan enorm verschillen per boom: zuur/zoet/bitter/wrang/mals/droog/sappig....het ligt er maar aan. De smaak kan zijn erg vies tot heerljk en alles ertussenin, Alle kleuren vruchten (rood, paars, groen, geel, oranje, wit) en mengvormen daarvan zijn mogelijk.

 

Wat ik hiermee wil zeggen:

a. Kroosjes vind ik pruimen die heel erg de moeite waard kunnen zijn.

b. Er zijn heel veel verschillende kroosjes....als je ze om de vruchten wilt, kies dan een goede en zeker niet de eerste de beste.

c. Als je specifieke die Turkse zoekt, ga dan bij Turkse mensen te rade en/of stek (gaat vaak goed!), zaai (meestal zelfbestuivend, een zaailing van een hele lekkere is vaak gelijkwaardig aan de ouder) of ent (voordeel is dat je veel sneller fruit hebt en 100% zeker hetzelfde hebt als de ouderboom) daarvan.

d. Het gebruik om de vruchten onrijp te eten en dat ze dan al lekker zouden zijn, verwondert me. Ik zou daarvan meer willen weten. Maar onrijpe kroosjes, ook van goed smakende variteiten, zijn over het algemeen nog on-eetbaar. Dat deze Turkse "Can eric" wel lekker is, is zeker iets dat ik een ergens graag zou willen proeven en leren kennen. 

 

 

  • Like 1

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:

Bij mijn weten is Prunus cerasifera niet of zeer slecht zelfbestuivend en moet je meerdere genetisch verschillende planten in de buurt van elkaar hebben staan om vruchten te krijgen. Er zou wel een zelfbestuivende soort zijn ('Hollywood' a.k.a. 'Trailblazer') maar ik meen ooit gelezen te hebben dat dit geen zuivere cerasifera is maar een kruising is met Prunus salicina.

Geplaatst:

@weknow Allereerst enorm bedankt voor je uitgebreide uitleg. Het tegenstrijdige is dat men over prunus cerasifera spreekt en dan een andere keer over prunus domestica subsp. Italica. Ik vind geen eenduidig antwoord, jammer genoeg kan ik geen Turks (anders had ik het wel in het turks opgezocht). Uitstekende tip om bij de Turkse mensen te kijken voor een stekje (tot nu toe alleen om de soort gevraagd, maar daar hadden ze geen idee van). Mocht ik ooit in het bezit komen van dat boom, dan zal ik je zeker een zakje met "can erik" opsturen ;)  Ze zijn zuur!

 

@Inloggevens kwijt Oh, dat is een heel interessant punt! Ik dacht dat deze soort zelfbestuivend waren (ik herinner me vaag dat het 1 boom was in haar tuin). Bedankt, ik zal er zeker verder naar vragen!

Geplaatst:
15 minuten geleden, Inloggevens kwijt zei:

Bij mijn weten is Prunus cerasifera niet of zeer slecht zelfbestuivend en moet je meerdere genetisch verschillende planten in de buurt van elkaar hebben staan om vruchten te krijgen. Er zou wel een zelfbestuivende soort zijn ('Hollywood' a.k.a. 'Trailblazer') maar ik meen ooit gelezen te hebben dat dit geen zuivere cerasifera is maar een kruising is met Prunus salicina.

 

3 uren geleden, marcelru zei:

Even zitten zoeken, het zou gaan om de Prunus cerasifera, a.k.a. myrobalan of kroosjespruim/kerspruim.

 

 

Misverstanden hier!!!

 

Kroosjespruim of myrobalan is heel vaak NIET Prunus cerasifera, maar Prunus domestica spp. insititia. Uit de Latijnse naam blijkt al de nauwe verwantschap met de gewone Europese pruim ofwel Prunus domestica.

 

De term `kerspruim` is enorm verwarrend en kan slaan op  geheel verschillende Prunussen. Een Nederlandse plantkundig fantasiewoord als dit zal heel vaak onduidelijkheid en misverstanden geven. In de volksmond is kerspruim een verzamelwoord voor allerlei kleine pruimachtige soorten. De volgende soorten worden in ieder geval al soms kerspruim genoemd als je over Prunus leest  en ik denk nog wel een paar. 

 

1. Kroosjes, mirabellen (woord is afgeleid van myrobalan!) of andere kleine gewone pruimen...dus Prunus domestica (evt. een oorspronkelijkere subspecies institia als toevoeging)

2. Prunus ceracifera. Bij ons bijna altijd een roodbladige meest sierplant, verwant aan pruimen waarvan de kleine rode vruchtjes lijken op dieprode kersen.   "Hollywood" is daarvan de meest gangbare. Myrobalan werd vaak gebruikt als onderstam voor pruimen. Andere soorten Prunus ceracifera zijn nauwelijks bekend.

3. Prunus augustifolia uit USA

4. Een roodbladige zandkers uit USA.

5 Prunus tomentosa.

 

Dimitri van Kwekerij de Zoetewei is meestal heel zorgvuldig in zijn naamgeving en informatie. Toch om het nog wat ingewikkelder te maken, zie je dat op zijn website sommige mirabellen als Prunus insititia worden aangeduid, andere als Prunus ceracifera en zelfs een als Prunus domesticum spp syriaca. Wil de echte mirabel of kerspruim opstaan? 

http://www.kwekerijdezoetewei.be/Fruit_pruim.php

 

Er staat (zie dezelfde link) ook een Mirabel de Zoetewei...een  pruimenboom met kleine vruchten die is aangetroffen in de oorspronkelijke kwekerij die Dimitri overnam...dat is geen officiele rasnaam overigens......waarvan hij zegt dat dit ook de vrucht is die in Turkije onrijp als Can eric wordt gebruikt. 

Kortom: Hoe meer ik lees en te weten kom...hoe onduidelijker het allemaal wordt. Verwarring over de Nederlandse namen. Geen enkele duidelijkheid meer over de Latijnse namen. 

 

Enfin....Hollywood, diverse ras-kroosjes (ook 2 die de Batterijen verkoopt), Mirabel de Zoetewei, diverse lekkere in het wild aangetroffen kroosjes/mirabellen met lekkere vruchten en nog het een en ander staan in mijn tuin en ik zal zeker ook eens proberen te proeven wat in Turkije als delicatesse  Can Eric wordt beschouwd. 

 

Hier nog een link naar een interessant artikel uit het blad van de Noordelijke Pomologische Vereniging over specifiek kroosjespruimen, voor wie zich nog verder wil verdiepen. Zo kwam ik bij de Batterijen uit, die de allerbeste rassen van deze liefhebber in de verkoop opnam. https://edepot.wur.nl/514499

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:
52 minuten geleden, Jack T zei:

Mocht ik ooit in het bezit komen van dat boom, dan zal ik je zeker een zakje met "can erik" opsturen ;)  Ze zijn zuur!

Ha,ha...wie weet ben ik je voor. Want ik heb het een en ander al staan, meestal als jonge bomen nog, aan soorten die het zouden kunnen zijn...zo gauw er fruit aankomt mogen anderen zeker meeproeven. Ik vergeet zoiets misschien....mag er hier gerust aan herinnerd worden!! (Maar lekkere kroosjes...rijpe en wellicht ook wat onrijpe als die zouden bevallen....en er meer kennis over opdoen zijn voor mij de belangrijkste reden om al die bomen te verzamelen en opkweken). 

 

Maar wie weet komt er hier nog meer ervaring met bomen en input op het forum. 🖐️😁👍

  • Like 1

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:

d. Het gebruik om de vruchten onrijp te eten en dat ze dan al lekker zouden zijn, verwondert me. Ik zou daarvan meer willen weten. Maar onrijpe kroosjes, ook van goed smakende variteiten, zijn over het algemeen nog on-eetbaar. Dat deze Turkse "Can eric" wel lekker is, is zeker iets dat ik een ergens graag zou willen proeven en leren kennen. 
 


Heel normaal in de Turkse keuken om onrijp fruit te eten. Onrijpe amandelen, met schil en al die dan nog groen en zacht zijn. Zo uit de hand, of bv ingemaakt. Je kunt in het seizoen altijd netjes met onrijpe amandelen kopen. Voor abrikozen en pruimen geldt dat ook. Onrijp fruit wat je eet, noem je çağla en in het geval van pruimen, can eriği. Abrikozen kun je niet altijd kopen in Bl. Amandelen en pruimen zijn er wel altijd. Je moet er van houden denk ik.
  • Like 1
Geplaatst:

@weknow Gelukzak!! Bedankt voor de verheldering, als leek was ik echt verdwaald. Ik hoop dat je de juiste soort hebt en dat je het volgend jaar kan proberen.

 

@Mellie Van de onrijpe amandelen had ik gehoord (maar nog niet tegengekomen). Maar van de onrijpe abrikozen heb ik niet eerder gehoord. Zeer interessant, ik ga zeker eens bij de turkse winkel navraag doen naar "çağla". En anders wordt het een vakantietrip naar Turkije boeken :D Bedankt!!!

  • Like 1
Geplaatst:
13 uren geleden, weknow zei:

Prunus tomentosa.

 

Prunus tomentosa heb ik nog nooit myrobalaan of kroosjespruim genoemd zien worden. Staat bekend als 'Nankingkers' en ook wel 'Koreaanse kers'.

 

13 uren geleden, weknow zei:

. Prunus ceracifera. Bij ons bijna altijd een roodbladige meest sierplant, verwant aan pruimen waarvan de kleine rode vruchtjes lijken op dieprode kersen.   "Hollywood" is daarvan de meest gangbare. Myrobalan werd vaak gebruikt als onderstam voor pruimen. Andere soorten Prunus ceracifera zijn nauwelijks bekend.

 

Bij ons de meest aangeplante cultivar is Prunus cerasifera 'Nigra'. Deze soort maakt nauwelijks vruchten aan ook al zijn er aanbieders die deze soort aanbieden als 'vruchtboom'. Een andere roodbladige cultivar is 'Pissardii. De gewone groenbladige variant kom je bij ons heel af en toe tegen maar vind je vaker bij Duitse en Oost-Europese aanbieders.

 

In Oost- en Zuidoost Europa is Prunus cerasifera algemeen bekend als Myrobalan. Ik heb van een kenner in Slowakije zaden gekregen van goed smakende rode en gele Prunus cerasifera's  en ben die nu aan het opkweken. Hij duidt die uitdrukkelijk aan als Prunus cerasifera en niet als Prunus domestica spp. insititia. De zaden zijn ook kleiner als die van Prunus domestica spp. insititia.

 

Vroeger werd Prunus cerasifera in NL wel gebruikt als onderstam van pruimen omdat die GEEN uitlopers gaf. Prunus cerasifera als onderstam geeft echter hogere bomen dus minder aantrekkelijk voor de pluk.

 

In het boek "Enzyklopädie der Wildobst- und seltenen Obstarten" van Helmut Pirc wordt een apart hoofdstuk besteedt aan Prunus cerasifera en wordt ook het gebruik als 'Can Eric' genoemd. Helaas heb ik dit boek uitgeleend anders zou ik hier nu uit kunnen citeren. Helmut Pirc vind ik een zeer betrouwbare bron, betrouwbaarder dan Dimitri van De Zoetewei. Helmut Pirc is 30 jaar lang werkzaam geweest bij de Höheren Bundeslehr- und Forschungsanstalt für Gartenbau in Wenen. Genoemde encyclopedie is een absolute aanrader want zeer veel degelijke informatie en onmisbaar voor iedereen die geïnteresseerd is in 'wildfruit' zoals Cornus mas, Aronia, Actinidia, etc. Wel in het Duits geschreven.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Geplaatst: (aangepast)

@Inloggevens kwijt Wat een hoop kennis... enorm bedankt voor het delen. Ik zal eens zeker Helmut Pirc checken. :D Is zijn werk toevallig naar Nederlands of Engels vertaald (of ken je toevallig een Engelstalige boek? Mijn Duits is jammergenoeg niet op niveau).

 

@marcelru Nogmaals bedankt, ik heb met Thijs Banken voor volgend jaar afgesproken om een paar soorten te gaan proeven en dan de "juiste" soort te kiezen. (Superblij)

aangepast door Jack T
Geplaatst: (aangepast)
On 10/12/2022 at 6:28 PM, weknow said:

de belangrijkste reden om al die bomen te verzamelen en opkweken

Even off-topic: Heb je ook oude (Zeeuwse) kersenrassen toevallig (Prunus avium, Prunus cerasus)?

aangepast door marcelru
  • Like 1
Geplaatst: (aangepast)

 

1 uur geleden, marcelru zei:

Heb je ook oude (Zeeuwse) kersenrassen toevallig (Prunus avium, Prunus cerasus)?

 

Neen, niet echt. Ik heb een kleine verzameling gele/witte kersen en enkele zure kersen, rassen die weinig ziektegevoelig zouden zijn...daar wil ik er nog enkele van bijzetten. Ik ben in Limburg tussen de kersen opgegroeid...eet er graag wat....maar bomen worden me te groot en ik heb geen zin om alles met kooien of netten te moeten beschermen. Specifiek Zeeuwse rassen ken ik ook niet...zou niet weten of die echt bestaan....  En nu weer on topic 😉!

 

Er is een krieken = zure kersen-ras dat ik heel graag zou te pakken krijgen...dat komt uit Vlaanderen en heet Pater Stefaan. 

aangepast door weknow
  • Like 1

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:
12 uren geleden, Inloggevens kwijt zei:

In het boek "Enzyklopädie der Wildobst- und seltenen Obstarten" van Helmut Pirc wordt een apart hoofdstuk besteedt aan Prunus cerasifera en wordt ook het gebruik als 'Can Eric' genoemd. Helaas heb ik dit boek uitgeleend anders zou ik hier nu uit kunnen citeren.

 

Eigenlijk vind ik de naamgeving maar beperkt interessant. Het ging er om dat Jack T. op zoek is naar die lekkere zure pruim en ons op het forum vroeg om mee te denken en zoeken waar die te vinden zou kunnen zijn. Er kwam een hele grote groep pruimachtigen naar voren waar de soort die JackT zoekt bij zou kunnen zitten. In die hele groep met van alles en nog wat zitten soorten die verschillend ingedeeld kunnen worden. Ik constateerde dat er dus verwarring en onduidelijkheid bestaat over wat precies wat is toen ik me er verder in verdiepte. Dat jij alles P.cerasifera wil noemen omdat een Duitse auteur dat ook zou doen....prima...dat is een heel specialistische wetenschappelijke discussie die ik niet aanga omdat ik daar echt niet de kennis voor heb en die hier ook niet zo terzake doet. 

 

Ook auteurs en kenners of deskundigen zijn het blijkbaar niet altijd met elkaar eens over indelingen ....meer heb ik nooit beweerd. Dat merk ik al gauw als ik me de pruimachtige fruitbomen die ik heb probeer te verdiepen.

 

Jouw belangstelling is misschien iets anders...uit boeken citeren, deskundigen kunnen noemen...daar ben ik niet zo mee bezig...ik vreet  alle mogelijke informatie die ik maar tegenkom om er zelf echt in te duiken, om dingen die ik heb of ken te begrijpen en kunnen doorzien. Ben eigenwijs ook en neem niet zo maar alles aan...wil het allemaal ook zelf onderzoeken. Maar als het om logisch redeneren gaat gebruik je een ongeldig argument door naar een deskundige te verwijzen die het allemaal zo goed zou weten...dat noemt een gezagsargument en telt niet in een goede redenering....de grootste deskundige heeft gelijk waar wat hij zegt klopt en niet omdat hij deskundig gevonden wordt! Want ook zeer deskundigen kunnen niet alles weten en kunnen zich vergissen. Twijfelen over wat we zeker denken te weten is ook een essentieel deel van meer kennis vergaren. Het gaat altijd om de onderbouwing die wordt gebruikt...als mijnheer Pirc met goede argumenten, die mij kunnen overtuigen, laat zien waarom er geen verwarring over dat alle kroosjes altijd P. cerasifera zijn mogelijk is, ben ik om...dan neem ik dat graag van hem aan of van jou als jij dezelfde goede argmenten zou gebruiken.  Tot hier zie ik dat kroosjes en myrobalans verschillend worden ingedeeld in allerlei  bronnen ....ik heb niet de deskundigheid (verre van) om dat te beslechten en blijf bij dus mijn constatering dat er  onduidelijk is over de naamgeving en daarmee dus over de boom die JackT hoopt te vinden.  Als ik dit topic zo overzie zie ik dat JackT al heel veel verder is met zijn vraag...ookal weten we niet precies welke Prunus het nu is en of dat een P cerasifera of P. domestica of....is. En ik heb zelf ook al van alles opgestoken over Turks zuur fruit dat ik niet wist. Leuk!

 

Een interessant  boek zal ik zeker op mijn - nog vrij hoge - leesstapel leggen en - uit interesse - graag eens nader bekijken. Bedankt voor die tip van de Duitstalige encyclopedie. Het leuke nieuws is dat  iedereen dat boek zo kan downloaden en lezen. En wel gratis. Net als een heel aantal andere goede boeken over bijvoorbeeld fruit en talrijke andere onderwerpen op de site van Zlibrary. Je moet je er wel registeren. Hier is de link: https://b-ok.cc/s/Enzyklopädie der Wildobst- und seltenen Obstarten. Ik zal zeker eens met belangstelling bekijken wat Helmut Pirc te vertellen heeft! 

 

 

  • Like 1

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:

@weknow Pater Stefaan wordt verkocht door https://www.planten-debock.be/.
Toevallig heb ik vorige week daar een kriekenboom gekocht, "Neskora". Zowel Neskora als Pater Stefaan komen van de Noordkriek (volgens de uitleg van de kwekerij), PS zou monilla bestendig zijn, en Neskora zou ziekteresistent zijn (heeft mij niet kunnen vertellen tegen welke ziekte allemaal). Jammergenoeg heeft de kwekerij mij  ookgeen extra info kunnen verschaffen over deze soorten en wat de verschillen tussen deze twee soorten zijn, heb dan maar voor de Neskora gekozen (in de hoop dat het breder ziekteresistent is).

Geplaatst:
9 uren geleden, weknow zei:

 

Een interessant  boek zal ik zeker op mijn - nog vrij hoge - leesstapel leggen en - uit interesse - graag eens nader bekijken. Bedankt voor die tip van de Duitstalige encyclopedie. Het leuke nieuws is dat  iedereen dat boek zo kan downloaden en lezen. En wel gratis. Net als een heel aantal andere goede boeken over bijvoorbeeld fruit en talrijke andere onderwerpen op de site van Zlibrary. Je moet je er wel registeren. Hier is de link: https://b-ok.cc/s/Enzyklopädie der Wildobst- und seltenen Obstarten. Ik zal zeker eens met belangstelling bekijken wat Helmut Pirc te vertellen heeft! 

 

 

 

 

Is dit wel legaal? Het boek is nog steeds gewoon verkrijgbaar (voor €39,90) dus vermoedelijk gaat het hier om piraterij. Ik zou het niet downloaden. Je moet je registreren dus waarschijnlijk is je spambox binnen de kortste keren vol ...

 

 

Quote

Jouw belangstelling is misschien iets anders...uit boeken citeren, deskundigen kunnen noemen...daar ben ik niet zo mee bezig...ik vreet  alle mogelijke informatie die ik maar tegenkom om er zelf echt in te duiken, om dingen die ik heb of ken te begrijpen en kunnen doorzien.

 

Als je goed had gelezen had je misschien bemerkt (ook aan mijn andere bijdragen aan dit forum) dat mijn kennis vooral komt door dagelijks beroepsmatig met planten bezig te zijn. Fruitplanten zijn een soort hobby van mij. Daarom heb ik 2 jaar geleden ook Prunus cerasifera gezaaid van iemand uit Slowakije om te kijken wat dat oplevert. Mijn positie is dat je vooral over planten leert door er mee bezig te zijn, sommige dingen leer je niet of onvoldoende uit boeken of van het internet. Dit gezegd hebbende neemt het niet weg dat er zeer goede boeken en websites zijn waar je prima informatie vandaan kunt halen. Een zo'n boek is de encyclopedie van Helmut Pirc.

Geplaatst:
10 uren geleden, Inloggevens kwijt zei:

Daarom heb ik 2 jaar geleden ook Prunus cerasifera gezaaid van iemand uit Slowakije om te kijken wat dat oplevert.

Leuk! Dat deed en doe ik ook vaker. Goede, lekkere kroosjes zaaien. Helaas duurt het veel langer voordat gezaaide bomen vrucht dragen, dan wanneer je ze kunt enten. De groeiremming van een zwakke onderstam levert nog sneller bloei en fruit. Daarnaast is opschot, dat kroosjes vaak maken, of stekken ook een manier waarop je succesvol kunt vermeerderen, maar ook daarvan kan het lang durenvoordat er bloei komt.

 

De kroosjes die ik zie bij anderen of in plantsoenen e.d., vaak wilde of half-wilde (weinig onderhouden) bomen dragen ook - rijkelijk vaak - zonder dat er andere bestuivers in de buurt staan. Dus zeer waarschijnlijk toch zelfbestuivend in tegenstelling tot wat jij aangaf, denk ik.

 

11 uren geleden, Inloggevens kwijt zei:

Is dit wel legaal? Het boek is nog steeds gewoon verkrijgbaar (voor €39,90) dus vermoedelijk gaat het hier om piraterij. Ik zou het niet downloaden. Je moet je registreren dus waarschijnlijk is je spambox binnen de kortste keren vol ...

 

Heb je de FAQ's en achtergronden gelezen op Z-library? Dat lijkt me slimmer dan meteenuitgaan van dat het allemaal niet te vertrouwen zou zijn. 😉

 

Als ik het goed begrijp zijn de boeken en artikelen die hier op staan wetenschappelijke of populair wetenschappelijke uitgaven, bedoeld voor mensen die profesioneel, als student of als liefhebber kennis willen opdoen. Worden ze ook vaak door de uitgever of auteur hier geplaatst. Er is meldingsmogelijkheid als er sprake is van inbreuk op het auteursrecht. Ook is het aantal boeken dat je gratis mag downloaden beperkt en kun je - prijs op buitenlandse boeken is anders dan in Nederland geen vaste prijs! - een papieren boek kopen - of tegen betaling meer downloaden. 

Ik heb de afgelopen jaren een 20-tal boeken gedownload die me echt interesseerden....een daarna fysiek gekocht bij een boekhandel omdat ik het geregeld wil gebruiken - en ik denk nog nooit spam-mails of enige mail achteraf van Z-library ontvangen. 

 

Kortom voor zover ik het kan inschatten niks illegaals en niks vervelends. 

 

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:

Mijn kroosjes komen uit wortelopschot en staan sinds 2016, ze hebben dit jaar voor het eerst meer dan 1 vrucht oogst gegeven, en ik verwacht voor volgend jaar een betere opbrengst. 6-7 jaar heeft het geduurd. Het zijn mooie bomen dus ik vind het niet erg dat het lang duurt. Bovendien is er half juli al oogst. En ik weet niet of het door de vroege rijping komt, of door de zure schil, maar ik heb er geen fruitmot in gehad en in de Opal wel.

 

Voor zure pruimen kun je volgens mij alles wel gebruiken. In het Westerpark in Amsterdam staan wat pruimen cultivars, daar komt nooit een rijpe vrucht aan door het voortijdig oogsten. Ik heb het geproefd, een Turkse man bood mij een onrijpe pruim van die bomen aan maar het is niet mijn smaak. In Griekenland heb ik onrijpe abrikozen gegeten, dat vond ik ook niets. Ook te vroeg geplukte kroosjes van mijn boom vind ik minder lekker dan rijpe.

  • Like 1
Geplaatst:
12 uren geleden, weknow zei:

Heb je de FAQ's en achtergronden gelezen op Z-library? Dat lijkt me slimmer dan meteenuitgaan van dat het allemaal niet te vertrouwen zou zijn. 😉

 

Als ik het goed begrijp zijn de boeken en artikelen die hier op staan wetenschappelijke of populair wetenschappelijke uitgaven, bedoeld voor mensen die profesioneel, als student of als liefhebber kennis willen opdoen. Worden ze ook vaak door de uitgever of auteur hier geplaatst. Er is meldingsmogelijkheid als er sprake is van inbreuk op het auteursrecht. Ook is het aantal boeken dat je gratis mag downloaden beperkt en kun je - prijs op buitenlandse boeken is anders dan in Nederland geen vaste prijs! - een papieren boek kopen - of tegen betaling meer downloaden. 

Ik heb de afgelopen jaren een 20-tal boeken gedownload die me echt interesseerden....een daarna fysiek gekocht bij een boekhandel omdat ik het geregeld wil gebruiken - en ik denk nog nooit spam-mails of enige mail achteraf van Z-library ontvangen. 

 

Kortom voor zover ik het kan inschatten niks illegaals en niks vervelends. 

 

 

Ik vind het erg iffy. De Oostenrijkse uitgever heeft in 2020 nog een nieuwe druk uitgegeven en die zal hij gewoon willen verkopen. Ik denk dat veel boeken zonder medeweten van de uitgever op Z-library worden gezet en zolang die geen bezwaar maakt blijft het boek erop staan. Ik geloof niet dat de uitgever van Helmut Pirc toestemming heeft gegeven of zal geven om het boek via internet toegankelijk te maken.

 

 

Een belangrijk verschil tussen kroosjes en Prunus cerasifera/kerspruim is dat de laatste geen wortelopslag geeft. Heb je een 'kerspruim' die wortelopslag geeft dan is het geen 'kerspruim' / Prunus cerasifera maar een kroosjespruim c.s.

  • Like 1

Doe mee aan dit gesprek

Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.

Gast
Reageer op dit topic

×   Geplakt als verrijkte tekst.   Plak in plaats daarvan als platte tekst

  Er zijn maximaal 75 emoji toegestaan.

×   Je link werd automatisch ingevoegd.   Tonen als normale link

×   Je vorige inhoud werd hersteld.   Leeg de tekstverwerker

×   Je kunt afbeeldingen niet direct plakken. Upload of voeg afbeeldingen vanaf een URL in

×
×
  • Nieuwe aanmaken...