Ga naar inhoud

Zaaien van ui-achtigen (ui, prei, etc.)


Aanbevolen berichten

Geplaatst:
Plantuitjes zijn zoooooooveel makkelijker. Maar als je een apart soortje wilt, of dus een reuzenui, dan zal je wel moeten zaaien.

Inderdaad! Ik zaai vooral sla-uitjes, levert veel plezier op vind ik. Verder heb je nog geen zelfgezaaide uien gehad Jorieke?

We zijn allemaal kinderen van de Aarde  🌎

Geplaatst:

Waarom is dat eigenlijk dat er geen pootui van deze reuzenrassen bestaan ?

Ik zie de reden niet zo lijkt mij dat iederen van die reuzen wil als pootui ervan zou bestaan.

Players only love you when they're playing.

Geplaatst:

Ik denk dat dat met de bewaarbaarheid te maken heeft, plantuien zijn sowieso al minder lang houdbaar dan zaai-uien en daar komt dan bovenop dat de reuzenui uit zaad al maar heel kort te bewaren is. Daarnaast zal het voor de plantuientelers niet zo rendabel zijn als de rassen die ze ook aan de professionele telers kunnen verkopen. (door de korte bewaarbaarheid zullen zij nooit reuzenuien gaan telen natuurlijk!)

Even a broken clock is right twice a day

Geplaatst:

Zat net ff stukje te lezen op Diana's moestuinsite, maar toch nog best wel een gedoe hoor!

Even a broken clock is right twice a day

Geplaatst:

Nou als ze niet lang houdbaar zijn, dan ben ik nu tevrede met die solo's die worden ook groot en zijn dacht ik best vers te gebruiken ook ui smaak dus ik ga geen grote uien meer zaaien, prei trouwens ook niet, daar wordt je ook niet goed van zo langzaam dat gaat , geduld is mijn sterkste kant

Players only love you when they're playing.

Geplaatst:
Uien in het algemeen? Of vooral zo'n superui?

Zaaiuien in het algemeen:

Deze teelt is omslachtig maar ook heel moeilijk: in het eerste jaar zaai je deze uitjes, dicht op elkaar om te zorgen dat ze klein blijven.

De in juli geoogste uitjes moet je dan tot maart het volgende jaar heel koel (het liefst rond de 3-4 graden) bewaren. In maart het jaar erop kun je dan de plantuitjes uitplanten en valt de oogst rond juli. Als je de uitjes niet goed (koel en zonder temperatuursschommelingen) hebt bewaard is de kans zeer groot dat de uien al snel naar het planten doorschieten. Ook om die reden zijn alleen ronde gele uien geschikt voor deze teelt. En je ziet er amper nog zaden van: het is dus tijdrovend en moeilijk, en dat terwijl er bedrijven zijn die deel 1 al voor je gedaan hebben: het zaaien, oogsten en bewaren van plantuitjes

Edit: Excuus, ik moet naar bed, zit weer half te lezen, dit is de teelt van plantuitjes!

Even a broken clock is right twice a day

Geplaatst:

uien en prei is mij veel te lastig en langdurig...voor uien heb je zelfs 2 jaar nodig!?

nee, dan liever plantuien en kant en klare preiplantjes kopen...

 

misschien dat ik ooit nog eens zilveruitjes ga zaaien...ooit

Geplaatst:

Zelf prei zaaien is toch niet zo lastig, dat ging me altijd wel goed af. Maar dit jaar wilde ik dan voor het eerst uien zaaien, de reuzenui dan, de gewone uien: geel,rood en sjalot gaan lekker makkelijk als plantuien de grond in, daar ga ik niet voor lopen klooien!

Even a broken clock is right twice a day

Geplaatst:
uien en prei is mij veel te lastig en langdurig...voor uien heb je zelfs 2 jaar nodig!?

nee, dan liever plantuien en kant en klare preiplantjes kopen...

 

misschien dat ik ooit nog eens zilveruitjes ga zaaien...ooit

 

ik denk precies het zelfde en heb inderdaad voor aankomend jaar enkel zaadjes van zilver ui want die zijn echt te leuk denk ik om niet te doen.

Players only love you when they're playing.

Geplaatst:

Hebben jullie ervaring met stengelui ishikura? ik denk er over om deze in augustus te zaaien zodat ik in het voorjaar oogst .

Geplaatst:

Dit seizoen gingen mijn zaai uien heel goed. Gezaaid in potgrond in een minikasje (half open). Daarna uitgeplant in de volle grond. Afgezien van uitval door uienvlieg had ik echt mooie uien die goed bewaarden. Door dit succes ben ik enthousiast geworden en heb ik besloten volgend jaar veel meer uien te zaaien. Heb verschillende soorten zaad gekocht. Ik ben van plan het weer op dezelfde manier te doen, aangezien dit dus erg goed werkte. Het uitplanten is natuurlijk wel veel werk. Het grote voordeel is dat je geen onkruid hebt op deze manier.

Zaaien in de volle grond is gewoon erg lastig vanwege het onkruid. Ik had ter vergelijking ook twee rijtjes in de volle grond gezaaid. Redelijk dik gezaaid om later uit te dunnen. Dit ging ook wel, maar deze uien werden wel minder dik. Misschien dat de uitjes uit het kasje wat voorsprong hadden door de vruchtbare potgrond en meer warmte.

Geplaatst:

bij mij waren een deel van de zaaiuien ook heel goed gelukt en ander deel niet. Het deel wat goed gelukt was ging in een glasplatbak waar de grond verrijkt was met compost. 2 weken voor het zaaien heb ik daar patent kali aan toegevoegd. Daarna heb ik de uien in een natgemaakte richel (grote soort met een coating) netjes op afstand gezaait. De richel niet te diep maken en dicht gooien. Vervolgens glas erover zodat het een goede ontkiem temperatuur had. Vervolgens goed opgelet dat het niet uitdroogde. Duurde heel lang voor dat het opkwam dus tussen de rijen door goed onkruid gewied. Vervolgens toen ze opgekomen waren ( door de grote afstand) goed onkruid kunnen wieden. Naarmate het weer warmer werd het glas vervangen door insectengaas (de ikea soort in dit geval) De uien zijn goed blijven groeien en behoorlijk groot geworden. Ik was er zeer content mee. De uien buiten de glasplat bak die ik gewoon op een rijtje had gezaait zijn nauwlijks opgekomen en ook bijna niet gegroeit. Mini uitjes zegs maar qua formaat. Als je uien in de compost kweekt moet je wel afdekken met insecten gaas want dan zijn uien en wortelen extra gevoelig voor de ui en wortel vlieg. En oh ja naast de rijtjes uien stonden worteltjes en peterselie.

Geplaatst:
Ah, een hoopvol bericht Wanneer ben je begonnen met zaaien?

 

weet ik eigenlijk niet meer precies, maar het zal in maart geweest zijn

Doe mee aan dit gesprek

Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.

Gast
Reageer op dit topic

×   Geplakt als verrijkte tekst.   Plak in plaats daarvan als platte tekst

  Er zijn maximaal 75 emoji toegestaan.

×   Je link werd automatisch ingevoegd.   Tonen als normale link

×   Je vorige inhoud werd hersteld.   Leeg de tekstverwerker

×   Je kunt afbeeldingen niet direct plakken. Upload of voeg afbeeldingen vanaf een URL in

×
×
  • Nieuwe aanmaken...