Jump to content

welke vertakkingen tomatenplant verwijderen?


ketchup

Recommended Posts

Hallo,

Dit is mijn eerste jaar tomaten kweken, dus ik ben nog van alles aan het leren.

 

Ik heb gelezen dat je de vertakkingen die uit de oksels van de zij bladeren groeien moet weghalen (dieven), maar nu groeit er opeens aan de bovenkant van de plan, bijna samen met de gewone top van de plant een nieuwe "top" uit een oksel van een zijblad.

Dus nu heb ik opeens 2 toppen van de plant zeg maar. Deze extra top groeit veel sneller dan de andere zij vertakkingen, dus nu vraag ik me af: Moet ik deze ook weghalen, of is het de bedoeling dat de tomatenplant meerdere toppen krijgt om zo nog meer tomaten te krijgen?

 

zie foto waar de gewone top linksboven groeit en de extra top rechts beneden ervan.IMG322673271559464017.JPG

Link to comment
Share on other sites

IMG32267327155946401760441559464580.jpg

Links: hoofdtak, met links een blad

Rechts: blad

Midden: dief

Dieven doe je alleen bij stamtomaten. Een (één) dubbele hoofdtak hoeft geen probleem te zijn. Wel blijven opletten dat je een bloemtak niet voor een dief aanziet.

Bij struiktomaten dief je niet, of in ieder geval beduidend minder.

 

Meer:

Binnen het forum zoeken op 'tomaten dieven'

Zie ook: https://www.mooiemoestuin.nl/tomaten-dieven-3/

1120183653         2023_teeltlijst (.xlsx)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bedankt voor de reactie Henkg,

 

Ik weet niet of ik struik, of stamtomaat heb.

Het is de soort: zuckertraube.

 

Dus die vertakking op de foto is een extra bloemtak?

Bij 1 van mijn 2 tomatenplanten heb ik al 2 van die (blijkbaar) bloemtakken weggeknipt en daar is dus alleen de hoofd stam bloem tak nog over.

Is dat erg? Gaat die plant het nog leuk doen?

 

 

Nog een vraag: Hoe bind je een tomatenplant goed op? Welk materiaal gebruik je, zodat de stam niet beschadigd etc?

 

ps: ik zie nu pas dat u datgene waar mijn vraag over gaat als "dief" aanmerkte.

Die moet ik dus inderdaad weghalen?

Of.... als het om een stamtomaat gaat zou ik ervoor kunnen kiezen om er 1 van te laten uitgroeien en dan 2 bloemstammen krijg?

 

verwarrend allemaal.

Link to comment
Share on other sites

Zuckertraube is een stam kerstomaat. Een stamtomaat gaat de hoogte in. Dieven ontstaan in de oksels van bladeren; deze dieven kun je het best weghalen anders wordt de plant te breed. Henk geeft terecht aan dat de middelste cirkel een dief is; het rechter is idd. een blad. De rechter cirkel bevat dus geen bloemstengel. Wat je ook vaak ziet is dat de top van een plant zich splitst. Beide takken hebben een groeipunt; je hebt dan dus 2 toppen.

Deze gaan dan ook beide bloemen produceren. Je kunt - als je voldoende ruimte hebt - overwegen om beide bloemtakken te laten doorgroeien, dan krijg je aan 2 takken kerstomaatjes. Je moet dan wel beide toppen/bloemtakken gaan ondersteunen bij hun groei. Als je geen ruimte hebt om beide takken te laten doorgroeien, kun je 1 bloemtak weghalen. Je haalt dan het groeipunt eruit. Natuurlijk zorg je ervoor dat je de bloemetjes niet wegknipt, want die gaan nog tomaatjes vormen.

Je kunt de takken vastbinden aan bamboestokken, met hulp van buisband of clipsringen. Via hangende touwen kan het ook. Zoek maar even binnen het forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...