Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Elstar appelboom gekrulde bladeren

Featured Replies

Geplaatst:

Ik heb van de winter een halfstam Elstar appelboom gepoot van een jaar of drie oud.

In het begin leek het allemaal goed te gaan, blaadjes en bloesems ontluikten normaal.

Nu heb ik echter het probleem dat de bladeren zich niet verder willen openen en naar binnen gekruld blijven staan.

 

iMFYP94.jpg

 

zNVWTPL.jpg

 

Ik heb gezocht op het internet, maar kan het niet echt naar een ziekte o.i.d. terugbrengen.

Enige andere verklaring die ik kan bedenken, is dat de boom nog te weinig wortels (over) heeft, om de nieuwe aanzet aan bladeren en bloesems te voeden.

Zit ik daarmee in de goede richting, of?

Geplaatst:
  • Auteur

Hallo Harms,

 

Daar was ik ook al langsgekomen tijdens mijn zoektocht.

Echter als ik op Google afbeeldingen kijk, dan lijkt het niet op waar ik last van heb.

 

Ik heb zowel een foto van de bovenkant als van de onderkant van dezelfde bladeren geplaatst.

De onderkant van mijn bladeren heeft niet het beeld van de witziekte.

 

Uiteraard bedankt voor het meezoeken en denken.

Geplaatst:

Zitten er heel kleine luisjes (groen, zwart of grijs) aan de onderkant van de nieuwste bladeren van zo een groeitop?

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:
  • Auteur

Hallo Weknow,

 

Nee, ook niet.

Er hebben wel even kort luizen in de slechtste bladeren gezeten, maar die waren na een spuitbeurt weg en zijn niet meer terug gekomen.

Het lijkt wel dat de bladeren hoger in de boom er slechter uitzien (meer naar binnen gekruld) als lager in de boom.

Dit was vanwege de hoogte even wat makkelijker fotograferen.

Geplaatst:

Ik heb een sterk vermoeden dat deze Elstar appel een beginnend tekort heeft aan Kalium, het blad krult dan omhoog, vouwt zich niet mooi open.

 

Los een beetje (100 gr kalium) op in een emmer van 10 L water en giet vervolgens de boomspiegel, na een week moet je verschil gaan zien.

 

P.S dit verschijnsel doet zich ook vaak voor bij perzik/nectarines met een Kaligebrek.

Geplaatst:
  • Auteur

Ga ik dat eens proberen Persica, hartelijk dank.

Geplaatst:

Kan het niet gewoon vocht te kort zijn? Pas geplant volop in blad, prachtig weer, hangt vol met appels..........

Meer dan 180 rassen abrikozen, perziken en amandelen te koop .

De kleinste met de grootste keuze.

http://www.windindewilgen.nl

Geplaatst:
  • Auteur

Ik zat zelf in twijfel daarover, vandaar de vraag.

Overigens zijn de meeste bloesems uitgevallen en zijn er nog enkele over die nu tot vrucht aan het overgaan zijn.

 

Voor mij is dat uitvallen niet zo heel vreemd, ik heb dit ook wel meegemaakt met gewone bloeiende planten na verplaatsing.

  • 1 maand later ...
Geplaatst:
  • Auteur

Nog even een update hier.

Ik heb een maand geleden extra kalium gegeven .

De oude bladeren zijn tot nu toe onveranderd gebleven.

De paar nieuwe bladeren lijken er beter uit te zien.

Nu komt echter het vreemde, de boom is opnieuw in de bloei aan het gaan terwijl hij ook al kleine appels draagt???

Met m'n oude appel nog nooit meegemaakt.

Lijkt wel of deze een beetje de weg kwijt is.

Geplaatst:

Niks aan de hand Frans, ik heb het ook en meerdere mensen met een appelboom hebben dit verschijnsel, dit komt door het bizarre weer wat we gehad hebben, het valt onder de categorie, 'Stress"

Geplaatst:
  • Auteur

Ok bedankt, dat stelt weer wat gerust.

  • 9 maanden later ...
Geplaatst:
  • Auteur

Hierbij een update rondom de Elstar.

Wellicht handig voor mensen die de zoekfunctie gebruiken en hetzelfde probleem hebben.

 

De Elstar lijkt alle problemen te hebben overwonnen en laat een goede start van het seizoen zien;

 

IMAG300774961492422609.jpg

 

IMAG300855291492422610.jpg

 

Verleden jaar liet het gekrulde blad probleem zich het hele seizoen zien en daarbuiten beperkte de zetting van de bloesems zich in hoofdzaak aan de uiteinden van de takken.

 

Dit jaar ziet het blad er gewoon goed uit en zitten de bloesems mooi verspreid over de takken.

 

Persoonlijk neig ik toch qua oorzaak van het probleem van verleden jaar naar wat windindewilgen over de vocht huishouding aanhaalde.

De Appel was in de winter verplaatst, maar daarbij verlies je toch een deel van het wortelgestel.

Het is dus heel goed mogelijk dat het resterende wortelgestel geen voldoende vocht kon aanvoeren en de boom hierdoor zoveel mogelijk energie heeft gestopt in de verdere ontwikkeling van het wortelgestel en zo min mogelijk in de aanmaak van bladeren en vruchten.

Geplaatst:

Lijkt me een heel plausibele verklaring, Frans!

 

Als het even kan probeer ik fruitboompjes in november/december al te verzetten...dan is de bodem nog wat warm en de boompjes in rust of naar rust gaande en blad valt toch. Tot er in april nieuwe groei komt heeft zo een boompje dan hopelijk kans om alvast wat nieuwe (haar-)wortels te maken. Ook wat terugsnoeien kan dan helpen, afhankelijk van mate van beschadiging wortelgestel, om meteen aan te slaan.

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:
  • Auteur

Ik dacht eigenlijk dat die winterrust inhield dat een boom volledig in rust ging.

Als ik jou echter goed begrijp, dan geldt dit niet voor het wortelgestel?

Ik heb destijds wel wat gesnoeid, maar dit beperkt tot het inkorten van wat lange loten.

Geplaatst:
Als ik jou echter goed begrijp, dan geldt dit niet voor het wortelgestel?

 

Het begrip "winterrust" is vanuit wat je kunt zien. We redeneren....bladeren vallen...zien kale takken en alles staat een paar maanden stil. De boom zou uitrusten...niets doen...nieuwe krachten verzamelen....en gedurende tijd gebeurt er niets.

 

Het is waar dat er geen zichtbare ontwikkelen zijn aan de buitenkant, maar niet dat dan alles stilstaat (net zo goed als dat wij niet stoppen met leven en ons ontwikkelen als we slapen) ...die periode is essentieel en ontwikkelingen gaan door....langzaam en voor ons oog onzichtbaar, maar terdege wel. In de wortels, maar ook in het hout en in de knoppen bijvoorbeeld. Alle (fruit)bomen die thuishoren in een gematigd klimaat hebben bijvoorbeeld een hoeveelheid lage temperatuur nodig om überhaupt te kunnen gaan bloeien, dus bloemknoppen hebben voorbereidende ontwikkelingen daardoor, en in de boom vinden allerlei processen plaats, voor een groot deel met stoffen die de boom heeft opgeslagen,....aanleg van cellen, bastvorming, aanmaak van kanalen en ook ondergronds bijvoorbeeld in het samenspel met schimmels en dergelijke.

 

Wortelbeschadiging is een soort "snoei" en de boom reageert er op door cellen te activeren die nieuwe wortels kunnen worden. Ook hier geldt: snoeien doet groeien. Zolang de bodemtemperaturen voldoende zijn....zeg tot een paar graden boven nul....zullen die wortels inderdaad nog actief groeien. Je kunt dit overigens ook waarnemen als je een boompje tijdelijk bewaart, voordat je het plant, in losse aarde of vochtige bladeren o.i.d. Binnen enkele weken verschijnen er al (meestal witte) kleine worteltjes....juist van het soort dat het actiefste is bij opname van voeding en afgave van reststoffen aan de bodem.

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

Geplaatst:
  • Auteur

Weer wat geleerd, vriendelijk bedankt voor de uitleg.

  • 2 jaar later...
Geplaatst:

Ik heb mijn elstar ook in April aangeplant en heb exact dezelfde probleem. Er zaten wel een paar groene luizen op de top, heb al een paar keer gespoten met groene zeep, maar dus volgend jaar komt het helemaal goed dus.

  • 2 weken later...
Geplaatst:

Ik zou ook niet gaan spuiten. Als er luis in zit komen er vanzelf insecten die van luis houden.

Als je echter gaat spuiten komen die insecten ook niet en blijven die luizen terugkomen. Dan blijf je bestrijden

Geplaatst:

De luizen zitten alleen op de top van de takken en door de mieren durven lieveheersbeestjes niet in de buurt te komen. Ik heb 1 lieveheersbeestje op 1 van de takken met luizen gezet, hij werd meteen weggejaagd

Geplaatst:

Luizen produceren een plakkerig goedje (honingdauw) waar mieren dol op zijn. Mieren 'melken' luizen zelfs zodat ze nog meer honingdauw produceren. Als tegenprestatie beschermen de mieren de luizen tegen vijanden.

Doe mee aan dit gesprek

Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.

Gast
Reageer op dit topic

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.