Ga naar inhoud

Aanbevolen berichten

Geplaatst:

Ongeveer een jaar of 7 geleden gekocht bij de Aldi. Het lijkt me een halfstam te zijn die ik nu hoog genoeg vind maar nog wel wat de breedte in mag gaan. De opbrengst is goed maar daar staat een Opal wel om bekend. Soms teveel zelfs zoals het afgelopen jaar toen er gedund moest worden. Dit jaar lijkt een beurtjaar te gaan worden, weinig bloesemknoppen voor zover zich dat nu al laat beoordelen.

-- Planten kunnen niet voelen. Je kunt planten wél aanvoelen. --

Geplaatst:

Twee Opalen. Ze stonden al in een boomgaard toen ik hier 8 jaar geleden kwam wonen, geweldig!

 

De boom op de onderste foto staat op een Brompton onderstam, de vruchten zijn wat kleiner, wat zoeter en wat lichter gekleurd dan de vruchten van de boom op de bovenste foto (Julien A onderstam). Mogelijk komt dit omdat er er in de loop der tijden diverse variëteiten van de soort (cultivar) zijn ontstaan of het verschil is een gevolg van de andere onderstam.

 

 

 

 

 

 

 

 

Linked Image

 

 

 

 

Linked Image

Geplaatst:

10 jaar, zoals de boom van Frans is niet oud voor een pruim, ook niet de Opal. De foto's van de bomen daaronder, daarvan zijn de bomen gewoon een stuk ouder. Ook niet echt heel oud trouwens hoor.

  • 2 weeks later...
Geplaatst:

opal-357051548957066.JPG

 

 

Bovenstaande foto is van 4 juni 2012.

Groei zit er nog wel in, maar zoals je ziet is het bij de laagstam vooral vruchthout. Jaarlijks wordt wel in de zomer gesnoeid om verkaling en takbreuk te voorkomen. Er zijn jaren dat er enorm gedund moet worden in de vruchten, soms wordt wel 90% van de vruchtjes verwijderd. Als de pruimen te dicht op elkaar zitten ontstaat er vrij snel Monilia-rot.

 

De andere Opal, op Brompton onderstam, is veel minder vruchtbaar. De pruimen hangen vaak enkel en dunnen is niet nodig. Hier en daar worden waterscheuten gevormd en de groeisnelheid is sowieso veel hoger.

Geplaatst:

Je pruimenbomen staan er echt prachtig op, op die foto's Tielse Flipje! Compliment!

 

Heb je een verklaring voor het verschil in vruchtbaarheid van die twee Opal's, Flipje?

 

Weet je welke onderstam die veel vruchtbaardere boom heeft?

 

Mij lijkt het sterk dat alleen de onderstam zo een groot verschil zou maken.

Aan de andere kant herken ik het ook wel dat de vruchtbaarheid van bomen, ook van hetzelfde ras en zelfs op dezelfde onderstam, nogal sterk kan verschillen. Af en toe heb je een fruitboom ertussen, zelfs van een vruchtbaar ras, die niet of nauwelijks wil dragen....zonder duidelijke verklaring in snoei, voeding, groeisituatie... Ik herinner me een Conference waarmee ik het na 5 jaar en 5 vruchten maar heb opgegeven (eerder een andere gehad die jaarlijks heel veel droeg...), een Jonagold die niet wilde dragen (temidden van 6 andere wel vruchtbare appels waaronder erg goede bestuivers) en twee dezelfde morellen waarvan een redelijk droeg en ik van de buur nooit een kers kon plukken.

In mijn moestuin heers ik als een tiran.

Wie niet luistert wordt onthoofd of uitgetrokken.

Wie gehoorzaamt wordt opgegeten.

De ondergrondse organismen houd ik te vriend, om mijn macht te behouden.

  • 2 weeks later...

Doe mee aan dit gesprek

Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.

Gast
Reageer op dit topic

×   Geplakt als verrijkte tekst.   Plak in plaats daarvan als platte tekst

  Er zijn maximaal 75 emoji toegestaan.

×   Je link werd automatisch ingevoegd.   Tonen als normale link

×   Je vorige inhoud werd hersteld.   Leeg de tekstverwerker

×   Je kunt afbeeldingen niet direct plakken. Upload of voeg afbeeldingen vanaf een URL in

×
×
  • Nieuwe aanmaken...