Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Van de (be)regen in de drup...

Afgelopen week eindelijk 2 dagen los kunnen gaan op de moestuin (zonder kinderen en vriendin).

Allereerst knakten de borderpaaltjes om, dus stukje grond omgespit, kweek eruit, anti-wortelkraag erin en nieuwe hekje neergezet:

bcdb4a69-20c6-4b99-8591-1254df975760.jpg

4a6e9945-5448-43bd-b768-2dbb9daf84ef.jpg

Daarna de pittige klus van de paardenstront rijden:

Het toekomstige aardbeienveldje was één droge zandvlakte en kon wel wat organische stof gebruiken:

30 kruiwagens verder zit er nu weer 10 cm aan half verteerde paardenstront op het stukje en is daarna het worteldoek weer dichtgetrokken.

Mijn ervaring leert me dat paardenmest eigenlijk nooit te scherp is, maar eerder 'arm' in voedingsstoffen en vooral een luchtige bodemverbeteraar.

4fd079cc-3e12-4ee1-860e-3ad81af07b7e.jpg

Aangezien we toch de berg van gratis goud aan het afgraven waren, maar meteen mijn koude bak ook voorzien van de volledig verteerde paardenmest (praktisch potgrond)

Die ziet er nu weer aantrekkelijk uit.

2ee30f7c-d6e9-43a8-9b85-dc6536c5ced1.jpg

Hier zie je mooi hoe ik in de paardenmestberg aan het graven ben geweest... uiteindelijk alle 'potgrond' die waarschijnlijk al een jaar aan het verteren is geweest onder de berg vandaan geschept ;)

92cdfecc-c83f-4572-ab6b-d4a842a90caa.jpg

De aarbeienstekken heb ik even snel geknipt en thuis krijgen ze nu maximale liefde om de warme dagen te overleven. Daarna mogen ze naar hun nieuwe plekje toe.

4effd9c9-1bfc-4b37-822e-a23ac3ee224e.jpg

Mijn buurman stond er trouwens op dat ik een maiskolf van hem probeerde.. zeker een mooi exemplaar!

toen ik hem rauw als lunch at op de tuin..... wist hij erbij te vertellen dat het van maiskorrels was van een kolf die hij vorig jaar uit mijn tuin had gepakt ;) Een sigaar uit eigen doos? ;)

Ik moest er hard om lachen.

a7786db4-4f22-4be7-b12e-caada4c07957.jpg

Verder weer wat kunnen oogsten:

78eaca99-a79e-46c2-bd68-5cd5f17258fd.jpg

112501ff-2237-4369-9d97-441afbf895f6.jpg

39f8e4a4-cbdb-4884-96e3-35fbd2f78bda.jpg

f27847aa-5406-4f7a-a7c1-c619dd011bf0.jpg

Bramen zien er spectaculair uit, nog een paar daagjes geduld.

709d5715-8de6-4b9e-ab41-69cfbdf773e4.jpg

De hazelnootboom met een tros druiven erin, is ook iets wat je niet elke dag ziet ;)

f5704c7b-2ce5-42c3-9a06-69683297bacc.jpg

Een vriend heeft prachtige cantaloup weten te produceren en ik kreeg er ook 1 mee: voortreffelijk!

c9a377f9-3f17-458b-b648-ec7888aa5030.jpg

De BBQ vandaag ook voorbereid:

De tomatensalade is gesneden van ongeveer 20 soorten tomaat... en dan vangen we natuurlijk meteen de zaadjes ervan op...

Bij mij gaan de tomatenzaden in een bakje... klein laag je water erin... 48 uur later als het een beetje begint te fermenteren en de plakkerigheid eraf is... alles goed afspoelen met water, laten drogen op een servetje en daarna in een papieren zakje en we hebben weer voor de komende 7 jaar de tomatensoort in kwestie tot onze beschikking staan.

351ccfa6-2a82-4cad-b0c6-2455e02a90cf.jpg

de BBQ vandaag:

tomatensalade, colesla (spitskool, wortel en rode ui uit eigen tuin) en dit keer een maiskolf die wel uit eigen tuin kwam ;)

963e8b04-b7bb-4880-bbef-b1d71956958f.jpg

5c75ae3f-befb-412c-b4bf-4085419b6114.jpg

Verder als laatste eergisteren en gisteren tijdens de eclipse geprobeerd mijn automatische sproeisysteem te installeren.

Dat werkt als volgt als je geen stroom hebt op de tuin ;)

In deze dekenkist zie je mijn elektronisch systeem die zowel de broeikas als het sproeisysteem van stroom moet voorzien. Erboven een regenton die het reservoir is.

Wat er moet gebeuren is het volgende: De chip (arduino) onder de rode tuinslang slaapt het grootste gedeelte van de dag en probeert zo min mogelijk energie te verbruiken. Wanneer deze ontwaakt schakelt hij een 12 volt pompje in die grondwater in de regenton pompt. In de regenton zitten 2 vlotters, één onderin en één bovenin. Als de bovenste vlotter begint te drijven zit de ton vol en schakelt de bronpomp uit.. Daarna schakelt deze chip de beregeningspomp in... Dit doet hij door de omvormer (groene linker doos) aan te zetten. Deze zet de stroom van de grootste accu (linksonder) van 12 volt om naar 220 volt. Deze 220 volt is voldoende om de beregingspomp (donkergroen) aan te zetten.. 3 minuten later is de ton leeggepompt... herkent de chip dat de ton leeg is... Gaat de beregingspomp weer uit en gaat de bron pomp weer aan. En dit doet hij 5x á 200 liiter ongeveer.

aa800e6f-24b6-4b45-8374-a822126c6f1b.jpg

En als de beregingspomp dan aangaat dan ziet dat er zo uit op de tuin:

e7d54ecf-03c8-4fd2-94f1-d96fab8f53a3.jpg

Helaas kostte het al wat tijd om de spontane fouten eruit te halen tijdens de installatie, want het chipje trekt het bijvoorbeeld niet om zowel de bronwaterpomp als de beregeningspomp tegelijk aan te hebben staan... maar nu leek ik vanochtend succes te hebben met dat alles werkte.

Helaas kreeg ik vandaag om 20:00 een belletje dat mijn broeikas piepte en dat was voor mij de hint om toch even te kijken en te zien dat de regenton overstroomde en dat tegelijk de beregeningspomp probeerde aan te gaan ;) We zijn er dus nog niet voor een stabiele oplossing... wel dicht in de buurt :) Kijken of we er wat meer stabiliteit in kunnen krijgen. Wellicht dat we de Arduino chips weer overboord moeten gooien en gewoon voor een wat professionele chip moeten gaan om de stabiliteit te verkrijgen.

54cb3984-bc99-4349-a736-147312d6e12e.jpg

Overigens is dit uiteindelijk de chip die alles moet gaan aansturen en die met wifi te bedienen is. Maar daar is nog werk voor aan de winkel.

fa355dd2-414f-4ac7-996b-4fd543c6c680.jpg

Bovenstaand chipje werkt dus nog niet zo lekker mee ;)

Het chipje die WEL lekker meewerkt is die van de zelfgebouwde CNC machine ;)

Deze is nu onderdelen aan het uitsnijden voor de nieuwe versie van deze CNC machine, die uiteindelijk de bonsaipotten voor rorror mag gaan uitsnijden.

hier een sneak preview van de voorgang daar...

Hier zie je mijn werkbank thuis met rechts de huidige cnc machine... en links op dezelfde tafel de nieuwe onderdelen:

e2742f75-ab88-41b0-9fab-2706a48ce89f.jpg

Waarbij het apparaat zelf de gaten op de juiste plaats boort..

1109dbb9-3442-48f3-b4ac-f9ebf20e240f.jpg

Ik ben nog even op zoek naar een flink blok hardhout... maar er is goede hoop dat ik over een paar dagen met de bonsaipot kan beginnen :)

To be continued....

22 reacties

Aanbevolen reacties

Mellie

Leden

Geplaatst:

Je bent als een trein door je tuinwerk gewalst. Scheelt toch O zonder vrouw en kinderen 😬

Prachtig verslag, leuk om te lezen en jaloers van te worden. Wanneer word je mijn buurman? Aaah, toeooo?! 😆😆😆

Geplaatst:

Wat ben jij handig zeg! En ja als je alleen thuis bent, dan kun je even door en wordt er niet geroepen: trek in koffie! Ik heb honger wanneer ga je een boterham klaarmaken? Dat heb ik hier dus.

Geplaatst:

@Beukwood Kan jij mij de code eens doorsturen van arduino? PB

Is het probleem ermee dat de chip te veel energie vreet en vastloopt ofzo? 100%cpu?

Of heeft hij een probleem om op de uitgangen twee signalen hoog te houden (van spanning te voorzien).

Beukwood

Leden

Geplaatst:

7 uren geleden, Mellie zei:

Je bent als een trein door je tuinwerk gewalst. Scheelt toch O zonder vrouw en kinderen 😬

Prachtig verslag, leuk om te lezen en jaloers van te worden. Wanneer word je mijn buurman? Aaah, toeooo?! 😆😆😆

haha dankjewel :) je bent nummer 4 in de wachtrij :P ;) grapje hoor :P

1 uur terug, Petrasmoestuin zei:

Wat ben jij handig zeg! En ja als je alleen thuis bent, dan kun je even door en wordt er niet geroepen: trek in koffie! Ik heb honger wanneer ga je een boterham klaarmaken? Dat heb ik hier dus.

Haha heel herkenbaar :)

16 minuten geleden, rorror zei:

@Beukwood Kan jij mij de code eens doorsturen van arduino? PB

Is het probleem ermee dat de chip te veel energie vreet en vastloopt ofzo? 100%cpu?

Of heeft hij een probleem om op de uitgangen twee signalen hoog te houden (van spanning te voorzien).

Ik zal je de code toesturen zo. De arduino chip moet op een watchdogtimer draaien (dus alles uitschakelen als die niet actief is) om op die manier zoveel mogelijk energie in de accu's te houden. Anders kunnen de zonnepaneeltjes het niet bijladen en valt na enkele dagen sowieso de chip uit.

In dit geval kunnen er 101 redenen zijn waarom de chip niet doet wat hij moet doen... ;) Ik zal er een aantal vertellen die ik nog ga uitsluiten de komende dagen: het wordt waarschijnlijk even trial en error.

  1. De 2 float sensors kunnen gaan 'zweven' en ineens onverwachts een signaal geven alsof hij vol of leeg is terwijl hij dat niet is

  2. De 2 relais kunnen aan elkaar gaan plakken... als relais 1 wordt aangeschakeld dan gaat relais 2 per ongeluk aan.

  3. De relais kunnen besluiten niet te schakelen als gevolg van een te hoog A. Zo is mijn beregeningspomp 6.6A a 220 volt als hij normaal draait, maar waarschijnlijk heeft hij nog wel een piek als hij aangaat die boven de 10A komt. De relais zijn nu 5V geschakeld en hebben 10A als maximaal vermogen. (dit ga ik uitsluiten door 2x een losse relais te doen. Eventueel kan ik ook het circuit die de relais moet schakelen express niet via de arduino laten lopen maar extern (dit neem ik waarschijnlijk meteen mee)

  4. De omvormer kan geloof 3000 Watt aan met 6000 Watt als piek.... de beregingspomp is 2200 Watt, maar je merkt al dat als hij aanschakelt hij wel heel dicht in de buurt komt van het maximale vermogen van de omvormer. normaal gaat dit gepaard met een piepende omvormer die het nog net trekt ;), maar een klein beetje ernaast betekent wel een omvormer aan, maar niet de daadwerkelijke beregeningspomp.

  5. De 12volt accu a 380Ah met snelonlader zit ook aan de bovengrens van wat hij aankan.

  6. De beregeningspomp heb ik gisteren mee naar huis gelopen en thuis even een uur op netstroom laten draaien. Dat ging prima dus daar heb ik weinig twijfels meer over dat die het niet zou doen.

Het plan nu: arduino chipje met 2x losse relais en beiden via een losse 12volt accu extern laten schakelen. Zo heb ik dan 1 circuit die de arduino laat lopen, 1 circuit die de relais van stroom verzorgd en 1 circuit die 220v en de beregeningspomp aanstuurt. Waarschijnlijk het meest veilige scenario ;)

Mellie

Leden

Geplaatst:

Ik kook wel heeeeeeeeel lekker. Vast lekkerder dan mijn 3 wachtenden voor mij 😇😇😇

Geplaatst:

54 minuten geleden, Beukwood zei:
  1. De 2 float sensors kunnen gaan 'zweven' en ineens onverwachts een signaal geven alsof hij vol of leeg is terwijl hij dat niet is

  2. De 2 relais kunnen aan elkaar gaan plakken... als relais 1 wordt aangeschakeld dan gaat relais 2 per ongeluk aan.

  3. De relais kunnen besluiten niet te schakelen als gevolg van een te hoog A. Zo is mijn beregeningspomp 6.6A a 220 volt als hij normaal draait, maar waarschijnlijk heeft hij nog wel een piek als hij aangaat die boven de 10A komt. De relais zijn nu 5V geschakeld en hebben 10A als maximaal vermogen. (dit ga ik uitsluiten door 2x een losse relais te doen. Eventueel kan ik ook het circuit die de relais moet schakelen express niet via de arduino laten lopen maar extern (dit neem ik waarschijnlijk meteen mee)

  4. De omvormer kan geloof 3000 Watt aan met 6000 Watt als piek.... de beregingspomp is 2200 Watt, maar je merkt al dat als hij aanschakelt hij wel heel dicht in de buurt komt van het maximale vermogen van de omvormer. normaal gaat dit gepaard met een piepende omvormer die het nog net trekt ;), maar een klein beetje ernaast betekent wel een omvormer aan, maar niet de daadwerkelijke beregeningspomp.

  5. De 12volt accu a 380Ah met snelonlader zit ook aan de bovengrens van wat hij aankan.

  6. De beregeningspomp heb ik gisteren mee naar huis gelopen en thuis even een uur op netstroom laten draaien. Dat ging prima dus daar heb ik weinig twijfels meer over dat die het niet zou doen.

15 uren geleden, Beukwood zei:

Helaas kreeg ik vandaag om 20:00 een belletje dat mijn broeikas piepte en dat was voor mij de hint om toch even te kijken en te zien dat de regenton overstroomde en dat tegelijk de beregeningspomp probeerde aan te gaan ;)


Ik heb dat stukje code van inschakelen van de relays bekeken, ook stukje feedback in PB gestuurd, om daar in de code een timeout in te bouwen, zodat de schakeling na x min automatisch aangaat, ongeacht wat de vlotters aangeven. Dus dat zou er voor moeten zorgen dat indien de vlotter niet werkt of vast zit, dat deze toch na 10min automatisch uit gaat.

voor de rest wat tijd/timing issue wat ik zie in de de code, wat even wat meer overleg nodig heb.

nu ik dit nog schrijf:

heel misschien deze conditie ook aanpassen. deze reageerd nu direct als de conditie waar/nietwaar is.

while (!(isTopWet() && isBottomWet()))

Maar misschien om klapperen of fout leesmomment te voorkomen, zorgen dat deze minimaal 2 seconde in de stand komt te staan.


voor volle tank:

bool tankFullStable() {

unsigned long start = millis();

while (millis() - start < 2000) {

if (!(isTopWet() && isBottomWet())) {

return false;

}

delay(50);

}

return true;

}

voor lege tank

bool tankEmptyStable() {

unsigned long start = millis();

while (millis() - start < 2000) {

if (isTopWet() || isBottomWet()) {

return false;

}

delay(50);

}

return true;

}

en dan de while (!(isTopWet() && isBottomWet())) vervnagen door while (!tankFullStable()) { en de ander door while (!tankEmptyStable()) {

Dan moet de conditie 2seconde lang het zelfde zijn, voordat je verder gaat.

Dahli

Leden

Geplaatst:

Je hebt mensen die handig zijn, en je hebt mensen die bizar handig zijn. Daarnaast extreem groene vingers én je kunt koken. Én je neemt bloemen voor je vrouw mee…. Dat het bestaat, in 1 mens 🫠.

Maar zonder gekheid, wat heb je dat weer kunstig gemaakt allemaal! Tot en met je eigen machines. Ongelooflijk knap!

Beukwood

Leden

Geplaatst:

32 minuten geleden, rorror zei:


Ik heb dat stukje code van inschakelen van de relays bekeken, ook stukje feedback in PB gestuurd, om daar in de code een timeout in te bouwen, zodat de schakeling na x min automatisch aangaat, ongeacht wat de vlotters aangeven. Dus dat zou er voor moeten zorgen dat indien de vlotter niet werkt of vast zit, dat deze toch na 10min automatisch uit gaat.

voor de rest wat tijd/timing issue wat ik zie in de de code, wat even wat meer overleg nodig heb.

nu ik dit nog schrijf:

heel misschien deze conditie ook aanpassen. deze reageerd nu direct als de conditie waar/nietwaar is.

while (!(isTopWet() && isBottomWet()))

Maar misschien om klapperen of fout leesmomment te voorkomen, zorgen dat deze minimaal 2 seconde in de stand komt te staan.


voor volle tank:

bool tankFullStable() {

unsigned long start = millis();

while (millis() - start < 2000) {

if (!(isTopWet() && isBottomWet())) {

return false;

}

delay(50);

}

return true;

}

voor lege tank

bool tankEmptyStable() {

unsigned long start = millis();

while (millis() - start < 2000) {

if (isTopWet() || isBottomWet()) {

return false;

}

delay(50);

}

return true;

}

en dan de while (!(isTopWet() && isBottomWet())) vervnagen door while (!tankFullStable()) { en de ander door while (!tankEmptyStable()) {

Dan moet de conditie 2seconde lang het zelfde zijn, voordat je verder gaat.

Dankjewel voor het meedenken rorror!

Ik heb je suggesties van 2 seconden stabiele sensorlezing geimplementeerd in het script die zal worden geupload op de chip.

In combinatie met max runtime van 10 minuten, watchdog alleen voor de dag pauzes en nooit 2 relais tegelijk aanzetten & dan de hardware aanpassingen & nog 2 versie accu's... dan zou je toch denken dat we wat stabieler moeten gaan worden ;)

1 uur geleden, Mellie zei:

Ik kook wel heeeeeeeeel lekker. Vast lekkerder dan mijn 3 wachtenden voor mij 😇😇😇

Begint bijna op een soort speeddateforum te lijken zo ;) Maar je bent een plekje opgeschoven in de ranking Mellie ;)

22 minuten geleden, Dahli zei:

Je hebt mensen die handig zijn, en je hebt mensen die bizar handig zijn. Daarnaast extreem groene vingers én je kunt koken. Én je neemt bloemen voor je vrouw mee…. Dat het bestaat, in 1 mens 🫠.

Maar zonder gekheid, wat heb je dat weer kunstig gemaakt allemaal! Tot en met je eigen machines. Ongelooflijk knap!

Haha, nou dit zijn niet de woorden die mijn vriendin zou gebruiken hoor ;) Maar leuk om te horen! Ik ben gewoon een aanmodderaar die niet stopt voordat het werkt en in de loop der jaren wat handiger geworden door de vele fouten die we hebben gemaakt.

Met de beregeningsinstallatie...to be continued ;) Hopelijk kan ik hem vanavond weer installeren, inschakelen en kijken wat er daarna gebeurt.

appelvrouw

Leden

Geplaatst:

Aanmodderaar..dat zal je vriendin ook vast niet zeggen. Succes met het regenen!

HuubvG

Leden

Geplaatst:

Als ik @Beukwood en @rorror zo bezig zie met codes bespreken word ik wel een beetje (heel erg) jaloers op hun kennis van software om de dingen werkend te krijgen, en vooral hoe Beukwood een cnc machine aan gaat sturen. Ik pieker me suf wat ik moet doen om een zelf te bouwen piepschuimsnijder aan te sturen. Of een 3d printer te gebruiken hiervoor (voor een klein blok xps/eps) , waarbij alleen de z- en y as de gewenste g-codes zouden moeten krijgen qua snelheid en richting. De hetedraadsnijder heb ik al en gebruik ik wel handmatig langs een mal. Ik heb ook een installatie gemaakt die tot 2 m kaarsrecht stukken xps en eps kan snijden, maar die stuur ik gewoon met een trafo en electromotor aan. De beugel met warmtedraad loopt langs een geleider met een draadstang. Het is lastig voor mij de stap naar automatisch te doen zonder te kunnen doorgronden hoe die codes opgebouwd zijn. Youtube video's tonen wel zelfgebouwde snij installaties, maar tonen niet hoe het softwarematig werkt.

Beukwood

Leden

Geplaatst:

2 uren geleden, HuubvG zei:

Als ik @Beukwood en @rorror zo bezig zie met codes bespreken word ik wel een beetje (heel erg) jaloers op hun kennis van software om de dingen werkend te krijgen, en vooral hoe Beukwood een cnc machine aan gaat sturen. Ik pieker me suf wat ik moet doen om een zelf te bouwen piepschuimsnijder aan te sturen. Of een 3d printer te gebruiken hiervoor (voor een klein blok xps/eps) , waarbij alleen de z- en y as de gewenste g-codes zouden moeten krijgen qua snelheid en richting. De hetedraadsnijder heb ik al en gebruik ik wel handmatig langs een mal. Ik heb ook een installatie gemaakt die tot 2 m kaarsrecht stukken xps en eps kan snijden, maar die stuur ik gewoon met een trafo en electromotor aan. De beugel met warmtedraad loopt langs een geleider met een draadstang. Het is lastig voor mij de stap naar automatisch te doen zonder te kunnen doorgronden hoe die codes opgebouwd zijn. Youtube video's tonen wel zelfgebouwde snij installaties, maar tonen niet hoe het softwarematig werkt.

Klinkt alsof je hulp kan gebruiken van team rorrorwood ;) heb je al een chipje of ben je je nog aan het oriënteren?

Waarschijnlijk zijn deze woorden de steekwoorden die je kan gebruiken: op je chip moet je GRBL zetten. Die de code ontvangt. Je computer zelf moet iets hebben om de code te versturen. Ik gebruik daarvoor UGS (universal gcode sender) en mocht je nog geen chipje hebben: ik had zelf een arduino Uno met CNC module waarmee ik begon. Nu heb ik een fluidNC v1.2 6-axis controller. Ik weet zeker dat letterlijk alles gebruikt kan worden voor jouw doel. Ik denk graag met je mee hoor :) dus stuur maar PB met details en ik wil me er best even over buigen.

Hier zijn gisteren de laatste onderdelen gesneden en laag 3 aan verf gaat er nu op

IMG_1406.jpeg

HuubvG

Leden

Geplaatst:

team rorrorwood D

Ik trek jullie zomaar aan de mouw...
Maar je helpt me wel mooi op weg zo. Ik zal je een PB sturen als ik vervolgvragen heb, maar ben me idd eerst nog aan het verdiepen. Weet nu wel beter wat me zoal te doen staat, bedankt!

Ik had nog de complimentjes willen geven omtrent je heerlijke "natte" tuin - als alles werkt.
En je hebt de vaart erin met de cnc tafel, super!

Geplaatst:

7 uren geleden, Beukwood zei:

op je chip moet je GRBL zetten

Ah vandaar dat je dat zo snel werkend hebt met x en y coordinaten en alle rondingen die je netjes in het hout zet etc.. Is dus een bestaand geschreven module. In iedergeval beter goed gejat dan slecht ontworpen 😁 Dat stuk programmeren is het moeilijkste stuk van het gehele project.

Misschien ook handig voor @HuubvG om te weten welk programma je gebruikt om de tekening in te maken, die dan compatible is met de UGS.

donaldk

Leden

Geplaatst: (aangepast)

@Beukwood Als stroomaanvoer onvoldoende is vanwege paneelTJE dan denk ik neem een paneel, goedkoopste nieuw bij solaroulet momenteel, je moet rondneuzen. Eventueel grotere of tweede accu. Stroom pompen hoeft natuurlijk niet uit de arduino accu te komen, daarvoor heb je relais. En dan hoeft de arduino enkel die te schakelen.

Link https://www.solar-outlet.nl/longi-solar-375wp.html

aangepast door donaldk

Dennix

Leden

Geplaatst:

Wat een prachtig project @Beukwood
En wat leuk dat je ons een beetje op de hoogte houd van de ontwikkelingen. Ik kan niet wachten op de volgende. ;-)

Beukwood

Leden

Geplaatst:

Op 16-8-2026 om 16:46, rorror zei:

Ah vandaar dat je dat zo snel werkend hebt met x en y coordinaten en alle rondingen die je netjes in het hout zet etc.. Is dus een bestaand geschreven module. In iedergeval beter goed gejat dan slecht ontworpen 😁 Dat stuk programmeren is het moeilijkste stuk van het gehele project.

Misschien ook handig voor @HuubvG om te weten welk programma je gebruikt om de tekening in te maken, die dan compatible is met de UGS.

Ja absoluut goed gejat. Ik gebruik autodesk fusion 360 als designprogramma. Dat gebruikte ik al voor 3D printen maar krijgt eigenlijk elke 3D tekening in een gewenst formaat voor machineverwerking. Volgens mij gaat autocad hetzelfde. Maar ik neem Huub graag mee in het process. Als je de chip met communicatie met ugs al werkend hebt kan je in principe met ugs al handmatig je router sturen als een computerspelletje.

Op 16-8-2026 om 22:19, donaldk zei:

@Beukwood Als stroomaanvoer onvoldoende is vanwege paneelTJE dan denk ik neem een paneel, goedkoopste nieuw bij solaroulet momenteel, je moet rondneuzen. Eventueel grotere of tweede accu. Stroom pompen hoeft natuurlijk niet uit de arduino accu te komen, daarvoor heb je relais. En dan hoeft de arduino enkel die te schakelen.

Link https://www.solar-outlet.nl/longi-solar-375wp.html

Ik heb nu al eigenlijk 3 losse accu’s in gebruik. 1 voor de 12 volt pomp (26Ah) 1 voor het relais en chip (nu nog beiden op hetzelfde circuit, 26Ah) en 1 voor de 220 volt beregingingspomp. (380 Ah met snelontlading)

De test is helaas gefaald want na 12 uur had ik opnieuw bellende moestuinburen (dit keer 2 anderen) en 2 pompen aan en een piepende omvormer met een pieptoon die denk ik een te laag voltage aangeeft voor de beregeningspomp. Dit betekent dat het fatalshutdown script na 10 minuten ook blijkbaar genegeerd werd :p Aangezien het lage voltage ook vrijwel niet verbonden kan zijn aan het schakelen denk ik dat er toch 2 losse problemen gaande zijn… morgen komt er een 5 volt 30A relais binnen ipv 10A (want ik denk dat de relais toch plakken ofzo). De 380 Ah accu, 40 kg zwaar (au mijn rug) neem ik even voor de zekerheid mee naar huis om die op netstroom op te laden en hopelijk doet een error van de omvormer zich dan voorlopig even niet voor.

Goedkoop zonnepaneeltje trouwens! Alsnog geloof ik dat minimaal stroom verbruiken effectiever is dan sneller opladen omdat met name de lente en herfstmaanden problematisch zijn richting de zonkracht en dan maakt het niet meer uit hoe groot je paneel is ;)

4 uren geleden, Dennix zei:

Wat een prachtig project @Beukwood
En wat leuk dat je ons een beetje op de hoogte houd van de ontwikkelingen. Ik kan niet wachten op de volgende. ;-)

Dankjewel :) zoals je nu kan lezen staat mijn moestuimcomplex volledig

Op zijn kop door de falende fouten ;) maandag werd ik om 14:00 gebeld door mijn vader dat de boel piepte en dat hij was gecontacteerd. 18:00 kon ik de boel pas uitschakelen ;) van de week weer een testje ;)

Suggesties zijn welkom!

Geplaatst:

Even een vraag, ik zie op de omvormer 2000 watt staan, dat is op 12v iets van 165amp. (ik neem aan dat deze van 12v naar 230 omvormt?

Hoe dik zijn de kabels die van de accu naar de omvormer gaan? want je hebt iets van 35mm2 tot 50mm2 nodig om spanningsverlies tegen te gaan. Dat komt neer op een kabel dikte van zeg 1 a 1,5cm als je de rolmaat ernaast legt.

Te dun, te veel weerstand = warmte = spanningsverlies.
De kabel lijkt in iedergeval lekker kort, hoe korter des te beter.



Bij de rode markering zou ik even contacten controleren, of deze wel goed zeker bij de omvormer om te zien of er niet toevallig eens vonken zijn overgesprongen. Eventueel bij accu de aansluiting eens met staalborstel schoonmaken en omnieuw aansluiten.

image.png

Bij groen, bij de blauwe accu's? gok ik? Dat blijft gewoon 12volt? Of gaat daar ook wat naar een omvormer toe? Daar zien zo ie zo de kabels er te dus uit.
Maar als dat alleen 12volt spanning is en niet veel watt trekt is dat wellicht voldoende.

Geen idee hoe oud de grote accu is? Maar als de accu vaker geheel leeg is geweest, dan beschadigd de accu en laat deze minder goed op. Net zo ellendig als in de auto, dat je auto plots niet meer genoeg power geeft om te starten. Dus zou even de accu controleren, lukt dat niet, gewoon even langs een accu vervang bedrijf rijden, daar meten ze ze vaak gratis door.

Dat is dan nu zo waar ik even snel aan denk.

donaldk

Leden

Geplaatst:

Hoeveel verbruikt die beregningspomp en hoeveel liter met hoeveel druk pompt hij dan?

Geplaatst:

Kan je eventueel de voeding van je sturing (cpu en relais) voorlopig onafhankelijk maken van de verbruikers ? bv een extra kleine onafhankelijke batterij edit : (oh ik had je laatste antwoord gemist dat dit al het geval was en je er al rekening mee hield), + eventueel een logging/monitoring in software, dan hebben die geen last van dips gecreëerd door startstromen en zou je al dingen kunnen uitsluiten waarom het misgaat. De inschakelstroom van een motor ligt inderdaad een pak hoger, maar dat is meestal niet het grootste probleem voor een relais, inschakelen als de secundaire genoeg stroom krijgt gaat wel altijd. Een motor is in zekere mate een spoel en als je die uitschakelt krijg je ook nog een enorme stroom wat contacten kan inbranden of voor plakken zorgen. De 10A op je relais is voor een resistieve belasting, dus eigenlijk veels te weinig om een inductieve belasting aan te sturen of te onderbreken, daarvoor moet je in de datasheets gaan zoeken (contactors). De 5V (spoel) hoeveel mA en 30A (contacten) datasheet ? Kijk naar de ac3 waarde AC1, AC2, AC3, AC4 Contactors Explained: IEC Utilization Categories and Selection Guide

"De 2 relais kunnen aan elkaar gaan plakken... als relais 1 wordt aangeschakeld dan gaat relais 2 per ongeluk aan. "

Deze is best raar, heb je overspraak op de stuursignalen ? die de spoel van de relais aansturen (bekabeling). Om te vermijden dat 2 pompen fysisch tegelijkertijd kunnen aangaan door een crash of fout in de software zou je een relais/contactor met hulpcontacten op je aansturing van de pompen kunnen gebruiken. Waarbij als ene aanstaat het hulpcontact mechanisch de spoel van de andere altijd onderbreekt.

Beukwood

Leden

Geplaatst:

2 uren geleden, rorror zei:

Even een vraag, ik zie op de omvormer 2000 watt staan, dat is op 12v iets van 165amp. (ik neem aan dat deze van 12v naar 230 omvormt?

Hoe dik zijn de kabels die van de accu naar de omvormer gaan? want je hebt iets van 35mm2 tot 50mm2 nodig om spanningsverlies tegen te gaan. Dat komt neer op een kabel dikte van zeg 1 a 1,5cm als je de rolmaat ernaast legt.

Te dun, te veel weerstand = warmte = spanningsverlies.
De kabel lijkt in iedergeval lekker kort, hoe korter des te beter.



Bij de rode markering zou ik even contacten controleren, of deze wel goed zeker bij de omvormer om te zien of er niet toevallig eens vonken zijn overgesprongen. Eventueel bij accu de aansluiting eens met staalborstel schoonmaken en omnieuw aansluiten.

image.png

Bij groen, bij de blauwe accu's? gok ik? Dat blijft gewoon 12volt? Of gaat daar ook wat naar een omvormer toe? Daar zien zo ie zo de kabels er te dus uit.
Maar als dat alleen 12volt spanning is en niet veel watt trekt is dat wellicht voldoende.

Geen idee hoe oud de grote accu is? Maar als de accu vaker geheel leeg is geweest, dan beschadigd de accu en laat deze minder goed op. Net zo ellendig als in de auto, dat je auto plots niet meer genoeg power geeft om te starten. Dus zou even de accu controleren, lukt dat niet, gewoon even langs een accu vervang bedrijf rijden, daar meten ze ze vaak gratis door.

Dat is dan nu zo waar ik even snel aan denk.

Dank voor het meedenken iedereen! Erg gewaardeerd en het is duidelijk dat de echt technische mensen zijn blijven plakken in dit topic :)

Ik heb nog even alles gecheckt en de beregeningspomp is een DAB Jet 132 M. 4800 liter per uur. 1400 watt op normaal vermogen. 6.6A. Uiteraard is de piek een stuk hoger.

De omvormer is 2000 Watt maar kan piekvermogen van 4000 watt opvangen. De kabels naar de accu toe ( rood in je plaatje) zijn ongeveer 50 cm in lengte en zijn ongeveer 1 cm in doorsnede (de dikste stroomkabels die ik in huis heb en al origineel bij de omvormer geleverd. )

Hele goeie tip om de contacten ff schoon te gaan poetsen ook!! Ga ik zeker doen want ze hebben een wintertje buiten gestaan en wellicht is dit onderdeel van het probleem. De accu is nooit in de buurt van leeg geweest en eerder vrijwel altijd in een volle staat geweest trouwens! De accu is ongeveer 2 jaar oud nu en gloednieuw toen ik hem kocht.

De overige accu’s zijn 12 volt, 26 Ah en blijven qua voltage op 12 volt. Daar zitten huishoudsnoeren aan a 2,5 mm2 als oppervlakte. In dit geval zijn alle accu’s inderdaad ook nu gloednieuw om het probleem van gare accu’s uit te sluiten.

Het pompje is 12v 600 liter/h en dit soort pompjes heb ik al jaren in gebruik. Ik heb er standaard 5 in voorraad in huis en heb er denk ik al 20 in mijn leven opgebruikt ;) Meestal zit er een 30W zonnepaneeltje aan verbonden. Daar verwacht ik zelf geen verrassingen!

2 uren geleden, donaldk zei:

Hoeveel verbruikt die beregningspomp en hoeveel liter met hoeveel druk pompt hij dan?

4.800 L per uur dus. 55 meter heeft hij als opvoerhoogte en blaast door alles heen wat hem in de weg zit ;) ik heb de pomp nog even meegenomen naar huis en daar liep die een uur lang achter elkaar en heeft even ons volume van het opblaaszwembad 3x tot zich genomen ;) ik was ooit bang dat ik te weinig druk zou kunnen opbouwen, dus heb iets met het overcapaciteit genomen en heb het 2 jaar geleden ook al werkend gezien :)

Alle groene accu’s zijn er 2 voor pompcircuit 1 en 2 van mijn broeikas. De overige 2 zijn er dus 1 voor de arduino en 1 voor de reservoirpomp die door de arduino wordt aangestuurd. Alle verbindingen zijn in mei vers aangelegd trouwens ;) ook al die omvormers zijn allemaal vernieuwd toen en nieuwe draden getrokken. (Voor de zekerheid)

2 uren geleden, redzebra zei:

Kan je eventueel de voeding van je sturing (cpu en relais) voorlopig onafhankelijk maken van de verbruikers ? bv een extra kleine onafhankelijke batterij edit : (oh ik had je laatste antwoord gemist dat dit al het geval was en je er al rekening mee hield), + eventueel een logging/monitoring in software, dan hebben die geen last van dips gecreëerd door startstromen en zou je al dingen kunnen uitsluiten waarom het misgaat. De inschakelstroom van een motor ligt inderdaad een pak hoger, maar dat is meestal niet het grootste probleem voor een relais, inschakelen als de secundaire genoeg stroom krijgt gaat wel altijd. Een motor is in zekere mate een spoel en als je die uitschakelt krijg je ook nog een enorme stroom wat contacten kan inbranden of voor plakken zorgen. De 10A op je relais is voor een resistieve belasting, dus eigenlijk veels te weinig om een inductieve belasting aan te sturen of te onderbreken, daarvoor moet je in de datasheets gaan zoeken (contactors). De 5V (spoel) hoeveel mA en 30A (contacten) datasheet ? Kijk naar de ac3 waarde AC1, AC2, AC3, AC4 Contactors Explained: IEC Utilization Categories and Selection Guide

"De 2 relais kunnen aan elkaar gaan plakken... als relais 1 wordt aangeschakeld dan gaat relais 2 per ongeluk aan. "

Deze is best raar, heb je overspraak op de stuursignalen ? die de spoel van de relais aansturen (bekabeling). Om te vermijden dat 2 pompen fysisch tegelijkertijd kunnen aangaan door een crash of fout in de software zou je een relais/contactor met hulpcontacten op je aansturing van de pompen kunnen gebruiken. Waarbij als ene aanstaat het hulpcontact mechanisch de spoel van de andere altijd onderbreekt.

Kan je eventueel de voeding van je sturing (cpu en relais) voorlopig onafhankelijk maken van de verbruikers ? bv een extra kleine onafhankelijke batterij edit : (oh ik had je laatste antwoord gemist dat dit al het geval was en je er al rekening mee hield), + eventueel een logging/monitoring in software, dan hebben die geen last van dips gecreëerd door startstromen en zou je al dingen kunnen uitsluiten waarom het misgaat. De inschakelstroom van een motor ligt inderdaad een pak hoger, maar dat is meestal niet het grootste probleem voor een relais, inschakelen als de secundaire genoeg stroom krijgt gaat wel altijd. Een motor is in zekere mate een spoel en als je die uitschakelt krijg je ook nog een enorme stroom wat contacten kan inbranden of voor plakken zorgen. De 10A op je relais is voor een resistieve belasting, dus eigenlijk veels te weinig om een inductieve belasting aan te sturen of te onderbreken, daarvoor moet je in de datasheets gaan zoeken (contactors). De 5V (spoel) hoeveel mA en 30A (contacten) datasheet ? Kijk naar de ac3 waarde AC1, AC2, AC3, AC4 Contactors Explained: IEC Utilization Categories and Selection Guide

"De 2 relais kunnen aan elkaar gaan plakken... als relais 1 wordt aangeschakeld dan gaat relais 2 per ongeluk aan. "

Deze is best raar, heb je overspraak op de stuursignalen ? die de spoel van de relais aansturen (bekabeling). Om te vermijden dat 2 pompen fysisch tegelijkertijd kunnen aangaan door een crash of fout in de software zou je een relais/contactor met hulpcontacten op je aansturing van de pompen kunnen gebruiken. Waarbij als ene aanstaat het hulpcontact mechanisch de spoel van de andere altijd onderbreekt.

Hele goeie tips van je redzebra! Ik had express al de 2 relais die op 1 module zaten bij de tweede test als 2 losse relais geïnstalleerd om een kans kruiscommunicatiec uit te sluiten. Nu ik er diep over nadenk is misschien het volgende de beste oplossing (nooit geprobeerd, maar in mijn hoofd klinkt dit briljant)

1 relais die het pompencircuit aan of uit zet. Deze hoeft alleen maar de 5volt verbinding van een tweede relais naar de arduino te onderbreken of te openen (moet standaard open zijn bij een stroomonderbreking) en heeft volgens mij geen last van inductieve spanningen, weerstand of uitdagende schakelingen

Het tweede relais schakelt OF de beregeningspomp door een common: no verbinding. OF deze schakelt het fill pompje door de common: normally closed verbinding.

Op die manier kunnen de pompen nooit tegelijk aan zijn volgens mij omdat ze bewust op hetzelfde relais zitten. Misschien moet ik de fill pomp dan wel 220 maken want ik weet niet of 12 volt en 220 v circuit op eenzelfde relais zo’n goed idee is. Enig idee of dit een beter plan is?

Dit is de relais die nu binnenkomt. Ik durf niet te zeggen of het ac1,2,3,4 is dus wellicht zit er helemaal naast. Ik gokte dat het wel zou kunnen werken met de arduino ;)

IMG_1450.png

Waarschijnlijk doe ik test 1 met de 220 volt schakeling toch op deze relais. De contacten van de accu schoonmaken en helemaal opladen en kijken wat er gebeurd. (Pomp misschien ook maar mee naar huis om mijn zwembad nog ff een keer rond te kunnen pompen op de accu en omvormer en kijkend wat er gebeurd.

En de software nog even nalopen.

Test 2 als bovenstaande niet werkt is de mechanische dubbelcircuit poging dan.

P.s: Rorror… we boeken progressie met versie 2 van de CNC. Als de kids willen slapen dan denk ik hem uiterlijk morgenavond werkend te hebben ;)

IMG_1444.jpeg

IMG_1448.jpeg

IMG_1444.jpeg

Geplaatst:

1 uur terug, Beukwood zei:

Het tweede relais schakelt OF de beregeningspomp door een common: no verbinding. OF deze schakelt het fill pompje door de common: normally closed verbinding.

dan staat altijd 1van de 2 aan als er in software iets misloopt of arduino onstabiel is op momenten dat het aanstaat en je niet aanwezig bent.. Liever stuur je ze toch apart aan zodat dat ze bij faling beiden uit zijn.

Edit: zeker omdat bij deze relais een deel common is voor het open en closed contact, het zijn geen gescheiden hulpcontacten waarop je met verschillende spanningen kan werken.

edit2: Dit interessant onderwerp bleef een beetje door mijn hoofd spoken vandaag ) Bij de oplossing die ik in het volgende bericht hieronder gaf had je al wat andere hulprelais nodig dan de eenvoudige arduino modules of iets in de genre van bv easyE4 nano programmable logic controllers | Eaton , Maar jij wil waarschijnlijk bij die modules blijven. In dat geval kan het volgende werken waarbij ook alle voedingen gescheiden zijn. En volgens jouw idee door selectie geen 2 pompen tegelijkertijd kunnen aangestuurd worden. De 30 Ampere modules staan als Low actief, indien high moet common ingang van relais On/OFF linksonder op Vcc2 ipv grond. De op onverwachte momenten geen goede uitlezing van de vlotters en overspraak op aansturing relais kan eventueel ook liggen aan een slechte common ground, je zou dat normaal niet verwachten.

WhatsApp Image 2026-08-20 at 19.19.00.jpeg

Geplaatst:

Bv zoiets, je vlotters hebben denk ik ook een NO en NC contact. 2 relais R1 en R2 met elk minimum 2 NO en NC, dit kunnen de gewone 10 ampere zijn. Eerste bladje is de sturing van M beregening en M grondwater waarbij beide nooit tegelijkertijd kunnen aan staan, gebruikt alleen stroom bij het schakelen. Voeding kan Ac 240V of DC afhankelijk van de pompen, (hierbij is geen rekening gehouden met hoge ac3 en scheiding 240V als die nodig is voor een pomp, in dat geval moet je hier nog een extra relais R3 en/of R4 tussenzetten om de pompen aan te sturen en te scheiden van het laagspannig stuurcircuit) . 2de bladje de sturing laagspanning, S, Arduino 1 en 2 komen van je arduino. Bij stroomuitval stop alles en kan je het alleen terug opgang brengen via een startsequentie in software. Bij werking stopt bij arduino 1 open het vat vol, bij 2 open het vat leeg. S in samenwerking arduino 1 is voor de startsequentie (ook als bv het vat halfvol is). Eenmaal werkend blijft de sequentie doorgaan tot de stroom uitvalt of arduino 1 of 2 opengaan., aansturing van R1 en R2 kan ook volledig in software en dan geldt alleen bladje 1. Bij fail, bv hangen arduino kan dan worst case evenwel 1 van de pompen blijven werken wat je niet hebt als beide relais hardware matig onderbroken worden door de vlotters bij vol of leeg.

.

20260819_233840.jpg

Als ik het datasheet bekijk https://cdn-reichelt.de/documents/datenblatt/A300/SLA-05VDC-SL-C_DATASHEET.pdf is er bij de C versie een onderscheid tussen de belastbaarheid van het NO en NC contact, dus opletten daar. NO max 2Hp motor bij 250V ac (schatting iets van 1,86Kw) wat voldoende is voor jou. NC echter maar 0,5Hp (te weinig)

Gast
Voeg een reactie toe

Account

Navigatie

Zoeken

Account

Navigatie

Zoeken

Zoeken

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.