Jump to content

Plantengier


Jorieke123

Recommended Posts

Ik ben wat aan het speuren naar recepten voor plantengier, en kwam op wikipedia wel een interessant stukje tegen:

 

Plantengieren en -extracten zijn, anders dan gier van dierlijke oorsprong, volledig plantaardig. Brandnetelgier is wel de meest bekende, en wordt vaak door kinderen reeds op de schooltuin geleerd te maken. De benodigde plantendelen laat men 1 tot 2 weken in een niet te koude ruimte staan in een emmer met (regen)water die wordt afgesloten met een deksel of een doek. Dagelijks eenmaal roeren. In recepten voor plantengieren komt men vaak suiker tegen ten behoeve van het fermentatieproces, en wanneer de gier bedoeld is om insectenplagen te bestrijden helpt de door gisting ontstane alcohol vanwege het plak-effect. Enkele bekende voorbeelden van de vele extracten zijn

• brandnetel - tegen luizen en bemest de aarde

• kamille - tegen luizen

• alsem - tegen rupsen en bladluizen en galmijt op bramen

• smeerwortel - brengt kalium in

• goudsbloem - plantversterkend

• citrusschillen - tegen schurft

• knoflook - tegen schimmels, met name meeldauw en roest

Afhankelijk van de gebruikte planten kunnen plantengieren een zeer sterke oplossing worden en ook gevaarlijk voor de huid en slijmvliezen. Ze dienen te worden gezeefd en verdund voor ze op de plant wordt verneveld of aan de bodem toegediend.

 

Wilgenwater is een zelf te bereiden vloeibaar stekmiddel waarbij wortelhormonen zijn onttrokken van de krulwilg (Salix matsudana), veelal te verkrijgen als losse takken bij de bloemist voor onder meer bloemstukken. Deze wilgentakken geven zeer veel wortelhormonen af aan het water in de vaas (vaak ziet men al snel wortelvorming onderaan de takken in de vaas), waardoor het wilgenwater ontstaat. Groene, niet-verhoute delen kunnen eventueel nog met een blender tot zeer fijne deeltjes worden versneden en vermengd met het eerder verkregen water uit de vaas of overgieten met gekookt water. Wilgenwater kan voor stekken vloeibaar worden gebruikt of ertoe aan aarde worden toegevoegd.

Kom 15 april ook naar de Moestuinforumdag in Zelhem!

www.moestuinforum.nl/forum/50-moestuinforum-dag/

Veldvarkens.nl En: Veldvarkens-facebook

Link to comment
Share on other sites

Handige informatie! Ik heb dus ook brandnetelgier staan, maar weet nog niet hoe ik dat moet gaan gebruiken.. Ik heb wel gieters, maar daar komt vast veel te veel uit. Ik heb veel in mijn schuurtje staan, maar niet zo'n drukspuit.. helaas

En knoflookgier.. gooi je dan gewoon knoflook in een emmer water?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Heermoes heb ik nog nooit bij ons in de buurt gezien

Zal er eens beter op letten

Duizendblad moet ook kalium toevoegen die heb ik volgens mij al wel gezien

Groetjes Loraine

 

"Wat niet kan, moet nog gebeuren."

Link to comment
Share on other sites

Niet echt een plantengier, maar houtas schijnt veel kalium en ook calcium te bevatten. Als je net als ik af en toe eens een vuurkorfje aansteekt ook een mooie bron van plantenvoeding en pH verhoging van de bodem.

Begonnen met moestuinieren en zaadjes te ruil? Doe mee met de zadenenvelop NL 2017

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...