Ga naar inhoud
Bekijk in de app

Een betere manier om deze website te gebruiken. Meer informatie.

Moestuin Forum

Een app met volledig scherm op uw startscherm met pushmeldingen en meer.

Om deze app op iOS en iPadOS te installeren
  1. Tik op Deelpictogram in Safari
  2. Blader door het menu en tik op Toevoegen aan startscherm.
  3. Tik op Toevoegen in de rechterbovenhoek.
Om deze app op Android te installeren
  1. Tik op het menu met drie puntjes (⋮) in de rechterbovenhoek van de browser.
  2. Tik op Toevoegen aan startscherm of App installeren.
  3. Bevestig door op Installeren te tikken.

Eetbare living mulch bodembedekker in de moestuin

Featured Replies

Geplaatst:

Heb wat rondgezocht op het forum en hier en daar wel wat over bodembedekkers, maar niet specifiek over eetbare / nuttige bodembedekkers, en ook niet op deze manier.

 

Niet alleen helpen levende bodembedekkers de grond te beschermen tegen felle zon en uitdroging, ook zorgt het voor een betere microklimaat en betere grondstructuur door de wortels. Bovendien scheelt het onkruid wieden. En heb minder kosten voor mulch.

 

Help me mee met andere, lage opties die in de moestuinbedden zouden kunnen.

 

Ik heb een grote voorkeur voor wintergroen.

Dit is wat ik al vast in de tuin heb:

 

Bosaardbei (fragaria vesca)

Positie: Schaduwrijk

Grond: vochtig, kalkhoudend

Winterhard: ja

Wintergroen: Vaak

Groeit dicht: redelijk

Nut: eetbare kleine besjes

 

Cultuuraardbei (fragaria x ananassa)

Positie: Zon, halfschaduw

Grond: vruchtbaar, doorlatend

Winterhard: ja

Wintergroen: nee

Groeit dicht: ja

Nut: aardbeien!

 

Kruiptijm (thymus serpyllum)

Positie: Zon

Grond: lichtvochtig, kalkhoudend

Winterhard: ja

Wintergroen: Vaak

Groeit dicht: redelijk

Nut: keukenkruid, paarse (eetbare) bloemen

 

Roomse Kamille (Chamaemelum nobile)

Positie: halfschaduw, zon

Grond: goed doorlatend

Winterhard: ja

Wintergroen: ja

Groeit dicht: redelijk tot vrij dicht

Nut: bloementhee (indien bloeiend ras)

 

Witte klaver (Trifolium repens)

Positie: halfschaduw, zon

Grond: goed doorlatend

Winterhard: ja

Wintergroen: nee

Groeit dicht: ja

Nut: (in mate) eetbaar blad, bloementhee

 

Rode klaverzuring (Oxalis triangularis)

Positie: zon, halfschaduw

Grond: doorlatend

Winterhard: redelijk

Wintergroen: redelijk

Groeit dicht: ja

Nut: eetbaar zuur blad (let op oxaalzuur)

 

Postelein (Portulaca oleracea)

Positie: zon

Grond: alle

Winterhard: zaait zichzelf rijkelijk uit

Wintergroen: nee

Groeit dicht: vrij laat

Nut: eetbare superfood

 

 

Geplaatst:

Ik gebruik tatsoi, veldsla en spinazie als bodembedekkers dit jaar.

Dit doe ik voor het eerst, dus ik heb geen resultaten te melden, maar ik had dus hetzelfde idee als jij.

Bodembedekkers, waar je ook van kunt eten.

aangepast door Rookie

Geplaatst:

Ik ben erg blij met mijn bosaardbeien, en de jam ook. 

Geplaatst:
  • Auteur

Afgelopen jaar met oost-indische kers geprobeerd, heeft niet echt willen groeien. Winterpostelein wel, maar werd ineens hoog toen het doorschoot (wel prachtige bloemen).

 

Ik heb een voorkeur voor vaste beplanting, (minder arbeid en) betere concurrentie met onkruid. Als het dan ook wintergroen is, helpt het me misschien mijn winterdepressie door :P

Geplaatst:

Winterpostelein (een hele andere plant als bovenstaande zomerpostelein) is een fijne eetbare bodembedekker in de wintertijd.

Het begint hier nu net te groeien, vooral onder glas.

Op de vollegrond moet deze nog komen.

Wil je niet dat het uitzaait dan weg schoffelen en composteren voor het zaad af rijpt.

De mooiste planten staan onder glas op voedzame grond, op de arme grond buiten wordt ze snel sleets.

Verwilderd makkelijk, zeker hier op zandgrond aan de kust.

Heel Bergen aan Zee staat er 's winters vol mee.

 

Bedenk wel dat bodembedekkers kunnen concurreren met andere planten.

Geplaatst:

Bij aardbeien kan als nut nog thee van het blad.

Hondsdraf, thee bloem blad

kleine veldkers als en in sla

viooltjes en madeliefjes eetbare bloemen, versiering etc.

kruipend zenegroen( ajuga restant) eetbaar blad en stengels, met mate denk ik ik heb het pas aangeplant. 

 

We zijn allemaal kinderen van de Aarde  🌎

  • 1 jaar later...
Geplaatst:
  • Auteur
Op 12-10-2024 om 10:06, Rookie zei:

Dit doe ik voor het eerst, dus ik heb geen resultaten te melden

Hoe is het gegaan Rookie?

Op 12-10-2024 om 15:44, appelvrouw zei:

kruipend zenegroen

Ik heb geheel onverwacht dit als spontaan cadeau getroffen in de tuin. Althans dat is wat ik denk dat het is.

1760876881812.jpg

Ik weet nou niet zo goed of ik deze wil (en of ik spijt ga hebben als ik het niet snel verwijder). Ben er niet zo bekend mee, maar ik lees dat het een sterke/snelle bodembedekker is die zich verspreid met o.a. stolonen. Iemand enig idee of kruipend zenegroen makkelijk te verwijderen is later? Of moet ik snel een keuze maken.

Geplaatst:
  • Auteur

Ik ben het afgelopen jaar vooral onder de indruk van roomse kamille (uit zaad) geweest. Prachtige frisgroene mat ontstond er op de gezaaide plekken. Veel lieveheersbeestjes. Op een gegeven moment wel bloemen (dus veel thee uitgedeeld en weer zaad gewonnen).

Redelijk goed onkruid kunnen onderdrukken, alhoewel ik toch soms moest plukken.

En nu nog steeds mooi groen alsof het geen winter is. Het is een vaste plant. Het wortelgestel is vrij oppervlakkig. Verspreidt zich via bovengrondse uitlopers.

Ik denk dus wel een blijvertje voor tussen de vaste planten/bomen. Voor de eenjarigen moestuin misschien toch maar iets anders zoeken.

Geplaatst:

Ik vind dat je het er makkelijk uittrekt. Het bloeit echt heel erg leuk. Ik vind het stukken fijner dan zevenblad (wat ik uitroeide) en penningkruid (wat ik ook heel veel heb).

Ik laat het staan, tot ik op die plek iets anders wil. Dan haal ik het weg. Als de grond niet zwart is, droogt het stukken minder snel uit. Ik ben er dus best blij mee.

A weed is a plant that has mastered every survival skill, except for learning how to grow in rows. - Doug Larson

Geplaatst:

Zei Hazeltje over het Kruipend Zenegroen.

Ik ben er ook blij mee, heeft wel wat vochtige grond nodig, dus geen droge grond. Mooie bloempjes in de lente al denk ik wel dat het in de schaduw toch minder bloeit. Maar groeit mooi compact, en wortelt oppervlakkig.

Geplaatst:

Ik ben het met de bovenste twee forummers eens wat betreft het Zenegroen. Dat geld zowel voor de groene als de paarse variant.

We zijn allemaal kinderen van de Aarde  🌎

Geplaatst:
  • Auteur

Dank voor jullie reacties. Dan laat ik het voorlopig gewoon zijn gang gaan. En als t bloeit, is t mooi meegenomen.

Knap dat je zevenblad (tuinmansverdriet) hebt weggekregen @hazeltje . Men zegt wel eens dat de enige oplossing verhuizen is.

Geplaatst:

@EdelSpint ,ook al eens gedacht aan dovenetel ?

Is ook eetbaar,bodembedekkend en verschillende soorten zijn wintergroen in ons gematigde klimaat.

Geplaatst:
  • Auteur

Dovenetel groeit vrij hoog/bossig en voor mij toch te storend omdat het teveel lijkt op brandnetel. Heb hier regelmatig brandnetelzaailingen (door buren) die ik weg moet halen en als je even niet oplet zijn ze al vertakt en goed geworteld. Heb daarom het beetje dovenetel wat ik (spontaan, al 3 jaar) had gerooid, gaf mijn zintuigen toch teveel prikkels haha.

Geplaatst:
14 minutes ago, EdelSpint said:

Dovenetel groeit vrij hoog/bossig

Dat zullen dan de 'speciale' soorten zijn.Ik heb de standaard paarse,en die wordt niet veel hoger dan 10 cm....

19 minutes ago, EdelSpint said:

en voor mij toch te storend omdat het teveel lijkt op brandnetel.

Begrijpelijk.

Persoonlijk vind ik dat wild Kattenkruid daar véél harder op lijkt dan paarse Dovenetel.....

Geplaatst:

Ik vermoed dat levende mulch vooral tussen mederjarige planten struiken of bomen is ?

Dat zaailingen te veel concurrentie hebben van levende mulch ?

Waar het mij misschien wel nuttig kan zijn is rond prei ? Daar stimuleer je planten anders om te rekken door deze aan te aarden . Tagetes (stinkertjes) tussen de prei aanzetten tot rekken plant (langer witte deel?) door geur de preivlieg niet aantrekken . En bij juiste soort zelf dodent van aaltjes in de grond en natuurlijk het weren van onkruid?

Maar vermoed dat beste tagetes voor de grond en preivlieg deze te hoog worden? En de laag blijvende minder goede eigenschappen hebben tegen aaltjes en zo ?

Doe mee aan dit gesprek

Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.

Gast
Reageer op dit topic

Browser pushmeldingen instellen in uw browser

Chrome (Android)
  1. Tik op het slotpictogram naast de adresbalk.
  2. Tik op Machtigingen → Meldingen.
  3. Pas uw voorkeuren aan.
Chrome (Desktop)
  1. Klik op het hangslotpictogram in de adresbalk.
  2. Selecteer Site-instellingen.
  3. Zoek Meldingen en pas uw voorkeuren aan.