Geplaatst: 15 maart15 Ma Ik heb wat aardappelen van vorig jaar, die beginnen te spruiten.Die kan ik wel gebruiken als pootaardappelen, denk ik?Maar wat is wijsheid: geven de grootste pootaardappelen ook de grootste aardappelen als opbengst?Of maakt dat niet veel uit?Ik zie ook wel dat grote pootaardappelen worden doorgesneden, zodat je meer poters krijgt.Maar dan zijn ze weer klein...Ik wil dus graag een opbrengst met grote aardappelen.
Geplaatst: 16 maart16 Ma Ik heb geen ervaring met aardappels, maar het aantal ogen heeft meer invloed op de oogst dan de grootte van de aardappel.De aardappel zelf bestaat uit (reserve)voedsel voor de nieuwe planten, bij de oogst zie je ook dat de oude aardappel al grotendeels verteerd is, helemaal leeggezogen.Maar het aantal ogen wat een aardappel heeft bepaalt (deels) de oogst. Meer ogen, is meer stengels omhoog, is meer potentiële oogst. Een pootaardappel is kleiner en heeft dus minder ogen dan een grote aardappel. Om per oppervlakte (dus niet per plant) dezelfde oogst te kunnen halen, moeten pootaardappels dus dichter op elkaar gezet worden dan grote aardappels. Immers, als het loof te dicht op elkaar staat dan kan de plant minder energie (zonlicht) opvangen om goed te groeien en voldoende energie opslaan voor de volgende generatie (de aardappels waar volgend jaar planten uit groeien). Wellicht daarom dat grote aardappels worden gehalveerd, omdat de vele ogen (stengels) elkaar beconcurreren om voeding en licht). (En het gewas blijft vochtiger, wat een grotere kans op phyto geeft.) Mijn Instagram: https://www.instagram.com/pronksparadise/
Geplaatst: 17 maart17 Ma Ik ben geen expert maar ik dacht dat kleine aardappeltjes (minder ogen) grote aardappelen gaven. En grote juist veel kleine. Men zegt wel: “Je bent wat je eet, maar wie wil er nu een krop sla zijn?”
Geplaatst: 19 maart19 Ma Ik heb wat vroege (eersteling) aardappels in potten in de kas: facebook.com/VeldvarkensKom 25 april naar de Moestuinforumdag in Zelhem: moestuinforum.nl/topic/57817-aanmeldtopic-mtfd-zaterdag-25-april-2026/
Geplaatst: 19 maart19 Ma Auteur Dank @acpronk en @bonnie f .Ik heb de pootaardapelen binnen gekregen en ze zijn allemaal vrij klein, dus dat probleem heeft zichzelf al opgelost.Nu maar zien, dat ik ze kan bewaren tot eind april, maar ik heb er een hard hoofd in.Sommige waren al aardig aan het spruiten.
Geplaatst: 20 maart20 Ma Vandaag frieslander gekocht, mijn vrouw gaat ze volgende week uitplanten.Als ze boven de grond komen gooien we er even een lap over of zetten er potjes op z,n kop over , alleen bij vorst.
Geplaatst: 22 maart22 Ma @Rookie@Rookie waarom wachten? Ik heb ze donderdag de grond in gedaan. Gaat prima. Men zegt wel: “Je bent wat je eet, maar wie wil er nu een krop sla zijn?”
Geplaatst: 22 maart22 Ma Auteur 3 uren geleden, bonnie f zei:@Rookie@Rookie waarom wachten? Ik heb ze donderdag de grond in gedaan. Gaat prima.Ik wil ze zo laat mogelijk de grond in hebben, zodat ik ze zo laat mogelijk kan rooien.Het is bedoeld als wintervoorraad, dus ze moeten zo lang mogelijk bewaard worden.Daarom heb ik ook een laat ras gekozen, wat pas eind april/begin mei de grond in hoeft.
Geplaatst: 2 uren geleden2 u De aardappels in pot in de kas doen het goed, ondertussen zijn ze al een stuk groter dan op deze foto:Het is hier soms nog wel koud 's nachts, zelfs in de kas, en dan zet ik gewoon voor de zekerheid even een emmer of andere bak over de planten. Kleine moeite, en straks vroeg oogst! facebook.com/VeldvarkensKom 25 april naar de Moestuinforumdag in Zelhem: moestuinforum.nl/topic/57817-aanmeldtopic-mtfd-zaterdag-25-april-2026/
Doe mee aan dit gesprek
Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.